Obowiązek statystyczny fizjoterapeutów

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 2022r. w sprawie Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2453 z późn. zm.), obowiązek przekazywania danych obejmuje wszystkie praktyki zawodowe, które mają obowiązek złożenia sprawozdań statystycznych będących we właściwości Ministra Zdrowia. Dlatego też przypominamy o wywiązaniu się z obowiązku i zachęcamy do złożenia sprawozdań w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia. Wszystkie niezbędne informacje związane z dostępem do Systemu jak i samymi sprawozdaniami znajdują się na stronie:
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemy-it/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia, a dostęp do Systemu znajduje się na stronie: https://ssoz.ezdrowie.gov.pl/info.html .

Celem wypełnienia obowiązku statystycznego należy wypełnić sprawozdania:
MZ-88 – sprawozdanie o pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – w sprawozdaniu należy wykazać właściciela/właścicieli praktyki i ewentualne osoby z innych zawodów medycznych, które są zatrudnione w danej praktyce. Osoby wykazane w sprawozdaniu powinny być ujęte w kolumnie 1 oraz jeśli dana praktyka jest ich głównym miejscem pracy również w kolumnie 4. Fizjoterapeuci ujęci są w wierszu 20.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu to:
Kadra medyczna.
Dane należy przekazać jednorazowo do 10 kwietnia 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

MZ-89 – sprawozdanie o specjalistach pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą – wypełnia się je, jeśli fizjoterapeuta prowadzący praktykę zawodową posiada tytuł specjalisty fizjoterapii i praktyka jest jego głównym miejscem pracy. Fizjoterapeutów dotyczy wiersz 06 w dziale 7: Inni specjaliści w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu to:
Kadra medyczna.
Dane należy przekazać raz w roku do 10 kwietnia 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

MZ-11 – sprawozdanie o działalności i pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej– wypełnia się je, jeśli praktyka zawodowa udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w ramach środków publicznych (na podstawie umowy z NFZ). Podstawę wypełniania formularza stanowi dokumentacja medyczna, której obowiązek prowadzenia dotyczy wszystkich jednostek ochrony zdrowia. Należy wypełnić wiersz 14 w dziale 8: Pracujący w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

Zakres danych podlegający sprawozdawaniu w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej to:
Kadra medyczna;
Profilaktyka zdrowotna;
Zachorowania, problemy zdrowotne;
Zakłady i pracownie diagnostyczne i zabiegowe.
Dane należy przekazać jednorazowo do 29 marca 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r.

Dane w postaci elektronicznej należy przekazać poprzez portal sprawozdawczy Centrum e-Zdrowia (w skrócie CEZ), czyli System Statystyki w Ochronie Zdrowia (w skrócie SSOZ)
https://ssoz.ezdrowie.gov.pl/info.html

Instrukcja obsługi SSOZ dostępna jest pod linkiem:
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemy-it/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia

Sankcje

Ustawodawca w art. 56, 57 i 58 Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej przewidział nałożenie sankcji w przypadku odmowy wykonania obowiązku statystycznego, przekazania danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym oraz po upływie wyznaczonego terminu.

Pomoc

Pomoc merytoryczną w zakresie obowiązku statystycznego oraz wypełniania formularzy statystycznych można uzyskać pod wskazanymi niżej numerami telefonu lub adresem e-mail: [email protected]

Pomoc ta świadczona jest w dni robocze, w godzinach 8-16.
+48 501 369 856,
+48 501 370 599,
+48 507 819 812,
+48 501 369 795.

(w dni robocze w godzinach 8-16), w przypadku wątpliwości dotyczących zakresu danych zawartych w sprawozdaniach, należy kontaktować się z Wydziałami Zdrowia właściwego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędem Statystycznym w Krakowie, link do kontaktu: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/systemyit/system-statystyki-w-ochronie-zdrowia

Wystawianie zleceń na wyroby medyczne w oparciu o teleporadę

Z uwagi na liczne zapytania kierowane do Izby w zakresie możliwości wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne przez fizjoterapeutów na podstawie przeprowadzonej telelporady, zwróciliśmy się do NFZ z prośbą o wyjaśnienie: Czy – analogicznie jak w przypadku leków – po dniu 1 października 2023 r., w dalszym ciągu możliwe jest wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady (konsultacji telefonicznej), w tym również na podstawie analizy dokumentacji medycznej, przesłanej zdalnie do osoby uprawnionej?

 

W odpowiedzi NFZ wskazał, że taka możliwość nadal istnieje, a jej podstawą jest art. 38c ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie ze wskazanym przepisem zlecenia mogą być wystawiane po uprzednim osobistym badaniu fizykalnym świadczeniobiorcy lub badaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a w przypadku zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie – także na podstawie dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.

