PL

KIF zbada, czy technicy fizjoterapii chcą kontynuować kształcenie.

Koleżanki i Koledzy Fizjoterapeuci, choć może powinienem zacząć inaczej – Koleżanki i Koledzy Technicy, bo do Was kieruję moje słowa.

Tak samo jak Wy jestem Technikiem Fizjoterapii. Pracę w zawodzie rozpocząłem w 1989 roku i do chwili obecnej jestem aktywny zawodowo. Podobnie jak większość z Was doskonaliłem swój zawód na kursach i szkoleniach, aby jak najlepiej nieść pomoc swoim pacjentom. Zapewniam Was, że zagadnienie, które poruszę poniżej jest istotne i aktualne także i dla mnie.

Wraz z końcem roku 2019 r. wyczerpała się możliwość kształcenia na poziomie licencjata. Nie istnieje również możliwość uznania dotychczasowych kwalifikacji i uzyskania tytułu w tzw. “szybszej ścieżce”.

My, Technicy, jesteśmy aktywni w zawodzie od wielu lat. Jako fizjoterapeuci posiadamy rzetelne i kompleksowe wykształcenie, unikalne kompetencje i niezwykle cenne, wieloletnie doświadczenie. Każdego dnia pomagamy tysiącom pacjentów. Na obecną chwilę w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów zarejestrowanych jest 8 075 Techników, co stanowi duży kapitał dla naszego środowiska. Co oczywiste, jesteśmy także bardzo ważnym ogniwem w systemie zdrowotnym. Nie chciałbym, żeby taki potencjał pozostał niewykorzystany i zmarnowany, a że tak bywa, świadczą maile od Was, które niejednokrotnie docierają do biura, a często bezpośrednio do mnie.

W obliczu dzisiejszych przepisów, żeby zdobyć pełne kwalifikacje, musimy odbyć 5-letnie studia magisterskie. Od co najmniej dwóch lat KIF podejmuje starania, których celem jest wprowadzenie studiów pomostowych i uznanie kwalifikacji Techników. Nie jest to łatwy proces i wymaga czasu i wielu przemyśleń i uzgodnień. I tu prośba do Was. Aby mieć pewność, że należy kontynuować nasze starania, potrzebujemy wiarygodnych informacji, ile spośród Was byłoby zainteresowanych podjęciem studiów pomostowych i w jakiej formule. Jeśli uzyskamy od Was dużą liczbę ankiet, z których większość będzie wskazywała na chęć podjęcia takich studiów, ułatwi to nasze rozmowy oraz zwiększy szanse wprowadzenie takiej formy kształcenia przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Potrzebujemy argumentów do tych rozmów. Zachęcam zatem do wypełnienia krótkiej ankiety – zajmie to Wam nie więcej niż kilka minut (link z ankietą został wysłany mailem do wszystkich techników fizjoterapii posiadających Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty).

Fizjoterapeuci słyną z chęci kształcenia. Świadczy o tym, choćby ilość kursów podyplomowych, w których uczestniczą. Mam nadzieję, że i tym razem potwierdzimy tę opinię.

Technik Fizjoterapii
Jacek Koszela
Wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów