W spotkaniu z minister zdrowia Izabelą Leszczyną wzięli udział: prezes KRF dr Tomasz Dybek, wiceprezes dr hab. Elżbieta Skorupska i członek KRF Karol Wojciechowski. Z ramienia resortu oprócz minister w spotkaniu uczestniczyli dyrektor Departamentu Lecznictwa Maciej Karaszewski. Obecny był również wiceprezes NFZ Marek Augustyn. Reprezentanci środowiska fizjoterapeutów przedstawili uwagi i obawy związane z projektowanymi przepisami oraz omówili propozycje rozwiązań mogących przełożyć się m.in. na zwiększenie dostępności dla pacjentów do fizjoterapii.
Kluczowe postulaty KIF dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (MZ 1575):
- Wizyta fizjoterapeutyczna jako alternatywa dla porady lekarskiej w zakresie fizjoterapii domowej – celem zwiększenia dostępności do świadczeń. Pacjent ze skierowaniem od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie wymagałby ponownej wizyty – kwalifikacyjnej – lekarskiej. Powyższe rozwiązanie umożliwi zawieranie umów z NFZ indywidualnym i grupowym praktykom fizjoterapeutycznym.
- Jasna definicja w regulacjach czynności zarezerwowanych (na mocy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty) dla fizjoterapeuty w zakresie opisu stanu funkcjonowania.
- Zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie oddziału/ośrodku dziennym poprzez nadanie nowych kompetencji specjaliście w dziedzinie fizjoterapii.
- Wprowadzenie zmian w ramach kryterium kwalifikacji do świadczeń fizjoterapeutycznych, mających na celu zapewnienie opieki pacjentom ze schorzeniami przewlekłymi.
- Konieczność uwzględnienia w regulacjach maksymalnego czasu objęcia fizjoterapią pacjentów po leczeniu ostrej fazy, gwarantujących łatwiejszy dostęp do świadczeń dla pacjentów wymagających pilnej interwencji fizjoterapeutycznej.
- Zapewnienie środków finansowych pozwalających na realizację wskazanych rozwiązań, bez konieczności ograniczania dostępności do świadczeń fizjoterapeutycznych.
Uwagi do projektu rozporządzenia MZ można zgłaszać do 30 października. Izba działa wielotorowo, by wszystkie zebrane przez KIF i zgłoszone do tego terminu uwagi jak najlepiej odzwierciedlały oczekiwania środowiska i pacjentów. KIF pozostaje w kontakcie z resortem i NFZ, konsultuje zapisy i pomysły ze środowiskiem. W czwartek, 24 października, do siedziby KIF zaproszony został konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii oraz stowarzyszenia naukowe i organizacje zrzeszające fizjoterapeutów posiadające osobowość prawną (zgodnie z art. 8 ustawy Prawo o stowarzyszeniach), 23 października przedstawiciele KIF uczestniczyli w spotkaniu w NIL z udziałem m.in. lekarzy rehabilitacji i stowarzyszeń reprezentujących osoby niepełnosprawne.
Jak podkreśla prezes KRF dr Tomasz Dybek, wszystkie podejmowane przez KIF działania ukierunkowane są na zapewnienie dostępności do świadczeń fizjoterapeutycznych, poprzez wykorzystanie w ochronie zdrowia kompetencji posiadanych przez fizjoterapeutów oraz na zapewnienie stabilności zatrudnienia w obszarze rehabilitacji.