PL

Rehabilitacja: radzenie sobie z objawami long COVID – informacje dla nastolatków

Zachęcamy do zapoznania się z polskim tłumaczeniem broszury informacyjnej „Rehabilitacja: radzenie sobie z objawami long COVID – informacje dla nastolatków” przeznaczonej dla młodych osób zmagających się ze skutkami przebytej choroby COVID-19.

Broszura zawiera szereg przydatnych informacji dla nastolatków w wieku 12 lat i starszych z objawami zespołu post COVID-19, powszechnie znanego pod nazwą long COVID.

W materiale, przystępnym językiem przekazane są informacje o tym, co to jest long COVID i jakie są jego objawy oraz do kogo zwrócić się o pomoc.  Czym jest powysiłkowe zaostrzenie objawów, jak sobie z nim radzić i jak najlepiej planować aktywność fizyczną. Ponadto przedstawiono strategie, wpływające pozytywnie na odzyskiwanie zdrowia i powrót do dobrego funkcjonowania, jak i takie, które mogą powodować nasilanie się objawów. Oprócz wskazówek dotyczących aktywności fizycznej w broszurze znajdują się również informacje o sposobach kontrolowania duszności, a także metody radzenia sobie z emocjami, snem, dietą czy powrotem do nauki.

Broszura została opracowana przez zespół ekspertów z Oddziału Pulmonologii i Alergologii Dziecięcej oraz Rehabilitacji Pediatrycznej Szpitala Dziecięcego Emma, przy Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Amsterdamie oraz Oddziału Pediatrycznych Chorób Zakaźnych, Imperial College Healthcare NHS Trust w Londynie i wydana przez Światową Organizację Zdrowia. Polska wersja tego dokumentu powstała we współpracy KIF i WHO.

Zachęcamy do dystrybucji informatora wśród młodych osób, zarówno pacjentów jak i najbliższych, którzy zmagają się z długoterminowymi skutkami COVID-19, dla których wskazówki zawarte w broszurze mogą być pomocne.

Broszurę można pobrać ze strony WHO oraz z Biblioteki KIF (sekcja „inne publikacje”).