PL

slider

I posiedzenie Krajowej Rady Fizjoterapeutów III Kadencji

3 czerwca 2026 roku odbyło się I posiedzenie Krajowej Rady Fizjoterapeutów III Kadencji, w którym uczestniczyło 68 członków Rady. Jednym z najważniejszych punktów obrad był wybór wiceprezesów Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Wiceprezesi Krajowej Rady Fizjoterapeutów III Kadencji Hanna Kowalewska Fizjoterapeutka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Przez lata pracowała z różnymi grupami pacjentów zarówno w placówkach realizujących świadczenia finansowane przez NFZ, jak i w sektorze prywatnym, m.in. w szkołach rodzenia. Posiada również doświadczenie dydaktyczne jako nauczyciel akademicki na kierunku fizjoterapia. dr hab. Marta Podhorecka Profesor Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Od wielu lat działa w obszarze fizjoterapii geriatrycznej, długowieczności oraz zdrowego starzenia się oraz innowacji – zarówno naukowo-dydaktycznie, jak i systemowo. Współpracuje ze studentami oraz środowiskiem medycznym, angażując się w projekty łączące fizjoterapię ze zdrowiem publicznym, opieką i wsparciem społecznym. Od lat związana jest także z samorządem zawodowym – pełniła funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego, współtworzyła Kodeks Etyki Fizjoterapeutów oraz opiniowała liczne akty prawne. dr Dalia Woźnica Fizjoterapeutka z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Pracuje na Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej AMiSNS Szpitala na Zaspie. Łączy doświadczenie kliniczne z kompetencjami organizacyjnymi, pełniąc funkcję menedżera kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku. Poza praktyką zawodową angażuje się w działalność naukową i rozwój systemowy fizjoterapii. Prowadzi badania nad rynkiem zawodu fizjoterapeuty, analizując kompetencje, regulacje oraz modele kształcenia na świecie. Jest inicjatorką specjalności „Fizjoterapia dla Zdrowia w Pracy”, odpowiadającej na potrzeby współczesnego rynku i wyzwania zdrowotne pracowników. W latach 2017–2022 pełniła funkcję radnej Krajowej Rady Fizjoterapeutów I kadencji. Dariusz Banik Na co dzień łączy pracę z pacjentem z zarządzaniem oraz wdrażaniem zmian organizacyjnych. Jest kierownikiem Oddziału Dziennej Rehabilitacji i Fizjoterapii Ambulatoryjnej w Brzeskim Centrum Medycznym, gdzie koordynuje pracę zespołu interdyscyplinarnego. Prowadzi także praktykę fizjoterapeutyczną, szczególnie w zakresie terapii pacjentów neurologicznych, pourazowych i ortopedycznych, oraz działalność dydaktyczną z zakresu neurologii i neurochirurgii. W samorządzie fizjoterapeutów działa od I kadencji KRF (2016–2022), kiedy pełnił funkcję radnego, pierwszego koordynatora wojewódzkiego w województwie opolskim oraz eksperta ds. specjalizacji kierunkowej. W II kadencji kontynuował pracę na rzecz środowiska. Jest także twórcą idei powołania Rzecznika Praw Fizjoterapeutów. prof. dr hab. Dariusz Czaprowski Fizjoterapeuta z 26-letnim doświadczeniem klinicznym, akademickim, naukowym i organizacyjnym. Zna zawód zarówno z perspektywy osoby prowadzącej niewielki, jednoosobowy gabinet, jak i kierującej podmiotem leczniczym – Centrum Postawy Ciała w Olsztynie. Jest również aktywnym naukowcem. W 2024 roku postanowieniem Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Posiada bogate doświadczenie organizacyjne, współtworzył m.in. Katedrę Fizjoterapii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arkadiusz Ujma Od ukończenia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie jest aktywnie zaangażowany w działalność społeczną na rzecz fizjoterapii. Studia specjalizacyjne zakończył egzaminem w 2014 roku. W II kadencji Krajowej Rady Fizjoterapeutów pełnił funkcję wiceprezesa KRF w Prezydium pod przewodnictwem Agnieszki Stępień. Zawodowo związany jest z Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie. Ukończył liczne kursy i szkolenia, m.in. z zakresu koncepcji PNF, diagnostyki i leczenia bólów kręgosłupa metodą McKenziego, badania i mobilizacji stawów kończyn oraz kręgosłupa według koncepcji Kaltenborna-Evjentha, a także terapii manualnej i medycyny ortopedycznej według International Academy of Orthopedic Medicine. Od początku kariery zawodowej

FIZJO-PRACTICE – 8 czerwca startują zapisy na szkolenia stacjonarne!

Już 8 czerwca 2026 r. ruszają zapisy na kolejne szkolenia stacjonarne realizowane w ramach projektu FIZJO-PRACTICE. Rejestracja obejmie szkolenia odbywające się w lipcu i sierpniu 2026 r. Zapisy zostaną uruchomione w dwóch turach: od godz. 12:00 od godz. 21:00 Zachęcamy do wcześniejszego dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności, które umożliwią sprawne zapisanie się na szkolenia. Przypominamy, aby móc zapisać się na szkolenia stacjonarne w projekcie FIZJO-PRACTICE wcześniej należy przejść proces rejestracji oraz poniższą ścieżkę edukacyjną: Udział w szkoleniu „Choroby rzadkie – rola fizjoterapeuty w interdyscyplinarnym zespole”. Udział w wybranym szkoleniu online dostępnym na platformie edukacyjnej (innym niż szkolenie dotyczące chorób rzadkich). Po zrealizowaniu powyższych szkoleń online uczestnicy mogą brać udział w dowolnej liczbie szkoleń online oraz stacjonarnych realizowanych w projekcie. Szkolenia stacjonarne realizowane w ramach projektu są szkoleniami dwudniowymi. Uczestnikom zapewniamy nocleg oraz pełne wyżywienie zgodnie z zapisami Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie. Projekt FIZJO-PRACTICE to możliwość rozwijania kompetencji praktycznych i zdobywania aktualnej wiedzy odpowiadającej na wyzwania współczesnej fizjoterapii.

dr hab. Agnieszka Stępień Prezesem KRF III kadencji !

Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów wybrał Prezesa! Agnieszka Stępień uzyskała 234 głosy, a Mariusz Migała 85 głosów. – Nie wygrała jedna osoba! Wygrało myślenie o fizjoterapii jako zawodzie, który ma prawo mówić własnym głosem i współdecydować o systemie ochrony zdrowia. Chcę, żeby samorząd był bliżej ludzi niż procedur, a fizjoterapeuci czuli, że mają w nim wsparcie – skomentowała wynik wyborów dr hab. Agnieszka Stępień.

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty w mObywatelu 2.0!

Od dzisiaj, tj. od 18 maja 2026 roku prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest widoczne w mObywatelu 2.0! – Mamy to! Bardzo się cieszę, że prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty zawsze teraz będzie pod ręką. To wielki sukces i realne ułatwienie dla fizjoterapeutów, pracodawców i pacjentów – mówi dr hab. Agnieszka Stępień Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Co to oznacza? Fizjoterapeuta nie musi już mieć przy sobie tradycyjnej wersji dokumentu. Wystarczy aplikacja mobilna. W ten sposób każdy fizjoterapeuta może szybciej i łatwiej potwierdzić swoje uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Kiedy można skorzystać z elektronicznego potwierdzenia prawa wykonywania zawodu? Fizjoterapeuta musi być zalogowanym użytkownikiem aplikacji mObywatel 2.0 (gdy potwierdzisz tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodasz pierwszy dokument, na przykład mDowód). Jak korzystać z elektronicznych dokumentów w mObywatelu 2.0? Fizjoterapeuta, który chce korzystać z elektronicznego potwierdzenia uprawnień musi pobrać aplikację, dodać mDowód i potwierdzić swoją tożsamość. Następnie na górze ekranu startowego należy nacisnąć Dodaj i z listy dokumentów wybrać Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Po chwili dokument zostanie automatycznie dodany do aplikacji.

Nowe możliwości dla fizjoterapeutów w ZUS

Drodzy Fizjoterapeuci, przekazujemy informacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o możliwości współpracy. W orzecznictwie lekarskim w ZUS dzięki aktywności i zabiegom przedstawicieli Krajowej Izby Fizjoterapeutów wprowadzone zostały zmiany, które obejmują m.in. nowe kwalifikacje kadry medycznej. Po zmianach, w określonych rodzajach spraw, poza lekarzami orzeczenia mogą wydawać specjaliści wykonujący samodzielne zawody medyczne, w tym fizjoterapeuci ze specjalizacją. Zakres orzekania przez fizjoterapeutów ze specjalizacją obejmuje sprawy o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Więcej informacji w poniższej informacji ZUS:

Nabór do nowego projektu szkoleniowego FIZJO-PRACTICE

17 lutego 2026 r. otworzył się nabór do nowego projektu szkoleniowego dla fizjoterapeutów:  „Kształcenie praktyczne kluczem do wysokiej jakości usług fizjoterapeutycznych i wyższej jakości opieki nad pacjentem” realizowanego przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Projekt skierowany jest do fizjoterapeutów z całej Polski i ma na celu rozwój praktycznych umiejętności zawodowych. Udział w projekcie mogą wziąć zarówno osoby aktywne zawodowo (np. prowadzące praktykę, pracujące w publicznym lub prywatnym systemie ochrony zdrowia), jak i czasowo nieaktywne zawodowo lub wykonujące inną pracę niż wynikająca z art. 4 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Warunki udziału: 1. posiadanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty 2. opłacona składka członkowska (dopuszczalna zaległość na dzień składania formularza zgłoszeniowego: maksymalnie dwie składki miesięczne) Rejestracja do programu odbywa się poprzez Platformę Edukacyjną Fizja, na której możliwie są dwie ścieżki: Rejestracja dla uczestników indywidualnych: 1. Utworzenie konta i zalogowanie się na Platformie edukacyjnej Fizja 2. Wypełnienie i przesłanie elektronicznego Formularza zgłoszeniowego. 3. Weryfikacja zgłoszenia przez Dział Projektów i Doskonalenia Zawodowego. 4. Podpisanie otrzymanej deklaracji online i automatyczne zakwalifikowanie do Projektu. Rejestracja dla uczestników wykonujący działalność leczniczą: 1. Utworzenie konta i zalogowanie się na Platformie edukacyjnej Fizja 2. Wypełnienie i przesłanie elektronicznego Formularza zgłoszeniowego, do którego obligatoryjne należy dołączyć: – wniosek o udzielenie pomocy de minimis, – informację o wysokości otrzymanej pomocy de minimis 3. Weryfikacja zgłoszenia przez Dział Projektów i Doskonalenia Zawodowego. 4. Podpisanie otrzymanej deklaracji online i automatyczne zakwalifikowanie do Projektu. Ścieżka edukacyjna w projekcie: 1. Ukonczenie szkolenia pt. „Choroby rzadkie – rola fizjoterapeuty w interdyscyplinarnym zespole”. 2. Ukończenie wybranego szkolenia online dostępnego na platformie edukacyjnej (innego niż szkolenie dotyczące chorób rzadkich). Po zrealizowaniu powyższych szkoleń online nie ma ograniczeń w liczbie realizowanych szkoleń online oraz stacjonarnych.  

KSeF w gabinecie fizjoterapeutycznym – co oznacza wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur?

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych zmian administracyjno-cyfrowych ostatnich lat, która obejmie również osoby wykonujące zawody medyaczne. Choć termin obowiązkowego stosowania systemu był kilkukrotnie przesuwany, jego wejście w życie jest przesądzone i będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców. KSeF to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do wystawiania, odbierania oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych w formacie XML. System obejmie zarówno fizjoterapeutów prowadzących indywidualne i grupowe praktyki, podmioty lecznicze, jak i osoby współpracujące z placówkami medycznymi w modelu B2B – niezależnie od tego, czy korzystają ze zwolnienia z VAT, czy wykonują czynności opodatkowane. Wprowadzenie KSeF zmienia nie tylko techniczny sposób wystawiania faktur, ale również: zasady uwierzytelniania i dostępu do systemu (Profil Zaufany, podpis kwalifikowany, ZAW-FA), model delegowania czynności administracyjnych w gabinecie, współpracę z biurami rachunkowymi, rozliczenia w ramach kontraktów B2B i samofakturowania, definicję momentu wystawienia faktury oraz jej statusu prawnego, sposób archiwizacji dokumentacji finansowej, która będzie przechowywana centralnie przez 10 lat. Kluczowe znaczenie dla środowiska fizjoterapeutów ma harmonogram wdrażania systemu. Od 1 lutego 2026 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla największych podmiotów, natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obejmie wszystkich pozostałych przedsiębiorców, w tym indywidualne i grupowe praktyki fizjoterapeutyczne.Szczegółowe omówienie zasad funkcjonowania KSeF w gabinecie fizjoterapeutycznym, w tym kwestie uprawnień, relacji z księgowością oraz wpływu systemu na codzienną pracę, zostało przedstawione w materiale informacyjnym stanowiącym załącznik do niniejszej aktualności.KSeF w gabinecie fizjoterapeuty