“Aktywna przerwa w pracy” czyli fizjoprofilaktyka dla pracowników biurowych.
“Aktywna przerwa w pracy” https:// fizjoterapiaporusza.pl/ aktywna-przerwa-w-pracy to zestaw kilkunastu filmów z ćwiczeniami, które można samodzielnie wykonać w miejscu pracy lub w domu. To kolejny program fizjoprofilaktyczny zrealizowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, zachęcający do aktywności fizycznej podczas epidemii koronawirusa i nie tylko. Pierwsza taka inicjatywa skierowana była do seniorów – była to akcja “Aktywny senior w domu” https:// fizjoterapiaporusza.pl/ aktywny-senior.
Miliony Polaków wykonują pracę biurową, która niestety ogranicza naszą aktywność. Negatywne skutki tego typu pracy potęguje obecna sytuacja, związana ze stanem epidemii. W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wiele osób pracuje zdalnie, pozostając w swoich domach. Osoby takie mają ograniczoną aktywność fizyczną, przez co są bardziej narażone na wystąpienie powikłań, spowodowanych siedzącym trybem życia. Doskonale wiemy, że zwłaszcza praca biurowa i związane z nią długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest przyczyną powstawania bolesnych przeciążeń mięśni i stawów. Wydłużenie czasu siedzenia, chociażby przy komputerze, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy. Stąd nowa inicjatywa KIF, przygotowana z myślą o pacjentach.
Program „Aktywna przerwa w pracy” ma zachęcić do regularnej aktywności osoby wykonujące głównie pracę siedzącą. Przygotowane w jego ramach ćwiczenia są łatwe i nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy stroju. Niektóre z nich można wykonać nie wstając nawet od biurka. Ćwiczenia zostały opracowane przez zespół ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów w składzie: Ernest Wiśniewski, Zbigniew Wroński, Tomasz Cisoń, Adrian Kużdżał oraz Weronika Krzepkowska, która dodatkowo wystąpiła we wszystkich filmach.
Ćwiczenia będą publikowane na stronie fizjoterapiaporusza.pl https:/ /fizjoterapiaporusza.pl/ aktywna-przerwa-w-pracy oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku i You Tubie Ministerstwa Zdrowia oraz Facebooku portalu Znajdź Fizjoterapeutę https://www. facebook.com/ znajdzfizjoterapeute/. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie. Dzisiaj rozpoczynamy od premiery tzw. trailera czyli filmu zapowiadającego całą serię ćwiczeń:
Zachęcamy wszystkich przedstawicieli naszego zawodu, aby udostępniali stronę fizjoterapiaporusza.pl oraz prezentowane na niej ćwiczenia poprzez profile prywatne i zawodowe w mediach społecznościowych. Pomóżmy pacjentom w dotarciu do ćwiczeń, zachęcajmy ich, aby ruch i fizjoprofilaktyka stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu epidemii.