PL

Województwo kujawsko-pomorskie

Światowe Dni Fizjoterapii – województwo kujawsko-pomorskie

Wydarzenia:    8 września 2023:   „Bądź aktywny w każdym wieku – popraw jakość życia!” – bezpłatny trening ogólnousprawniający dedykowany osobom starszym Dwie grupy – godz. 10:00 i 11:00  Liczba uczestników: max 20 osób na grupę Miejsce wydarzenia: Fundacja “Wiatrak” w Bydgoszczy (ul. Bołtucia 7, Piętro -1, sala 014). Prowadząca: mgr Katarzyna Piekut Zapisy telefoniczne od 1 września pod numerem telefonu: 573 193 784  „Zastosowanie kinesiotapingu w reumatologii i bólach stawów” – bezpłatne warsztaty dla fizjoterapeutów z województwa kujawsko-pomorskiego. Godz. 17:00  Liczba uczestników: max 40 osób Miejsce wydarzenia: Bydgoska Szkoła Wyższa (BSW), ul. Unii Lubelskiej 4C w Bydgoszczy (Aula Z3). Prowadzący: dr Michał Dylewski, mgr Monika Dylewska Zapisy telefoniczne od 1 września pod numerem telefonu: 573 193 784  Warsztaty obejmują wprowadzenie oraz część praktyczną – prezentację możliwych do zastosowania aplikacji kinesiotapingu w reumatologii i bólach stawów. Każdy fizjoterapeuta otrzyma plastry do kinesiotapingu i będzie miał możliwość zdobycia umiejętności samodzielnego i efektywnego stosowania plastrowania kinezjologicznego!   9 września 2023:  „Marsz po zdrowie z Nordic Walking” – trening Nordic Walking dla seniorów i nie tylko! Godz. 10:00  Liczba uczestników: max 30 osób Miejsce wydarzenia: Leśny Park Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” w Bydgoszczy, zbiórka: przy pętli tramwajowej, ul. Rekreacyjna Instruktor: mgr Katarzyna Piekut Zapisy telefoniczne od 1 września pod numerem telefonu: 573 193 784 

Podsumowanie Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów MPF w kolarstwie w 2022 roku

Tegoroczne zawody Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów MPF w kolarstwie są kontynuacją inicjatywy z 2018 roku. Z powodu pandemii COVID-19 była dwuletnia przerwa w rozgrywkach. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zmagania w 2022 roku toczyły się w II turach: w odmianie szosowej (III rok) w Inowrocławiu w dniu 06.08.2022 r. w ramach Memoriału im. Wiesława Szczepańskiego oraz w odmianie górskiej (II rok) w Świeradowie-Zdroju w dniu 17.09.2022 r. w ramach maratonu MTB Bike Maraton. W obu imprezach wzięło udział 48 fizjoterapeutów, w Inowrocławiu 26, a w Świeradowie 22. Były również osoby, które podjęły wyzwanie zarówno w odmianie szosowej, jak i górskiej. Wśród pań to Burzyńska Daria z Ostrowa Wlkp. (GRATULACJE !), a wśród panów: Bubik Artur, Dulęba Bartosz, Hombek Maciej z Ustronia: Gwoźdź Andrzej z Jarosławia, Handy Tomasz z Mikołowa, Kukułka Maciej z Lubina, Świerczyński Łukasz z Krakowa, Grzywacz Radosław z Milanówka (Komitet Organizacyjny), Wierzchowski Jędrzej z Inowrocławia (Komitet Organizacyjny). GRATULACJE za wytrwałość!!! Należy również podkreślić, że aby zawody doszły do skutku musiał powstać społeczny Komitet Organizacyjny. W jego w skład, oprócz w/w panów, weszli: Dariusz Fielek, Wojciech Kwiatkowski z Inowrocławia, Grzegorz Kolczyński z Torunia oraz Dariusz Milko z Jeleniej Góry. W Świeradowie w sprawach organizacyjnych wspierała uczestników żona Dariusza Milko, Małgorzata, również fizjoterapeutka. Honory domu w Uzdrowisku Świeradów czynili: Małgorzata Osińska i Witold Dziekan. Nazwa „Mistrzostwa Polski” zobowiązuje, aby raz jeszcze wymienić nazwiska MISTRZÓW ww. rozgrywek: INOWROCŁAW: PANIE PANOWIE 1. Daria Burzyńska 1. Dominik Omiotek 2. Ewelina Jasińska 2. Filip Mordaka 3. brak 3. Marcin Baranowski ŚWIERADÓW-ZDRÓJ: PANIE PANOWIE 1. Julia Borowska 1. Sebastian Wolny 2. Hanna Machura- Powęzka 2. Tomasz Handy 3. Daria Burzyńska 3. Karol Januszkiewicz Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

TWÓJ SAMORZĄD DLA CIEBIE – spotkanie w Bydgoszczy

W dniu 7 grudnia 2022 r. w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w woj. kujawsko-pomorskim spotkanie fizjoterapeutów z dr Tomaszem Dybkiem, Prezesem KRF oraz przedstawicielami samorządu. Spotkanie otworzyła Dorota Ratuszek-Sadowska, koordynator wojewódzki, która przywitała zgromadzonych gości. Po ciepłym powitaniu dr Tomasz Dybek, Prezes KRF przedstawił sprawozdanie z pierwszych 100 dni aktywności Prezydium KRF i planowane działania KIF oraz kierunki działania naszego samorządu. Prezentację zakończyła Patrycja Bartnicka-Kamać, Kierownik Działu Szkoleń KIF, która szczegółowo omówiła nowy projekt szkoleniowy Izby – „FIZJA”. Dzięki niemu 20 tysięcy fizjoterapeutów posiadających PWZFz będzie mogło poszerzać wiedzę i odkrywać nowe kierunki rozwoju zawodowego. W spotkaniu „Twój samorząd dla Ciebie” wzięli również udział: Hanna Kowalewska, Wiceprezes KRF, Ewelina Okoniewska, Koordynator województwa lubelskiego, Grzegorz Okoniewski, Doradca Prezesa KRF ds. Rozwoju Regionalnego, dr Justyna Stępowska, Przewodnicząca Sądu Dyscyplinarnego KIF, Michał Dylewski, Maciej Kubicki, Mikołaj Kowalski – członkowie KRF województwa kujawsko-pomorskiego oraz fizjoterapeuci i studenci kierunku fizjoterapia. Wśród zaproszonych należy wymienić: prof. BSW dr hab. Magdalenę Hagner-Derengowską – Prorektor, Pełnomocnika ds. kierunku Fizjoterapia, dr Martę Podhorecką – Prodziekan ds. Studenckich oraz członków KRF I kadencji: dr Annę Pyszorę, dr. Sebastiana Szypera i mgr. Mateusza Łakomskiego. Spotkanie podsumowała dyskusja i pytania gości. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, poświęcony czas i merytoryczną dyskusję. Niech będzie to początek naszych wspólnych działań dla fizjoterapeutów w woj. kujawsko-pomorskim.

Projekt “Aktywna przerwa w pracy” zaprezentowany na konferencji dotyczącej zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego w środowisku pracy

12 maja br.odbyła się konferencja pt. “Ograniczanie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego w środowisku pracy”. Wzięło w nim udział kilku ekspertów – wśród nich dr n.med. Marta Podhorecka, która reprezentowała Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Tematem jej wystąpienia było omówienie projektu KIF pt. „Aktywna przerwa w pracy”: https://fizjoterapiaporusza.pl/aktywna-przerwa-w-pracy Oto pełna lista prelegentów: Źródła zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego – dr Hanna Styczyńska, Collegium Medicum UMK; Ocena ryzyka zawodowego jako istotny czynnik ograniczania zagrożeń w środowisku pracy – Robert Walentyn, p.o. nadinspektora OIP Bydgoszcz; Niezdolność do pracy, uszczerbek na zdrowiu z perspektywy ZUS – dr n.med. Jerzy Kąkol, Główny Lekarz Orzecznik ZUS; Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego jako problem społeczny – dr Elżbieta Kościńska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Fizjoprofilaktyka jako element prewencji urazów w miejscu pracy – mgr Arkadiusz Mrzygłód, Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, oddział kujawsko-pomorski; Aktywna przerwa w pracy – dr Marta Podhorecka, Krajowa Izba Fizjoterapeutów; Ergonomiczne stanowisko komputerowe – Piotr Piotrowski, Fellowes Polska; Dobre praktyki ograniczające obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego – Jacek Kalwas, spec. BHP, Warbud. Konferencja była przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń naukowców, ekspertów oraz pracodawców w celu promowania bezpieczeństwa w pracy oraz zwiększania świadomości dot. schorzeń mogących występować w środowisku pracy. Jest to działanie w ramach europejskiej kampanii EU-OSHA “Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”. Zapis konferencji jest dostępny na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=cmpgAzGuH9c

Marta Podhorecka ekspertem w kampanii “Planuję długie życie”

Marta Podhorecka, członkini KRF z województwa kujawsko-pomorskiego, została zaproszona jako ekspert do kampanii społecznej “Planuję długie życie”. Pod tym hasłem Ministerstwo Zdrowia zaplanowało szereg działań informacyjno-edukacyjno-promocyjnych. Celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy społeczeństwa na temat postaw prozdrowotnych, przeciwdziałania i zapobiegania zachorowaniu na nowotwory, a także zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne pod kątem nowotworowym. Kampania jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) – wieloletniego programu, obejmującego lata 2020-2030, którego ambicją jest wprowadzenie kompleksowych zmian w polskiej onkologii. Cieszymy się, że w tym kontekście pojawia się również fizjoterapia i fizjoprofilaktyka. Jak czytamy w artykule Marty Podhoreckiej pt. “Ruszam się, bo planuję długie życie”: Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem fizjoprofilaktyki, którą, w zależności od możliwości organizmu, należy wdrażać w każdej dekadzie życia. Systematyczny ruch działa prewencyjnie na choroby cywilizacyjne, w tym zapobiega otyłości, cukrzycy, schorzeniom układu krążenia; zwiększa odporność organizmu, a dodatkowo pozytywnie wpływa na sferę psychiczną: poprawia samopoczucie, reguluje jakość snu, osłabia reakcję stresową oraz zapobiega objawom depresyjnym.” Cały artykuł jest dostępny tutaj: planujedlugiezycie.pl