Komunikat nr 34 Zespołu Kryzysowego z dnia 9 kwietnia 2020 r.
300 fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19, a ok. 9000 z pacjentami, dla których potencjalnymi skutkami przerwania fizjoterapii mogą być poważne uszczerbki na zdrowiu lub zagrożenie życia. Fizjoterapeuci na równi z innymi profesjonalistami medycznymi są narażeni na ryzyko zarażenia SARS-CoV-2. Kontakt z fizjoterapeutą jest długotrwały (min. kilkadziesiąt minut) i bezpośredni.
Już ponad 300 przedstawicieli naszego zawodu pracuje z chorymi na COVID-19. W ramach ich wsparcia Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała zalecenia do prowadzenia fizjoterapii z zarażonymi pacjentami. Kolejnym krokiem w kierunku lepszego przygotowania fizjoterapeutów do postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z COVID-19 jest propozycja Izby dotycząca szkoleń on-line dla chętnych osób. Ofertę skierowano w pierwszej kolejności do fizjoterapeutów zatrudnionych w szpitalach jednoimiennych. Pomysł spotkał się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem nie tylko fizjoterapeutów, ale także wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy widzą potrzebę zdobycia nowej i jakże przydatnej wiedzy w obliczu epidemii. Na szkolenia on-line zgłosiło się blisko 220 osób z 26 podmiotów.
Fizjoterapeuci gotowi do wsparcia innych profesjonalistów medycznych nie tylko w obszarze fizjoterapii.
Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów trafiają liczne zgłoszenia od fizjoterapeutów, którzy rozumieją powagę sytuacji i są gotowi podjąć się pracy z osobami zakażonymi. Wielu z nich przy tym podkreśla, że wykonywanie medycznego zawodu zaufania publicznego obliguje do wspierania pozostałego personelu w wykonywaniu czynności medycznych. Ich postawa jest rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy wśród innych profesjonalistów medycznych.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się także z apelem do Premiera i Ministra Zdrowia z prośbą o włączenie chętnej grupy fizjoterapeutów do pracy w walce z epidemią wywołaną przez koronawirusa. W porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz wojewodami uruchomiliśmy mailing oraz będziemy prezentować informacje na stronie www. W przygotowaniu jest także instrukcja o zasadach bezpieczeństwa i warunkach i organizacji pracy. Pragniemy ułatwić i przekazać aktualną i rzetelną informację wszystkim tym, którzy chcieliby się podjąć niezwykle trudnej, ale jakże potrzebnej i odpowiedzialnej pracy z zarażonymi pacjentami, zarówno w obszarze pracy fizjoterapeutycznej oraz wsparcia w zakresie wykonywania innych czynności medycznych. Jest rzeczą naturalną, że gotowość fizjoterapeutów do pracy musi się wiązać z odpowiednim zabezpieczeniem podczas jej wykonywania.
Podkreślamy, iż:
- cały czas we wszystkich powyższych działaniach mówimy o współpracy z osobami, które są chętne do współpracy i podjęcia aktywności;
- mówimy o pracy za wynagrodzeniem i z odpowiednim zabezpieczeniem w środki ochronne.
Poniżej załączamy apel do Premiera oraz Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2020 r.
Zespól Kryzysowy
Krajowej Izby Fizjoterapeutów
Stanowisko KIF poparły także inne samorządy medyczne – Naczelna Izba Lekarska oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.