5 Mistrzostwa Fizjoterapeutów w Półmaratonie rozstrzygnięte!

17 października 2021 r.  w Krakowie, podczas kolejnej edycji Półmaratonu Królewskiego, odbyły się 5. Mistrzostwa Fizjoterapeutów w Półmaratonie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów objęła to wydarzenie, które było współorganizowane przez Oddział Małopolski Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Na starcie pod Areną Tauron stawiło się ponad 50 fizjoterapeutek i fizjoterapeutów z całej Polski. Po odebraniu pakietów startowych zawodnicy ruszyli na trasę ponad dwudziestokilometrowego biegu.

Zwycięzcami rywalizacji wśród fizjoterapeutów zostali:

W kategorii kobiet:

1. Patrycja Świerczek – czas 1:33:18
2. Olga Łakomy – czas 1:37:01
3. Justyna Woźniak – czas 1:39:11
4. Ewa Woźnicka – czas 1:39:46
5. Joanna Zabłocka – czas 1:43:04
6. Aleksandra Krężel – czas 1:43:16

W kategorii mężczyzn:

1. Łukasz Wietecki – czas 1:13:14
2. Michał Kaczmarek – czas 1:13:29
3. Adam Satława – czas 1:20:29
4. Marek Gawin – czas 1:23:00
5. Artem Miagkyj – czas 1:23:03
6. Maciej Dąbrowski – czas 1:23:17

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dobrej formy i sukcesów sportowych w kolejnych zawodach!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji!

Pracodawcy Pomorza podziękowali medykom z Pomorza

Wśród nagrodzonych zawodów medycznych oprócz lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów doceniono również fizjoterapeutów. Statuetkę Cum Gratia Magna (z wielką wdzięcznością) w imieniu fizjoterapeutów odebrała fizjoterapeutka, dr Katarzyna Gierat-Haponiuk, przedstawicielka KIF. Cum Gratia Magna to specjalna nagroda dla najbardziej zasłużonych środowisk oraz instytucji wspierających ochronę zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Podczas Gali podkreślono zaangażowanie i rolę naszej grupy zawodowej przy walce z COVID-19. Statuetkę wręczał Pan Prezydent Lech Wałęsa.

Obecnie Statuetka znajduje się w siedzibie Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Serdecznie gratulujemy!

zdjęcia fot. Anna Bobrowska-Kosycarz

 

KIF edukuje samorządy w kwestii rehabilitacji pacjentów po COVID-19

Krajowa Izba Fizjoterapeutów kontynuuje akcję edukacyjną w środowisku samorządowców na temat rehabilitacji pacjentów po przebytym COVID-19. Podczas „Hybrydowego Seminarium Szkoleniowego, dotyczącego zakażeń wirusowych w dobie pandemii COVID-19”, które odbyło się w Olsztynie w dniach 16 i 17 września, KIF zachęcała do wykorzystania umiejętności i doświadczenia fizjoterapeutów w samorządowych programach polityki zdrowotnej

Pandemia COVID-19 wymusza na samorządach zmianę dotychczasowej strategii działania również w obszarze ochrony zdrowia. Ogranicza możliwości finansowe, zmienia naszą codzienność, stawia ogromne wyzwania w każdej dziedzinie. Bardzo ważnym i aktualnym aspektem jest szczególne zabezpieczenie potrzeb osób z grup ryzyka związanych z pandemią COVID-19, a także przywracanie do zdrowia pacjentów po przebytej infekcji SARS-COV-2.

Samorząd terytorialny jest dla fizjoterapeutów naturalnym sprzymierzeńcem w działaniach mających na celu utrzymanie jak najwyższej sprawności mieszkańców (tych zdrowych oraz pacjentów). Niezmiernie istotne jest propagowanie w środowiskach lokalnych efektywnych rozwiązań, uwzględniających nowe możliwości współpracy z fizjoterapeutami oraz praktykami fizjoterapeutycznymi, a także modelowe programy obejmujące rehabilitację pacjentów po COVID-19. Okazją do dyskusji było hybrydowe seminarium szkoleniowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich wraz ze Stowarzyszeniem CEESTAHC w Olsztynie w dniach 16-17 września 2021 roku.

Podczas spotkania Paweł Adamkiewicz – Wiceprezes KRF ds. Promocji Zawodu i gabinetów prywatnych, omówił wyzwania dla polityki zdrowotnej, również lokalnej, jakie niesie ze sobą rosnąca liczba ozdrowieńców z powikłaniami po przebyciu zakażenia COVID-19 oraz możliwe rozwiązania (programy polityki zdrowotnej) z wykorzystaniem praktyk fizjoterapeutycznych i prowadzenia dokumentacji medycznej w aplikacji Finezjo. Zaprezentowano również bezpłatne projekty multimedialne przygotowane przez KIF specjalnie z myślą o pacjentach dotkniętych chorobą wywołaną przez wirusa SARS-COV-2 lub bezczynnością wynikającą z ograniczeń aktywności takich jak:

Samorządy mogą bezpłatnie skorzystać z tych programów i rozpowszechniać je w społecznościach za pośrednictwem lokalnych mediów, platform społecznościowych oraz szeroko rozumianego internetu.

Wydarzenie okazało się sukcesem frekwencyjnym – bezpośrednio w spotkaniu uczestniczyło stacjonarnie 35 przedstawicieli samorządów, a poprzez platformę on-line – kolejnych 30.

Wykłady kliniczne dostępne będą na stronie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich oraz Stowarzyszenia CEESTAHC.

hybrydowewarsztaty_SZMP_20210916_17_Olsztyn_agenda

Fizjoterapia w „Krainie Zdrowych Dzieci”

Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Opolu zorganizował z myślą o opolskich dzieciach wydarzenie pod tytułem „Kraina Zdrowych Dzieci”. Celem akcji była darmowa diagnostyka i porady z zakresu wielu dziedzin medycyny, w tym fizjoterapii, skierowanych do najmłodszych pacjentów z województwa opolskiego. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i ich opiekunów, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

Ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów pomocy i porad z diagnostyki wad postawy i skolioz udzielała mgr Małgorzata Bilińska. Uczestnicy wydarzenia byli tak zainteresowani tą tematyką, że czas pracy punktu fizjoterapeutycznego trzeba było wydłużyć aż o 2 godziny. To była kolejna akcja profilaktyczna, którą KIF realizowała na szczeblu lokalnym z NFZ Opole.

Fizjoterapeuci wspierali uczestników kolarskich zawodów “Velo Baltic”.

“Velo Baltic” to oficjalna nazwa serii kolarskich wyścigów szosowych, które odbywają się na Pomorzu Zachodnim. W sezonie 2021 odbyły się następujące wyścigi:

  • Połczyn-Zdrój – 27 czerwca,
  • Białogard – 31 lipca,
  • Szczecinek – 22 sierpnia,
  • Koszalin (Tour de Koszalin) – 18 września.

Na każdym z wyścigów obecny był namiot Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w którym fizjoterapeuci udzielali porad, rozdawali materiały poświęcone fizjoterapii oraz edukowali w zakresie fizjoprofilaktyki. Organizatorem imprezy była Fundacja Promowania Sportu, która prowadzi lokalne działania poprawiające kondycję fizyczną społeczeństwa. Wyścigi przyciągnęły pasjonatów kolarstwa i zdrowego stylu życia nie tylko z całego Pomorza Zachodniego, ale również i województw ościennych. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z imprez.

Połczyn-Zdrój

Białogard

Szczecinek

Koszalin