PL

Wytyczne KRF dla podmiotów komercyjnych w obliczu pandemii

Rekomendacje Prezydium KRF w związku z pandemią dla podmiotów udzielających komercyjnych świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej.

W związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz zjawiskiem pandemii, a także w zgodzie z komunikatami i zaleceniami właściwych instytucji najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz jak najszybsze powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W związku z powyższym Prezydium Krajowej Rada Fizjoterapeutów rekomenduje:

  • niezwłoczne przełożenie zabiegów na inny termin i czasowe zamknięcie ambulatoriów fizjoterapeutycznych, a także ograniczanie fizjoterapeutycznej opieki domowej na okres co najmniej najbliższych dwóch tygodni.
  • kontynuowanie fizjoterapii tylko dla pacjentów, u których przerwanie rehabilitacji skutkuje zagrożeniem życia lub nieodwracalnymi powikłaniami i uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to m.in. pacjentów leżących, przewlekle chorych, z chorobami płuc lub zagrożonych zapaleniem płuc, po zabiegach chirurgicznych, z zakrzepicą. Dla nich rekomendujemy opiekę w formie fizjoterapii domowej.
  • prowadzenie fizjoterapii za pomocą technik telemedycyny z wykorzystaniem połączeń wideo, mailingu czy komunikacji telefonicznej i sms.
  • minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez negocjacje płacowe z pracownikami i współpracownikami, renegocjację umów o najem i inne usługi dodatkowe;
  • korzystanie z form wsparcia dla przedsiębiorców przygotowanych przez ZUS i MRPIPS.

Zwracamy uwagę, że nie jest to zostawienie pacjentów bez opieki i odejście od łóżek, ale to odpowiedzialny wybór mniejszego zła. Nasza rekomendacja jest konsultowana z Ministrem Zdrowia.

Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo bolesne i dotkliwe są to decyzje. W naszym interesie jest jednak szybkie powstrzymanie wirusa i powrót do normalności. Stan podwyższonego ryzyka przez okres np. czterech miesięcy będzie dla nas dużo dotkliwszy niż ograniczenie świadczenia usług przez krótszy okres. Niestety – w tym trudnym czasie kryzys przeżywają praktycznie wszystkie branże i grupy zawodowe.

Wystosowaliśmy także wezwanie do Premiera, Ministra Rozwoju, Ministra Finansów, Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z postulatem udzielenia pomocy polskim fizjoterapeutom i przedsiębiorcom oferującym usługi fizjoterapii. Nasza rola może być kluczowa w okresie po ustąpieniu pandemii, kiedy wiele osób może wymagać rehabilitacji. Raz zniszczone zasoby zespołów rehabilitacyjnych mogą być już nie do odbudowania.

W Krajowej Izbie Fizjoterapeutów został powołany zespół kryzysowy, który pracuje w trybie ciągłym, a o działaniach podjętych przez zespół będziemy informować na bieżąco.

Zespół kryzysowy jest otwarty na współpracę oraz wszelkie informacje, sugestie i projekty rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu: [email protected]

Apelujemy wykażmy się odpowiedzialnością zarówno za nas samych, jak i naszych najbliższych i pacjentów.

Dowiedz się więcej o działaniach KIF w obliczu zagrożenia pandemią wywołaną przez wirus SARS-CoV-2 na stronie kif.info.pl/koronawirus