PL

Ratujmy fizjoterapię: apel do pacjentów, MZ nie chce rozmawiać

Wczoraj i dziś w gazetach ogólnopolskich został opublikowany apel do pacjentów w sprawie fizjoterapii domowej w związku z projektem zarządzenia Prezesa NFZ. Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w MZ odwołał bez podania powodu zaplanowane na dziś (piątek, 17 grudnia) spotkanie z przedstawicielami samorządu. Jednak wczoraj Maciej Krawczyk, Prezes KIF, osobiście przekazał informację o trudnej sytuacji w polskiej fizjoterapii Adamowi Niedzielskiemu, Ministrowi Zdrowia.

Na odwołanym spotkaniu przedstawiciele fizjoterapeutów planowali po raz kolejny wskazać na zagrożenia płynące z ewentualnego wejścia w życie projektowanego zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego wyceny. Chcieli również przekazać wnioski po spotkaniu konsultacyjnym z świadczeniodawcami [kif.info.pl/konsultacje-ze-swiadczeniodawcami-w-sprawie-wycen], którzy jasno komunikowali, że są gotowi do protestu oraz masowego wypowiadania umów, jeśli wycena fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej nie będzie oparta na realnych kosztach świadczenia usług. Nie jest więc rozwiązaniem ani wprowadzenie zmian projektowanych w zarządzeniu ani utrzymanie dotychczasowego stanu rzeczy. Jak wskazywali, brak zmian spowoduje upadłość świadczeniodawców, zwolnienia fizjoterapeutów, co jednoznacznie ograniczy dostęp pacjentom do fizjoterapii.

W najbliższy poniedziałek, tj. 20 grudnia br., na stronach KIF zostanie opublikowana analiza projektu zarządzenia, która może posłużyć jako wkład do opinii, którą należy przesłać do NFZ do 24 grudnia br. Zachęcamy do udziału w procesie konsultacji i masowego wysyłania opinii oraz wskazywania pożądanych rozwiązań. Dzisiejsze odwołanie zaplanowanego spotkania dowodzi, że MZ nie ma żadnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu i obawia się dalszego rozwoju sytuacji. Dziękujemy tym wszystkim, którzy już wyrazili swój sprzeciw.

O pomoc zwrócimy się także do parlamentarzystów i poprosimy ich o zapytanie w interpelacjach o sytuację w fizjoterapii. Mamy także nadzieję, że organizacje pacjentów, do których prześlemy szczegółową analizę, wesprą nas w procesie konsultacji projektu.

Prosimy wszystkich o pomoc w rozpowszechnianiu apelu do pacjentów, którego tekst zamieszczamy poniżej m.in. w mediach lokalnych i społecznościowych, wśród środowisk medycznych oraz pacjentów i organizacji pacjenckich.

TREŚĆ APELU:

NIE SKAZUJMY PACJENTÓW FIZJOTERAPII DOMOWEJ NA CIERPIENIE

Szanowni Pacjenci!

Jest nam niezmiernie przykro zakomunikować, że jako fizjoterapeuci niestety nie będziemy mogli nadal pomagać Wam w powrocie do zdrowia czy w ratowaniu życia. Zdecydował o tym Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, za zgodą Ministra Zdrowia, proponując tak radykalne obniżenie wyceny naszej pracy, że nie będzie to dalej możliwe. To czarny dzień dla polskiej fizjoterapii i całej ochrony zdrowia.

Szanowni Pacjenci,

nie obwiniajcie nas o to, że z powodu nieadekwatnych wycen nie mamy jak do Was dojechać. Nie obwiniajcie nas o to, że też chcemy godnie żyć, jeść i mieszkać. Nie chcemy żyć ,,w luksusie” – marzymy o tym, aby nam i naszym rodzinom starczyło na normalne życie.

Walczyliśmy wspólnie z Wami o zapewnienie Wam właściwej opieki. Chcemy, żebyście byli samodzielni i zdrowi. Niestety, decyzja o obniżeniu wyceny świadczeń skazuje Was, a w szczególności osoby stale unieruchomione i korzystające z naszej pomocy w domu, na cierpienie i pogarszanie się stanu zdrowia.

Pacjencie, po zmianach ostatnio proponowanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:

  • w dobie COVID-19 nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który prowadzi Twoją rehabilitację w domu,
  • po udarze nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który powinien prowadzić Twoją rehabilitację w trybie domowym,
  • jeśli będziesz niesamodzielny po wypadku nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który mógłby prowadzić Twoją rehabilitację w domu.

O Twoim zdrowiu będą nadal decydować politycy, a nie medycy. To ostatni moment, żeby zmienić ten stan rzeczy!

W imieniu 71 tysięcy fizjoterapeutów
Krajowa Rada Fizjoterapeutów