PL

KIF zaproszona na Zgromadzenie Generalne World Physiotherapy Europe!

W październiku odbyło się kolejne Zgromadzenie Generalne wszystkich 40 przedstawicieli regionu Europejskiego World Physiotherapy (ER WP). Na dwa dni fizjoterapeuci z Europy spotkali się wirtualnie, aby określić wspólny kierunek działań na najbliższe lata 2020-2022. KIF za pośrednictwem swojego przedstawiciela, także brał udział w debacie.

Mimo, że formalnie nie jesteśmy jeszcze członkiem ER WP, Prezydent WP na region europejski Esther-Mary D’Arcy, doceniając wiedzę, zaangażowanie i aktywne działania naszej organizacji na polu krajowym i międzynarodowym, zaprosiła Polskę do wspólnej dyskusji.

Najważniejszym i wzbudzającym najwięcej emocji tematem był wpływ koronawirusa na sytuację fizjoterapeutów w regionie. O swojej obecnej sytuacji, dotychczasowych działaniach a także kluczowych problemach opowiadał każdy przedstawiciel organizacji i stowarzyszeń członkowskich. Wszyscy wspólnie podkreślali znaczenie fizjoterapii zarówno w czasach kryzysu jak i w przyszłości, po opanowaniu pandemii. Relacje były skrajne – od dramatycznej sytuacji niewydolnego systemu zdrowia w Bośni i Hercegowinie po opis specjalistycznych oddziałów szpitali COVID-owych kierowanych przez fizjoterapeutów w Wielkiej Brytanii. KIF reprezentowała Dalia Woźnica z działu międzynarodowego, która w imieniu polskich fizjoterapeutów przedstawiła poparte badaniami KANTAR, problemy ekonomiczne fizjoterapeutów świadczących usługi na rynku prywatnym.

Wszyscy przygotowują się na nową falę zarażeń. Nie zabrakło także podziękowań dla World Physiotherapy, która stworzyła dla fizjoterapeutów platformę informacyjną dotyczącą COVID-19 [https://world.physio/resources/covid-19-information-hub], wsparła akcję zapewnienia ochrony osobistej dla fizjoterapeutów [https://kif.info.pl/wcpt-apeluje-do-rzadow-na-calym-swiecie-o-srodki-ochrony-dla-fizjoterapeutow/] oraz opracowała standardy fizjoterapii w postępowaniu z pacjentem zakażonym [https://kif.info.pl/wytyczne-wcpt-dot-fizjoterapii-pacjentow-z-covid-19-dostepne-po-polsku/].

Opracowując przyszłe działania 3 głównych grup roboczych ER WP:

  • Edukacji (WG Educations Matters)
  • Kontaktów z EU (WG Advocacy & EU Matters)
  • Praktyki Zawodowej (WG Professional Practice)

skupiono się na określeniu celu i planu działania każdej z nich w 2 obszarach: fizjoterapii nowotworowej oraz ortopedycznej. Zakres działań obejmować ma zarówno standardy edukacji (zwłaszcza w trybie cyfrowym), promocję udziału fizjoterapeutów w sektorze, jak i lobbowanie dotyczące naszych praw zawodowych na szczeblu polityki unijnej.

NEWSLETTER