PL

Fizjoterapeuci z Krakowa na pierwszej linii walki z COVID-19

Od początku pandemii wielu fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19. Podobnie jak inne zawody medyczne (lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni) niosą pomoc mimo że są narażeni na ryzyko zarażenia z uwagi na długotrwały i bezpośredni kontakt z pacjentem.

Reporter programu “Czarno na białym” (telewizja TVN) odwiedził z kamerą Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który obecnie został zamieniony w szpital zakaźny. To rzadka okazja, aby przybliżyć widzom specyfikę fizjoterapii prowadzonej na oddziałach intensywnej terapii, gdzie rehabilitacja jest elementem walki o życie i zdrowie pacjentów.

Praca z pacjentami zakażonymi koronawirusem jest nie lada wyzwaniem. Są to w większości osoby w podeszłym wieku, z licznymi schorzeniami współistniejącymi, często niesamodzielne. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że fizjoterapeuta musi stosować zaawansowane środki ochrony osobistej, które utrudniają ruchy, powodują zmęczenie oraz dyskomfort. W przypadku pacjentów COVID-19 kluczowe znaczenie ma fizjoterapia oddechowa, a także profilaktyka przeciwzakrzepowa i przywracanie sprawności osób, zmuszonych przez chorobę do przebywania w pozycji leżącej.

Poniżej prezentujemy relację z krakowskiego szpitala – dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych oraz fizjoterapeutki z jego zespołu opowiadają o specyfice pracy na oddziale zakaźnym, prowadzonych działaniach rehabilitacyjnych i codziennej walce o sprawność podopiecznych. Reportaż to świetny przykład pracy zespołu medycznego, którego bardzo ważnym ogniwem są fizjoterapeuci. Dr Szułdrzyński w superlatywach wypowiada się na temat wiedzy, umiejętności i roli fizjoterapeutów w nowoczesnej ochronie zdrowia. Jak sam podkreśla, bez współpracy różnych formacji – lekarzy, pielęgniarek i właśnie rehabilitantów – „nie można sobie wyobrazić zwycięstwa na intensywnej terapii”.