 

Pamiętać przy tym należy o art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, który nakłada na fizjoterapeutów obowiązek wykonywania zawodu z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo i wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej. Zatem to fizjoterapeuta – uwzględniając stan zdrowia pacjenta oraz kryteria przyznawania wyrobów medycznych, podejmuje ostateczną decyzję w zakresie formy kontaktu z pacjentem.

DPP.335.2023.1_zlecenia_teleporada
DPP.335.2023.1_Odpowiedź na pismo

Nowy sposób sprawozdawania w zakresie wyrobów medycznych – od 01.01.2024

Zgodnie z wcześniej zamieszczoną informacją z dniem 1 stycznia 2024 r. nastąpi szeroka zmiana w zakresie wydawania zleceń na wyroby medyczne
(szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj: Nowy zakres wyrobów medycznych na zlecenie – od 01.01.2024 – Krajowa Izba Fizjoterapeutów (kif.info.pl)).

W ślad za zmianami NFZ poinformował o wprowadzeniu nowych zasad sprawozdawania i rozliczania świadczeń w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne.
Szerzej na ten temat można przeczytać na stronie Centrali NFZ: Centrala NFZ – Aktualności / Aktualności / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Dodatkowo NFZ informuje o uruchomieniu w dniu 6 grudnia środowiska testowego umożliwiającego przetestowanie mapowania nowych kodów, zob. Centrala NFZ – Aktualności / Aktualności / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Nowe zasady dotyczące określania potrzeb wsparcia dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności

W związku ze zmianami określonymi ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniach wspierających wprowadzone zostały zasady udzielania świadczeń na rzecz osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia.

Potrzebę wsparcia będą określać powołane wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami potrzeba wsparcia to następstwo braku lub utraty autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej.

Przy ustaleniu potrzeby wsparcia bierze się pod uwagę, adekwatnie do wieku oraz niepełnosprawności fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, zdolność osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności, związanych z obszarami codziennego funkcjonowania oraz rodzaj wymaganego wsparcia, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do jej wykonania oraz konieczności wsparcia przez inną osobę lub technologię wspomagającą, mającą na celu zapewnienie zwiększenia lub utrzymania niezależności osoby niepełnosprawnej (art. 4b ustawy).

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia (Dz. U. poz. 2581) członkami zespołów – zwanymi specjalistami do spraw ustalania poziomu potrzeb wsparcia – są również fizjoterapeuci.

Członkowie zespołów przed rozpoczęciem wykonywania czynności zobowiązani są do odbycia szkolenia przeprowadzonego przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Szersze informacje w tym zakresie określa rozporządzenie: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia (dziennikustaw.gov.pl) oraz  ww. ustawa: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971230776/U/D19970776Lj.pdf

Nowy zakres wyrobów medycznych na zlecenie – od 01.01.2024

W dniu 13 listopada 2023 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. poz. 2461), zmienione rozporządzeniem z dnia 27 grudnia 2023 r.

Rozporządzenie wprowadza nowy system numeracji (według kodów) i wprowadza nowe wyroby medyczne. Ponadto poszerzono zakres wyrobów medycznych, które mogą być zlecane przez magistrów fizjoterapii i specjalistów w dziedzinie fizjoterapii.

Tym samym Ministerstwo zgodziło się z argumentacją przedłożoną przez Izbę, która w dużej mierze oparta była o stanowiska wysłane przez Państwo w ramach prowadzonych konsultacji (zob. Stanowisko KIF w sprawie wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne – Krajowa Izba Fizjoterapeutów).

Dodatkowo – w zakresie niektórych wyrobów medycznych – wprowadzono możliwość realizacji zleceń drogą wysyłkową.

Zgodnie z przepisami przejściowymi zlecenia wystawione do 31 grudnia 2023 r. pozostają ważne.

 

Linki do rozporządzeń:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (dziennikustaw.gov.pl)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (dziennikustaw.gov.pl)

Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy tabelę z wyrobami medycznymi, które będą mogły być wystawiane przez fizjoterapeutów wraz z podaniem – o ile było to możliwe – dotychczasowego numeru porządkowego:

wyroby-medyczne-na-zlecenie_stan-na-1.01.2024

Od 1 października 2023 r. obowiązkowe e-zlecenia na wyroby medyczne

Uprzejmie przypominamy, że zgodnie ze zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego, w tym nowe wzory dokumentów zleceń od dnia 1 lipca 2023 r. zostały wprowadzone funkcjonalności umożliwiające wystawianie e-zleceń. Natomiast od 1 października 2023 r. wystawianie zleceń w postaci elektronicznej jest obligatoryjne.

Komunikat Prezesa NFZ:

Stanowisko w sprawie wystawiania zleceń od 1 października br.