“Po COVIDZIE” – dziesiąty odcinek podcastu KIF

O wpływie COVID-19 na organizm, fizjoterapii po przebyciu tej choroby i faktach, które nie są kwestią wiary opowiada dr hab. Jan Szczegielniak w dziesiątym odcinku podcastu KIF z cyklu “O fizjoterapii przy kawie”, który jest już dostępny na Spotify i YouTube.   

Ekspert mówi o pracy z pacjentami zmagającymi się z długofalowymi skutkami COVID-19, o sygnałach organizmu potrzebującego fizjoterapii, ale też o walce z fake newsami, dezinformacją i historiach swoich pacjentów, których dotknęły zaskakujące dolegliwości. W rozmowie pojawił się również wątek prawidłowego oddechu.

Posłuchaj/obejrzyj całość i dowiedz się więcej!

Spotify: https://open.spotify.com/episode/01i0qyL2KMkhg3HVD1fdL9?si=636a8ddbc3804e1f

YouTube: https://youtu.be/l-7FfDugaLc

Seria wywiadów “O fizjoterapii przy kawie” z członkami Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów KRF to element kampanii społecznej KIF “Popraw jakość życia” pod hasłem “Fizjoterapia – samo się nie zrobi”. Rozmowy – merytoryczne, ale na luzie, z przekazem dla każdego – prowadzi Renata Jeziółkowska.

Rehabilitacja: radzenie sobie z objawami long COVID – informacje dla nastolatków

Zachęcamy do zapoznania się z polskim tłumaczeniem broszury informacyjnej „Rehabilitacja: radzenie sobie z objawami long COVID – informacje dla nastolatków” przeznaczonej dla młodych osób zmagających się ze skutkami przebytej choroby COVID-19.

Broszura zawiera szereg przydatnych informacji dla nastolatków w wieku 12 lat i starszych z objawami zespołu post COVID-19, powszechnie znanego pod nazwą long COVID.

W materiale, przystępnym językiem przekazane są informacje o tym, co to jest long COVID i jakie są jego objawy oraz do kogo zwrócić się o pomoc.  Czym jest powysiłkowe zaostrzenie objawów, jak sobie z nim radzić i jak najlepiej planować aktywność fizyczną. Ponadto przedstawiono strategie, wpływające pozytywnie na odzyskiwanie zdrowia i powrót do dobrego funkcjonowania, jak i takie, które mogą powodować nasilanie się objawów. Oprócz wskazówek dotyczących aktywności fizycznej w broszurze znajdują się również informacje o sposobach kontrolowania duszności, a także metody radzenia sobie z emocjami, snem, dietą czy powrotem do nauki.

Broszura została opracowana przez zespół ekspertów z Oddziału Pulmonologii i Alergologii Dziecięcej oraz Rehabilitacji Pediatrycznej Szpitala Dziecięcego Emma, przy Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Amsterdamie oraz Oddziału Pediatrycznych Chorób Zakaźnych, Imperial College Healthcare NHS Trust w Londynie i wydana przez Światową Organizację Zdrowia. Polska wersja tego dokumentu powstała we współpracy KIF i WHO.

Zachęcamy do dystrybucji informatora wśród młodych osób, zarówno pacjentów jak i najbliższych, którzy zmagają się z długoterminowymi skutkami COVID-19, dla których wskazówki zawarte w broszurze mogą być pomocne.

Broszurę można pobrać ze strony WHO oraz z Biblioteki KIF (sekcja „inne publikacje”).

29 lutego: Finał największego projektu szkoleniowego dla fizjoterapeutów, konferencja KIF

Krajowa Izba Fizjoterapeutów w czwartek, 29 lutego, o godz. 12.00 podczas konferencji prasowej podsumuje największe w historii polskiej fizjoterapii przedsięwzięcie edukacyjne – projekt szkoleniowy FIZJO-LEARNING, przeprowadzony dzięki środkom z Unii Europejskiej. Przedstawimy statystyki, podamy szczegóły dotyczące kursów stacjonarnych i online, na które fizjoterapeuci rejestrowali się poprzez specjalną platformę FIZJA.  

Konferencja pod hasłem “Bądź coraz lepszy w tym, co robisz” będzie transmitowana na profilu KIF na Facebooku oraz na kanale izby na YouTube. Dziennikarzy zapraszamy na miejsce wydarzenia – do The Tides (Warszawa, ul. Wioślarska 8, piętro II). Kontakt w sprawie akredytacji: [email protected]

Uczestnicy konferencji:  

  • prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek,
  • główny specjalista w Wydziale Oceny i Monitorowania w Departamencie Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia Beata Kontrowicz,
  • doradca ds. projektów w KIF Arkadiusz Dziubaszewski, kierownik działu projektów oraz doskonalenia zawodowego Hanna Galec,
  • ekspertki, które prowadziły szkolenia – dr hab. Małgorzata Domagalska-Szopa, dr n. med. Marta Jokiel oraz lek. specjalistka ortopedii i traumatologii dr n. med. Joanna Wałecka,
  • uczestnik szkoleń dr Piotr Turmiński,
  • moderator Renata Jeziółkowska.

 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów realizuje projekt nr POWR.07.01.00-00-0005/22 FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. 

“Dla sportu” – dziewiąty odcinek podcastu KIF

O sporcie, współpracy z profesjonalnymi sportowcami, m.in. reprezentantami kraju, wskazówkach dla amatorów, powstawaniu urazów, chorobach narządu ruchu i o tym, co wspólnego z fizjoterapią ma muzyka opowiada prof. Andrzej Czamara w dziewiątym odcinku podcastu KIF z cyklu “O fizjoterapii przy kawie”, który jest już dostępny na Spotify i YouTube. 

Ekspert mówi o zmianach zwyrodnieniowych związanych z wiekiem, profilaktyce i nowoczesnych metodach leczenia, podpowiada osobom nielubiącym trenować i męczyć się, jak inaczej mogą zdrowo spędzać czas i dbać o formę.

Posłuchaj/obejrzyj całość i dowiedz się więcej!

Spotify: https://open.spotify.com/episode/3y1oUMasW41sQeZ2sLxVQf?si=7tnLt40fR76aImEmcE0xuA

YouTube: https://youtu.be/srEjVycEvbE

Seria wywiadów “O fizjoterapii przy kawie” z członkami Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów KRF to element kampanii społecznej KIF “Popraw jakość życia” pod hasłem “Fizjoterapia – samo się nie zrobi”. Rozmowy – merytoryczne, ale na luzie, z przekazem dla każdego – prowadzi Renata Jeziółkowska.

Karta MultiSport od 1 marca

Drodzy Fizjoterapeuci,

Uprzejmie przypominamy, że od 1 marca 2024 r. przechodzimy na korzystanie z wirtualnych kart MultiSport, które będą dostępne poprzez aplikację mobilną. Dzięki jej funkcjonalnościom możecie trenować jeszcze wygodniej (kartę macie zawsze przy sobie), a także być na bieżąco ze wszystkimi nowościami.

Oznacza to, że karty, które zostały zamówione od 1 lutego 2024 r. na kolejny okres rozliczeniowy, tj. od 1 marca, nie będą wydawane w dotychczasowej formie – plastikowej karty. Wyjątkiem będą karty dla dzieci i seniorów, które będzie można zamówić w formie plastikowej karty poprzez zgłoszenie na skrzynkę e-mailową infolinii MultiSport: [email protected]
Aby korzystać z Programu MultiSport z wirtualną kartą, konieczne będzie pobranie aplikacji MultiSport w sklepie Google Play, App Store lub AppGallery.

Wszyscy, którzy obecnie posiadają fizycznie karty plastikowe, nadal będą mogli korzystać zarówno z kart fizycznych, jak i z aplikacji.

Każda osoba, która nadal nie odebrała karty fizycznej z siedziby KIF, a chciałaby z niej korzystać, może ją odebrać do 29 lutego. Po tym terminie nieodebrane karty zostaną zwrócone do Benefit Systems SA i zutylizowane.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
[email protected]

Obowiązek statystyczny fizjoterapeutów

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 2022r. w sprawie Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2453 z późn. zm.), obowiązek przekazywania danych obejmuje wszystkie praktyki zawodowe, które mają obowiązek złożenia sprawozdań statystycznych będących we właściwości Ministra Zdrowia. Dlatego też przypominamy o wywiązaniu się z obowiązku i zachęcamy do złożenia sprawozdań w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia. Wszystkie niezbędne informacje związane z dostępem do Systemu jak i samymi sprawozdaniami znajdują się na stronie:
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemy-it/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia, a dostęp do Systemu znajduje się na stronie: https://ssoz.ezdrowie.gov.pl/info.html .

Celem wypełnienia obowiązku statystycznego należy wypełnić sprawozdania:
MZ-88 – sprawozdanie o pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – w sprawozdaniu należy wykazać właściciela/właścicieli praktyki i ewentualne osoby z innych zawodów medycznych, które są zatrudnione w danej praktyce. Osoby wykazane w sprawozdaniu powinny być ujęte w kolumnie 1 oraz jeśli dana praktyka jest ich głównym miejscem pracy również w kolumnie 4. Fizjoterapeuci ujęci są w wierszu 20.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu to:
Kadra medyczna.
Dane należy przekazać jednorazowo do 10 kwietnia 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

MZ-89 – sprawozdanie o specjalistach pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – wypełnia się je, jeśli fizjoterapeuta prowadzący praktykę zawodową posiada tytuł specjalisty fizjoterapii i praktyka jest jego głównym miejscem pracy. Fizjoterapeutów dotyczy wiersz 06 w dziale 7: Inni specjaliści w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu to:
Kadra medyczna.
Dane należy przekazać raz w roku do 10 kwietnia 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

MZ-11 – sprawozdanie o działalności i pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej– wypełnia się je, jeśli praktyka zawodowa udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w ramach środków publicznych (na podstawie umowy z NFZ). Podstawę wypełniania formularza stanowi dokumentacja medyczna, której obowiązek prowadzenia dotyczy wszystkich jednostek ochrony zdrowia. Należy wypełnić wiersz 14 w dziale 8: Pracujący w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej to:
Kadra medyczna;
Profilaktyka zdrowotna;
Zachorowania, problemy zdrowotne;
Zakłady i pracownie diagnostyczne i zabiegowe.
Dane należy przekazać jednorazowo do 29 marca 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

Dane w postaci elektronicznej należy przekazać poprzez portal sprawozdawczy Centrum e-Zdrowia (w skrócie CEZ), czyli System Statystyki w Ochronie Zdrowia (w skrócie SSOZ)
https://ssoz.ezdrowie.gov.pl/info.html

Instrukcja obsługi SSOZ dostępna jest pod linkiem:
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemy-it/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia

Sankcje

Ustawodawca w art. 56, 57 i 58 Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej przewidział nałożenie sankcji w przypadku odmowy wykonania obowiązku statystycznego, przekazania danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym oraz po upływie wyznaczonego terminu.

Pomoc

Pomoc merytoryczną w zakresie obowiązku statystycznego oraz wypełniania formularzy statystycznych można uzyskać pod wskazanymi niżej numerami telefonu lub adresem e-mail: [email protected]

Pomoc ta świadczona jest w dni robocze, w godzinach 8-16.
+48 501 369 856,
+48 501 370 599,
+48 507 819 812,
+48 501 369 795.

(w dni robocze w godzinach 8-16), w przypadku wątpliwości dotyczących zakresu danych zawartych w sprawozdaniach, należy kontaktować się z Wydziałami Zdrowia właściwego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędem Statystycznym w Krakowie, link do kontaktu: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemyit/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia