Za nami kolejne spotkanie warsztatowe w Rzeszowie.

5 czerwca 2022 r. w Hotelu Classic w Rzeszowie odbyło się spotkanie warsztatowe pt. „Podstawy radiologii w fizjoterapii stawu kolanowego i stawu barkowego”, które poprowadził dr n.med. Aleksander Zagórski.

Agenda spotkania została opublikowana tutaj: https://kif.info.pl/events/spotkanie-warsztatowe-dla-fizjoterapeutow-z-rzeszowa-oraz-wojewodztwa-podkarpackiego-5-06-22/

Zainteresowanie powyższym tematem przekroczyło oczekiwania organizatorów.

Podczas spotkania był komplet uczestników, którzy zapoznali się z podstawami badania ultrasonograficznego, jego zaletami oraz ogromnymi możliwościami nie tylko w diagnostyce, ale również w terapii pacjentów. Spotkanie rozpoczęto od podstaw i standardów samego badania, a w dalszej kolejności prowadzący przypomniał teorię z zakresu anatomii i biomechaniki stawu kolanowego i barkowego, po czym uczestnicy mogli tę wiedzę wykorzystać w praktyce, wykonując samodzielnie badanie USG poszczególnych struktur powyższych stawów. Praca w parach na dwóch aparatach do USG spodobała się najbardziej – w końcu praktyka podczas takich wydarzeń jest najważniejsza. Temat oczywiście nie został wyczerpany, a uczestnicy już pytali o kolejne edycje o podobnej tematyce.

Relacja ze spotkania warsztatowego „Screening medyczny w fizjoterapii” dla fizjoterapeutów z Podkarpacia.

W dniu 12 marca 2022 roku, w godzinach 08:15-16:15 w siedzibie Hotel Classic w Rzeszowie przy alei Armii Krajowej 32 (Sala Bursztynowa na 1 piętrze), odbyło się spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Tematem spotkania był „Screening medyczny w fizjoterapii”.

Podczas spotkania warsztatowego uczestnicy poznali wiedzę medyczną, która umożliwi dokładniej przeprowadzić badanie pacjenta, na bazie którego fizjoterapeuta ustala indywidualny program rehabilitacji, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wystąpienia tzw. czerwonych flag.

Wiedza oraz czujność podczas pierwszej wizyty pozwolą wykluczyć przeciwwskazania i w bezpieczny sposób przeprowadzić pacjenta przez proces rehabilitacji. W trakcie spotkania zostały również omówione testy specjalne i testy bezpieczeństwa stosowane w diagnostyce pacjentów z problemem kręgosłupowym.

Organizatorem spotkania była Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz przedstawiciele Krajowej Rady Fizjoterapeutów z województwa podkarpackiego a prowadzącym dr Grzegorz Magoń.

W spotkaniu warsztatowym wzięło udział 14 osób.

Agendę spotkania umieściliśmy w komunikacie: https://kif.info.pl/events/spotkanie-warsztatowe-dla-fizjoterapeutow-z-rzeszowa-oraz-wojewodztwa-podkarpackiego

Spotkanie warsztatowe w Rzeszowie pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjentów po zabiegach operacyjnych kręgosłupa lędźwiowego z wykorzystaniem telerehabilitacji”

W dniu 13 marca 2022 roku, w godzinach 09:00-15:00 w siedzibie Hotel Classic w Rzeszowie przy alei Armii Krajowej 32, odbyło się spotkanie warsztatowe dla fizjoterapeutów z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Tematem spotkania było „Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjentów po zabiegach operacyjnych kręgosłupa lędźwiowego z wykorzystaniem telerehabilitacji”.

Podczas spotkania warsztatowego poruszono między innymi kwestię anatomii krążka międzykręgowego, „czerwone flagi” oraz podstawy badania podmiotowego i przedmiotowego kręgosłupa lędźwiowego.

Omówiono również zagadnienia dotyczące leczenia zachowawczego i leczenia operacyjnego kręgosłupa lędźwiowego. Szczegółowo przedstawione zostały założenia oraz poszczególne etapy rehabilitacji pooperacyjnej z uwzględnieniem rodzaju operacji.

Uczestnikom warsztatów udostępniono do wglądu zdjęcia oraz filmy z pacjentami w trakcie badania i rehabilitacji pooperacyjnej. Mogli się także zapoznać z propozycjami terapii oraz wykonać samodzielnie zestaw ćwiczeń, które mogłyby zostać wykorzystane podczas rehabilitacji pacjenta.

Na koniec poruszony został temat pacjenta online, czyli pacjenta korzystającego z telerahabilitacji. Zainteresowani mogli zapoznać się z programem telerehabilitacji u pacjentów po operacjach na odcinku L-S we współpracy z CMUJ w Krakowie.

Należy podkreślić, że spotkanie zawierało również blok pytań od pacjentów.

Organizatorem spotkania była Krajowa Izba Fizjoterapeutów oraz przedstawiciele Krajowej Rady Fizjoterapeutów z województwa podkarpackiego a prowadzącą mgr Małgorzata Rodzeń.

W spotkaniu warsztatowym wzięło udział 26 osób.

Agendę spotkania umieściliśmy w komunikacie: https://kif.info.pl/events/spotkanie-warsztatowe-dla-fizjoterapeutow-z-rzeszowa-oraz-woj-podkarpackiego/

KIF i Urząd Miasta Rzeszowa wspólpracują w zakresie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia

11 stycznia 2022 r. w siedzibie Podkarpackiego Oddziału Terenowego Biura KIF w Rzeszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa oraz KIF. Magistrat reprezentowała Renata Żukowska – Dyrektor Wydziału Zdrowia, zaś ze strony KIF w spotkaniu uczestniczyli członkowie KRF: Katarzyna Zajkiewicz – Koordynator Wojewódzki oraz Renata Skalska-Izdebska, a także Tomasz Prycel – Pełnomocnik Prezesa KIF ds. Programów Polityki Zdrowotnej.

