PL

„Fizjoterapia osób po przebyciu COVID-19” – nowy cykl edukacyjny Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Ruszają szkolenia fizjoterapeutów w ramach programu „Fizjoterapia osób po przebyciu COVID-19”. Program został opracowany przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jest on dostosowany do realizacji przez fizjoterapeutów zarówno w ambulatoriach, jak i w miejscu wezwania.

Pełny program edukacyjny obejmuje:

I. część online, której pierwsze szkolenie w postaci filmu będzie dostępne w Portalu Fizjoterapeuty od 5 lutego 2021 roku. Kolejne filmy będą dodawane sukcesywnie, w każdy następny piątek.

Część online składa się 4 szkoleń w postaci filmów, które poruszają kolejne zagadnienia fizjoterapii post-covidowej, w tym:

  • przegląd problemów, z jakimi zmagają się osoby po przebyciu COVID-19,
  • zakres i możliwości fizjoterapii pacjentów po COVID-19,
  • badanie i kwalifikacja do fizjoterapii,
  • przykłady treningu fizycznego oraz edukacja osób po przebyciu COVID-19.

W marcu odbędzie się spotkanie online z ekspertami, podczas którego będą oni odpowiadali na pytania. Spotkanie będzie możliwe do odtworzenia później.

II. spotkania szkoleniowe

Spotkania będą poświęcone organizacyjnym i prawnym aspektom realizacji programu, dlatego zachęcamy, aby uczestniczyć w nich dopiero po przejściu szkolenia online.

Podczas spotkań szkoleniowych omówione zostaną:

  • kryteria prowadzenia programu w miejscu wezwania i w warunkach ambulatoryjnych, wymogi lokalowe i sprzętowe.
  • możliwe formy finansowania programu: komercyjne, w ramach świadczeń gwarantowanych (jak szukać ogłoszeń konkursowych, jak zarejestrować się na portalu NFZ elektronicznie, jakie dokumenty należy przygotować po rejestracji, itd.) oraz w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanej przez samorządy (jak szukać ogłoszeń konkursowych, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, jak wystartować w konkursie ogłoszonym przez samorządy).
  • Podpowiemy także, w jaki sposób prowadzić dokumentację medyczną dla pacjentów, z którymi realizowany jest program fizjoterapii post-covidowej.

Dodatkowo będzie można się dowiedzieć jak zlecać refundowane zaopatrzenie medyczne.

Podczas szkoleń będą także dostępne broszury pt. „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”, które przedstawiają podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. To dodatkowy materiał edukacyjny dla pacjentów. Więcej informacji na temat materiałów dla pacjentów znajdziesz: https://znajdzfizjoterapeute.pl/blog/informator-covid

Spotkania szkoleniowe będą się odbywać od marca. Na bieżąco będą ogłaszane na stronie https://kif.info.pl/szkolenia/

Szkolenia są bezpłatne i przeznaczone dla fizjoterapeutów posiadających PWZFz oraz uregulowane składki.