PL

KIF partnerem Tygodnia Świadomości Rehabilitacji Onkologicznej

Minęło ponad 40 lat od publikacji jednego z pierwszych badań, zwracających uwagę na potrzebę rozwoju kompleksowej rehabilitacji onkologicznej. Pomimo czasu, jaki upłynął oraz wielu pozytywnych inicjatyw i rozwiązań, jakie pojawiły się w tym obszarze nadal istnieje ogromna potrzeba budowania powszechnej świadomości, jak istotną składową leczenia chorych na nowotwory jest kompleksowa rehabilitacja, obejmująca m. in. fizjoterapię.

W tym roku po raz pierwszy w historii obchodzony będzie tydzień świadomości na temat rehabilitacji onkologicznej. Jego inicjatorką jest Lou James – nowozelandzka fizjoterapeutka, założycielka międzynarodowej organizacji „PINC and STEEL”, która zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat fizjoterapii chorych na nowotwory oraz edukacją fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych pracujących z tymi chorymi.

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „REHABILITACJA ONKOLOGICZNA – NIKT NIE MOŻE ZOSTAĆ POMINIĘTY” (org. CANCER REHAB NO ONE SHOULD MISS OUT). Zdanie to nawiązuje do problemu, jakim jest brak przesiewowej oceny ograniczeń czynnościowych chorych na nowotwory, na które odpowiedzią mogłaby być właśnie rehabilitacja onkologiczna. Dlatego tak ważne jest, aby budować powszechną świadomość, jak kluczową rolę na każdym etapie leczenie choroby nowotworowej wypełnia właściwie zaplanowany proces rehabilitacji, obejmujący m.in. fizjoterapię.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów jest oficjalnym partnerem tego wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi materiałami, które specjalnie przetłumaczyliśmy na język polski, aby mogły dotrzeć do jak najszerszej grupy pacjentów i fizjoterapeutów.

Szczególnie polecamy lekturę kilku słów wprowadzenia od Lou James. Pozwalają one bowiem z jednej strony spojrzeć na zagadnienie z perspektywy fizjoterapeutki pracującej w kompletnie innej części świata, z drugiej natomiast uświadomić sobie z jak podobnymi wyzwaniami musimy się mierzyć w naszej codziennej pracy. Co warte podkreślenia, w Polsce możemy pochwalić się pewnymi rozwiązaniami, które od lat funkcjonują. To chociażby powszechne włączanie fizjoterapii w ścieżkę leczenia kobiet po mastektomii, czy bardzo obiecujące zapowiedzi dotyczące rehabilitacji onkologicznej po wprowadzeniu Krajowej Sieci Onkologicznej w Polsce.

Koleżanki i Koledzy, budujmy razem świadomość, jak istotną składową leczenia chorych na nowotwory jest kompleksowa rehabilitacja i jak ważną rolę my jako fizjoterapeuci odgrywamy w tym procesie. NIKT NIE MOŻE ZOSTAĆ POMINIĘTY!

Dr Anna Pyszora – Członkini Krajowej Rady Fizjoterapeutów z województwa kujawsko-pomorskiego, asystentka w Katedrze Opieki Paliatywnej Collegium Medicum UMK w Toruniu, fizjoterapeutka w zespole opieki domowej Hospicjum im. bł. ks. J. Popiełuszki w Bydgoszczy.