Na spotkaniu poruszono kwestię programów prozdrowotnych, zarówno tych wdrożonych w poprzednich latach, jak i planowanych na najbliższe miesiące. Dyrektor Wydziału Zdrowia opowiedziała o planach Urzędu w tym zakresie, m.in. o programach profilaktycznych dla dzieci otyłych, które będą realizowane z udziałem fizjoterapeutów.

KIF przedstawił wiele propozycji współpracy i pomysłów na pogramy z udziałem fizjoterapeutów. Największe zainteresowanie wzbudził program pilotażowy dla niemowląt, który został szczegółowo opracowany przez Zespół ds. Fizjoprofilaktyki Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Poruszane były również zagadnienia dotyczące seniorów, a także osób w wieku produkcyjnym. W obu grupach pandemia spowodowała nasilenie różnych problemów, w rozwiązaniu których przydatna okazuje się fizjoterapia. Padło również kilka propozycji, w jaki sposób rozpowszechniać programy fizjoprofilaktyczne KIF np. serie filmów „Aktywny senior w domu” i „Aktywna przerwa w pracy”.

Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Dyrektor Wydziału Zdrowia obiecała przedstawić Radzie Miasta założenia programu „Aktywny Bobas”, licząc na to, że uda się go zaplanować w budżecie na przyszły rok. Jako KIF bardzo popieramy tę inicjatywę!

Mamy nadzieję, że udane spotkanie z Dyrektor Wydziału Zdrowia to dopiero początek owocnej współpracy z władzami miasta, co przełoży się na lepszą jakość życia mieszkańców regionu.

Fizjoterapeuci z Podkarpacia spotkali się z przedstawicielami NFZ

W ostatnim czasie pojawiło się dużo pytań w związku z rehabilitacją postcovidową, podwyżkami dla fizjoterapeutów, wypłacaniem nadwykonań, świadczeń związanych z programem solidarnościowym czy też wprowadzaniem danych do systemu P1.

W związku z tym w dniu 15 lipca 2021 r. odbyło się cykliczne, organizowane przez członków KRF wraz z Podkarpackim Oddziałem Terenowym Biura KIF, spotkanie fizjoterapeutów z przedstawicielami Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. KRF reprezentowali: Katarzyna Zajkiewicz – koordynator wojewódzki oraz Arseniusz Burkiewicz, zaś ze strony NFZ w spotkaniu uczestniczyły Anna Surowiec, Magdalena Nowak i Anna Magoń z Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej (Dział Kontraktowania)

Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów – kilkadziesiąt pytań spłynęło do biura Podkarpackiego Oddziału Terenowego przed spotkaniem, a na miejscu zjawiło się ponad 120 fizjoterapeutów.

Tematem numer jeden były podwyżki, które zgodnie z ustawą miały wejść w życie od 1 lipca 2021 roku.  Nadal niejasnym jest, jaką kwotę fizjoterapeuci powinni otrzymywać i z jakiego źródła te podwyżki powinny być finansowane. Kilka niejasności zostało rozwianych, natomiast temat nadal nie został do końca wyczerpany.

Ożywioną dyskusję wywołały także tematy związane z nową wyceną świadczeń oraz integracją z systemem P1, a także z rehabilitacją postcovidovą i prowadzeniem dokumentacji medycznej. Przedstawiciele NFZ i KRF odpowiadali na pytania i starali się rozwiać wszelkie wątpliwości. Wiele zagadnień zostało wyczerpująco wyjaśnionych, zaś w przypadku pytań bez odpowiedzi organizatorzy obiecali zdobyć informacje i przekazać je uczestnikom w dogodnej formie. Poniżej prezentujemy galerię zdjęcia ze spotkania.

Relacja ze spotkania warsztatowego w Rzeszowie pt. „Screening medyczny w fizjoterapii”.

10 października, w Hotelu Classic w Rzeszowie zorganizowano spotkanie warsztatowe pt. „Screening medyczny w fizjoterapii”. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób. To już II edycja warsztatów, które cieszą się dużym zainteresowaniem i wysoką frekwencją.

Program spotkania warsztatowego był następujący:

8:00 – 8:15 przybycie uczestników, procedury związane z COVID-19 (pomiar temperatury, wypełnianie ankiet)

8:15 – 8:30 Powitanie

8:30 – 10:30 Odcinek szyjny kręgosłupa

10:30 – 10:45 Przerwa kawowa

10:45 – 12:45 Odcinek piersiowy kręgosłupa

12:45 – 13:30 Przerwa obiadowa

13:30 – 15:30 Odcinek lędźwiowy kręgosłupa

15:30 – 15:45 Przerwa kawowa

15:45 – 16:15 Podsumowanie, dyskusja, pytania.

Podczas szkolenia uczestnicy poznali wiedzę medyczną, która pozwoli im pewniej przeprowadzić badanie pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wystąpienia tzw. czerwonych flag. Szczegółowo zostały omówione i przećwiczone testy specjalne i testy bezpieczeństwa stosowane w diagnostyce pacjentów z problemem kręgosłupowym.

Po zakończeniu warsztatów przeprowadzono wśród uczestników ankietę, dotyczącą organizacji warsztatów i zaprezentowanych treści. Zapytano także o oczekiwania fizjoterapeutów względem inicjatyw biura terenowego KIF – tradycyjnie najczęściej zgłaszaną propozycją było dalsze organizowanie bezpłatnych warsztatów, dotyczących różnych dziedzin fizjoterapii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.