Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Krajowa Izba Fizjoterapeutów realizuje projekt nr POWR.07.01.00-00-0005/22
FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Cele i planowane rezultaty projektu
Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji 18 tysięcy fizjoterapeutów (13 320 kobiet i 4 680 mężczyzn) z obszaru całej Polski w zakresie prowadzenia fizjoterapii pacjentów chorujących na choroby zakaźne, w tym w szczególności na COVID-19, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki poprzez zastosowanie specjalistycznego wsparcia szkoleniowego w zakresie:
- fizjoterapii pulmonologicznej
- fizjoterapii ortopedycznej
- fizjoterapii neurologicznej
- fizjoterapii kardiologicznej
- fizjoterapii pediatrycznej
- fizjoterapii onkologicznej
- fizjoterapii uroginekologicznej
- fizjoterapii niedziedzinowej.
Zakładanym efektem działań projektowych jest podniesienie kompetencji zawodowych przez co najmniej 90% uczestników szkoleń oraz nabycie przez nich wiedzy i umiejętności w zakresie wsparcia zdrowotnego zarówno osób chorych, jak i po przebytej chorobie zakaźnej, w szczególności COVID-19, w celu złagodzenia jej konsekwencji oraz remisji, poprawy wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej jako ważnej części multidyscyplinarnego leczenia. Głównym czynnikiem programów szkoleń będzie przygotowanie fizjoterapeutów do pracy z pacjentem w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych i domowych. Przeszkolenie fizjoterapeutów przyczyni się do wzmocnienia zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia, co wpłynie również na poprawę jakości usług medycznych świadczonych dla społeczeństwa.
Elementem budowania odporności na przyszłość będzie uruchomienie platformy e-learningowej jako narzędzia zwiększającego gotowość radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych w ramach ustawowego zadania Krajowej Izby Fizjoterapeutów, jakim jest działanie na rzecz stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez fizjoterapeutów (art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty – t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 168). Stworzenie kompleksowej oferty szkoleniowej opartej na platformie cyfrowej przyczyni się do zwiększenia dostępu fizjoterapeutów do kształcenia w dowolnym czasie i miejscu dzięki formule online.
W ramach projektu zakłada się również wzmocnienie kompetencji fizjoterapeutów w zakresie przeciwdziałania zjawisku infodemii. Szkolenie będzie dotyczyło zarządzania informacją oraz wyposażenia fizjoterapeutów w odpowiednie narzędzia i zasoby do nowoczesnego edukowania pacjentów.
Uczestnicy projektu i warunki udziału w szkoleniach
Szkolenia przeznaczone są dla fizjoterapeutek i fizjoterapeutów, bez względu na formę wykonywania zawodu, spełniających następujące kryteria naboru:
- posiadanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
- opłacona składka członkowska z tytułu przynależności do Samorządu Zawodowego.
Obowiązują również dwa dodatkowe kryteria premiujące:
- miejsce pracy fizjoterapeuty znajduje się w powiecie w którym na dzień 31.12.2021 r. odnotowano największy odsetek potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców:
- województwo dolnośląskie – oleśnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski,
- województwo lubuskie – krośnieński, słubicki,
- województwo łódzkie – wieruszowski,
- województwo małopolskie – brzeski, krakowski, Kraków,
- województwo opolskie – głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, namysłowski, nyski,
- województwo pomorskie – Gdańsk, gdański, pucki,
- województwo śląskie – lubliniecki, Piekary Śląskie,
- województwo wielkopolskie – grodziski, kościański, poznański, wągrowiecki, wrzesiński,
- województwo zachodniopomorskie – sławieński;
- posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub bycie rodzicem/ opiekunem prawnym dziecka z niepełnosprawnościami.
Zgłoszenia będą przyjmowane drogą online za pośrednictwem platformy e-learningowej począwszy od 1 listopada 2022 r. Rekrutacja do projektu będzie prowadzona w trybie ciągłym do wyczerpania wolnych miejsc:
- 16 tys. uczestników indywidualnych – dotyczy osób zatrudnionych lub współpracujących z podmiotem leczniczym lub placówką typu DPS, fundacja,
- 4 tys. uczestników instytucjonalnych – dotyczy osób wykonujących działalność leczniczą na zasadzie praktyki zawodowej; koszt uczestnictwa podmiotu w szkoleniach organizowanych w ramach projektu stanowi pomoc de minimis i podlega stosownym uregulowaniom prawnym.
