PL

Prezes KRF na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress (HCC) w Katowicach

Prezes KRF na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress (HCC) w Katowicach

Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów wziął udział w panelu Fizjoterapia i medycyna sportowa, prowadzonego przez prof. Zygmunta Klosa, który w wprowadzeniu jako innowacje i przełom w polskiej fizjoterapii wskazał przyjęcie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Dzięki niej fizjoterapeuci w sposób właściwy zostali włączeni w proces opieki nad pacjentem.

Ustawa przyniosła przede wszystkim samodzielność zawodową fizjoterapeutów. Dziś skupiamy się na jej wdrażaniu i rozwijaniu – dodał Prezes KRF.

W ramach dyskusji przywołano dane Narodowego Funduszu Zdrowia według, których w Polsce na fizjoterapię oczekuje w kolejkach ponad milion pacjentów. Zwrócono uwagę, iż wiele z tych osób zapisuje się do kolejek w stanie ostrym, np. po operacji. Często jednak nie mogą się doczekać na zabiegi refundowane i są zmuszeni do korzystania z prywatnej opieki fizjoterapeutycznej lub trafiają do fizjoterapeutów po zbyt długim czasie i terapia nie jest wtedy tak skuteczna, jak mogłaby być wcześniej. Podkreślono również profilaktyczną rolę fizjoterapii.

– W krajach, w których opieka fizjoterapeutyczna jest najbardziej powszechna, a dostęp do niej otwarty, działają najlepiej oceniane systemy zdrowia – uzupełnił prof. Krawczyk. – Proponowane przez samorząd zmiany mają na celu właśnie upowszechnianie opieki fizjoterapeutycznej. Wspomnę tylko o dwóch właśnie realizowanych inicjatywach: podjęliśmy już pracę z ministerstwem zdrowia, których celem jest zmiana zaszeregowania fizjoterapeutów z podmiotów leczniczych na indywidualną lub zbiorową praktykę fizjoterapeutyczną. To zmiana tożsama do przepisów o lekarzach i pielęgniarkach. Po drugie reforma rehabilitacji. Krajowa Rada Fizjoterapeutów opracowała właściwe dokumenty, które stały się podstawą przygotowanego wspólnie z NFZ pilotażu: nowy system sprawozdawczości to jeden z elementów postulowanych przez samorząd zmian – mówił prezes KRF.

Uczestnicy wielokrotnie poruszali temat współpracy lekarz – fizjoterapeuta. – Dla nas jako lekarzy operujących kolana jest bardzo ważne mieć zaufanego specjalistę od fizjoterapii. Profesjonalny zespół to podstawa sukcesu, jakim jest powrót pacjenta do zdrowia. Dobra terapia indywidualna to jest dla nas właściwa pomoc – podkreślał prof. dr hab. n.med. Jerzy Widuchowski, ortopeda-traumatolog, twórca Regionalnego Ośrodka Chirurgii Kolana, Artroskopii i Traumatologii Sportowej w Piekarach Śląskich.

Podkreślono rolę fizjoterapii w sporcie dzieci i młodzieży, której rola profilaktyczna w odniesieniu do tej grupy pacjentów jest nie do przecenienia. Właściwe wprowadzenie w sport młodych ludzi, to szansa na zdrowie i uniknięcie wielu schorzeń w dorosłym życiu.

Paneliści dziękując serdecznie organizatorom za zauważenie fizjoterapii, która jako temat po raz pierwszy gościła na kongresie, zwrócili się z apelem o dalszą jej promocję i uwzględnianie jej w następnych edycjach Kongresu, szczególnie w obszarach terapeutycznych, w których wsparcie fizjoterapii nie jest oczywiste dla pacjentów, lekarzy czy decydentów, np. w dermatologii, leczeniu cukrzycy czy ginekologii.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów była partnerem instytucjonalnym Kongresu Wyzwań Zdrowotnych – Health Challenges Congress (HCC) w Katowicach.