PL

Krajowa Izba Fizjoterapeutów – fakty i mity. Komentarz prezesa KRF

Krajowa Izba Fizjoterapeutów – fakty i mity. Komentarz prezesa KRF

Od przejęcia przez nas sterów w samorządzie fizjoterapeutów, spotykamy się z ciągłymi próbami dzielenia naszego środowiska i przeszkadzaniem nam w pracy na rzecz zawodu fizjoterapeuty. Staraliśmy się ignorować ataki ze strony niemogących pogodzić się z wynikiem wyborów działaczy, którzy zamiast wspierać i współpracować, koncentrowali się na nieustannym jątrzeniu i zakłamywaniu rzeczywistości.

Każdy nasz ruch, decyzja, działania podjęte kolegialnie czy też indywidualnie stanowią pretekst do ataku na nas i szkalowania.
Jednoznacznie należy podkreślić, że podjęta przez Krajową Radę Fizjoterapeutów decyzja o zmianie wysokości składki członkowskiej wynika z audytu, który odzwierciedla sytuację KIF, będącą efektem przede wszystkim polityki poprzedniej kadencji, jak również aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. Nieprawdziwe informacje upowszechniane w przestrzeni publicznej na nasz temat postanowiliśmy definitywnie wyprostować i przedstawić, które konkretnie decyzje podjęte przez poprzednią kadencję jakimi skutkowały zobowiązaniami finansowymi. Zmiana wysokości składki o 20 zł jest pretekstem do wprowadzania zamętu i przerzucenia odpowiedzialności za kondycję KIF, wynikającą z wcześniej podjętych decyzji, na obecną kadencję. Podwyżki składki – nieporównywalnie większe niż w samorządzie fizjoterapeutów – wynikające m.in. z wysokiej inflacji, miały miejsce w innych samorządach medycznych i również spotykały się z niezadowoleniem. Te niepopularne decyzje z wiadomych względów działacze poprzedniej kadencji odkładali na czas po wyborach – nie chcąc być tymi, którzy podwyższyli składkę, ryzykując przegraną – która mimo wszystko stała się faktem. Należy jasno podkreślić, że niezależnie od tego, kto stałby dziś na czele samorządu, składka zostałaby podniesiona.

Przedstawiamy również kilka faktów, które pozwolą Państwu zobaczyć, jak naprawdę wygląda sytuacja. Jest to nasz jedyny komentarz w tej sprawie. Chcemy tym samym zamknąć etap patrzenia w przeszłość, a skupić się na teraźniejszości i przyszłości. Jest zbyt wiele do zrobienia dla naszego środowiska, by tracić czas i energię na odpieranie politycznych ataków i wikłanie fizjoterapeutów w rozgrywki prowadzone przez przeciwników władz obecnej kadencji.

Robimy swoje – rozwijamy opiekę prawną dla fizjoterapeutów, finalizujemy prace nad projektem uchwały wprowadzającej OC w ramach składki, planujemy dużą kampanię społeczną dotyczącą naszego zawodu, zwiększamy liczbę i zakres szkoleń dla członków naszej izby. I co kluczowe, prowadzimy zaawansowane działania dotyczące legislacji, m.in. w zakresie zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty, zmian w rozporządzeniu określającym kompetencje fizjoterapeutów, w kwestii podstawowej opieki fizjoterapeutycznej, zmian w zasadach fizjoterapii domowej, w wypracowaniu standardów pracy fizjoterapeuty, finansowaniu specjalizacji czy też skupiamy się na wdrożeniu pilotażowego projektu „Recepta na ruch”, którego celem jest zwiększenie dostępności fizjoterapii dla pacjentów.

Dr Tomasz Dybek
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów