PL

Sukces frekwencyjny NeuroForum 2023 w Opolu

W dniach 3-4 marca 2023 r. odbyła się w murach Politechniki Opolskiej w Opolu konferencja i warsztaty praktyczne pn. NeuroForum 2023. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Bobath, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Op., Krajową Izbę Fizjoterapeutów oraz koordynatorów woj. śląskiego i opolskiego KRF. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, w tym fizjoterapeuci, lekarze, przedstawiciele pielęgniarstwa, logopedii i psychologii z całego kraju. Gościem specjalnym był Marc Michielsen, instruktor Bobath, przewodniczący organizacji IBITA, kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej w szpitalu w Louven (Belgia). Prowadzone przez niego wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest przedłużenie sobotniego wystąpienia o ponad 30 minut.

Pierwszy dzień konferencji dotyczył teorii, którą przybliżyli wybitni specjaliści neurologii i neurorehabilitacji. Drugi dzień otworzył Marc Michielsen wykładem zatytułowanym Kończyna górna po udarze: neurofizjologiczne wytłumaczenie codziennej praktyki fizjoterapeutycznej. Jednak większość czasu w tym dniu poświęcono głównie zdobyciu umiejętności praktycznych podczas zorganizowanych warsztatów. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w dwóch z dziesięciu warsztatów przygotowanych przez organizatorów. Ich tematyka obejmowała: Podstawy terapii kończyny górnej u pacjentów po udarze, Kontrola tułowia, ocena i aktywacja mięśni kluczowych dla kontroli posturalnej, Stopa pacjenta neurologicznego i jej wpływ na fazę podporową w czasie chodu, Terapia drogi ustno-twarzowej z ujęciem aktywności przepony, Wpływ aktywności tułowia na selektywną pracę ręki, Przygotowanie tkankowe kończyny górnej do terapii, Praktyczne wykorzystanie mediów społecznościowych w propagowaniu wiedzy, Badanie neuropsychologiczne – rozpoznawanie miejsca uszkodzenia po objawach. Zaburzenia funkcji poznawczych po przebytym COVID-19, Fakty i mity o egzoszkielecie, Interfejs mózg-komputer: warsztaty praktyczne.

Gość specjalny NeuroForum 2023 w Opolu Marc Michelsen podsumowując wydarzenie powiedział:  „Udział w konferencji to dla mnie wielki zaszczyt, ale przede wszystkim korzyść dla naszych pacjentów. To bardzo ważne wydarzenie, wielu specjalistów przyjechało tutaj dzielić się swoją wiedzą, pomysłami. Z tych pomysłów powstają kolejne, które wpływają na sposób leczenia pacjentów. W mojej opinii rehabilitacja neurologiczna raczkuje, ponieważ wciąż niewiele wiemy o mózgu. Dopiero w ostatnich 10-20 latach dużo dowiedzieliśmy się o nim, więc myślę, że to jest bardzo obiecujące w neurorehabilitacji. Pojawia się wiele nowych możliwości, robotyka i znacznie więcej wiedzy z neurofizjologii. Myślę, że przyszłość dla następnych pokoleń terapeutów jest bardzo obiecująca”.

Bez wątpienia dwa dni spędzone w Opolu połączone były z dużą dawką wiedzy z zakresu neurorehabilitacji. Organizatorzy podsumowując spotkanie wyrazili nadzieję, że w przyszłym roku uda się zorganizować podobne szkolenie poświęcone neurorehabilitacji.

NEWSLETTER