Decyzja o zakwalifikowaniu do udziału w projekcie zostanie przekazana automatycznie po weryfikacji formularza rekrutacyjnego i uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Rekrutacyjnej.
5. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie REACT-EU - 10 2023 (1)Cykl szkoleniowy
W ramach udziału w projekcie każda osoba otrzyma indywidualny dostęp do platformy edukacyjnej, dzięki czemu będzie mogła dokonywać wyboru szkoleń spośród zamieszczonej oferty. Szkolenia będą dostępne w formule stacjonarnej i zdalnej. Uczestnik projektu będzie mógł wziąć udział w więcej niż jednym szkoleniu.
Wymiar dydaktyczny będzie uzależniony od programu danego szkolenia – zakłada się szkolenia doskonalące i kompetencyjne. Szkolenia stacjonarne nie będą dłuższe niż 24 godz. dydaktyczne (3 dni szkoleniowe), a zdalne – 8 godz. dydaktycznych. Każde szkolenie zakończy się egzaminem.
Szkolenia stacjonarne zostaną zorganizowane w każdym województwie, aby zapewnić ich ogólnopolską dostępność. Konkretne lokalizacje zostaną podane na etapie rekrutacji. Wszystkie działania projektowe będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Przez cały okres uczestnictwa w projekcie fizjoterapeuci zostaną objęci wsparciem mentorskim przez pracowników Działu Szkoleń Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Korzyści z udziału w projekcie
Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie będą miały możliwość:
- uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach,
- podniesienia kompetencji zawodowych,
- uzyskania dostępu do ponad 80 autorskich szkoleń online,
- doskonalenia swoich umiejętności cyfrowych,
- otrzymania materiałów szkoleniowych,
- zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy poprzez zamieszczenie uzyskanego certyfikatu na portalu Znajdź Fizjoterapeutę w profilu fizjoterapeuty,
- skorzystania z bezpłatnego zakwaterowania i całodziennego wyżywienia podczas cyklu szkoleniowego w przypadku zamieszkiwania w miejscowości innej niż ta miejscowość, w której odbywa się szkolenie,
- nauczenia się zarządzania informacją poprzez nabycie umiejętności przeciwdziałania zjawisku infodemii,
- upowszechniania praktyki LLL (z ang. lifelong learning).
Pełny harmonogram udzielania wsparcia
Korzystanie z platformy FIZJA po zakończeniu projektu
Wraz z zakończeniem projektu pn. FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z dniem 31.12.2023 roku, weszły nowe zasady funkcjonowania platformy e-learningowej Fizja oraz Regulamin Platformy Szkoleniowej Fizja.
Szkolenia przeznaczone są dla fizjoterapeutek i fizjoterapeutów, bez względu na formę wykonywania zawodu (bez dołączania zaświadczeń). Rejestracja konta możliwa jest dla osób spełniających następujące kryteria naboru:
- posiadanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
- opłacona składka członkowska z tytułu przynależności do Samorządu Zawodowego.
Od stycznia 2024 roku, w platformie udostępnione są szkolenia i umożliwione jest uczestniczenie w nich z możliwością realizacji egzaminu, bez uzyskania certyfikatu.
Jak zalogować się do platformy FIZJA i wypełnić wniosek rejestracyjny – osoby zatrudnione
Jak zalogować się do platformy FIZJA i wypełnić wniosek rejestracyjny – de minimis
Kontakt
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Biuro Projektu
Al. Jerozolimskie 93
02-001 Warszawa
Czynne: poniedziałek – piątek w godzinach 9.00-15.00
e-mail: [email protected]
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Krajowa Izba Fizjoterapeutów realizuje projekt nr POWR.07.01.00-00-0005/22
„FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Okres realizacji projektu: od 01.01.2022 r. do 31.12.2023 r.
Wartość projektu: 91 532 000 zł
Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 91 532 000 zł