Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF. Wydrukowaliśmy i rozdaliśmy (na koszt KIF) do szpitali, przychodni i gabinetów ponad 70 tysięcy poradników. Przedstawiciele WHO, zachęceni sukcesem dystrybucji poradnika i zaangażowaniem KIF w ten projekt, poprosili nas o nakręcenie filmów z ćwiczeniami i zaleceniami. Od dziś są one dostępne tutaj: https://fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid

“Przebycie zakażenia COVID-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności i samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. To naprawdę ważne, aby docierać z pomocą do wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się z solidarnego i głębokiego zaangażowania KIF w walkę z konsekwencjami pandemii” – podkreśla dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Scenariusz 3 filmów został przygotowany przez Dział Komunikacji i Marketingu KIF, w oparciu o treść polskiej wersji poradnika. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO. W nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy:

  • Katarzyna Zielińska-Jaworska – aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z seriali (np. „BrzydUla”, „W głębi lasu”, „Diagnoza” czy „M jak miłość”) i filmów („Jesteś Bogiem”, „Pręgi” czy filmy Marka Koterskiego),
  • Mirosław Zbrojewicz – niezwykle popularny aktor, znany z wielu ról tzw. „twardych facetów” w filmach i serialach sensacyjnych, ale także komediowych, na czele ze słynną rolą Gruchy z „Chłopaki nie płaczą”.

“Zależało nam na doborze aktorów reprezentujących różne generacje pacjentów. COVID-19 jest niestety chorobą wyjątkowo “demokratyczną”, atakuje osoby w różnym wieku. Chcemy dotrzeć z zaleceniami do wszystkich ozdrowieńców, stąd decyzja, aby ćwiczenia i wskazówki prezentowały osoby znane z ekranu czy sceny teatralnej” – mówi Wojciech Komosa, Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu.

Ekranizacja materiału dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy

Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność.

W drugim filmie przedstawiamy ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta.

W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

“Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń – dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą” – dodaje Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka, odpowiadająca w KIF za kontakty z WHO i inicjatorka współpracy w zakresie poradnika.

Filmy będą szeroko promowane zarówno na stronach i profilach KIF, a także w mediach. Planujemy także dystrybucję zagranicą, w różnych wersjach językowych. Zachęcamy do szerokiego udostępniania filmów na profilach w mediach społecznościowych, tak aby dotarły do jak najliczniejszej grupy potrzebujących osób. Wierzymy, że filmy są doskonałym uzupełnieniem materiałów w formie drukowanej i ich atrakcyjna forma zachęci pacjentów do ćwiczeń. Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej samodzielnej rehabilitacji pacjentów pocovidowych https://fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid.

Polscy fizjoterapeuci od początku walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, a doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Przypominamy, że KIF uruchomiła ostatnio program bezpłatnych szkoleń nt. fizjoterapii osób, które przeszły COVID-19: https://kif.info.pl/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19-nowy-cykl-edukacyjny-krajowej-izby-fizjoterapeutow/.