PL

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia: propozycje KIF dot. zmian w rehabilitacji

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia 26 listopada wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz oraz wiceprezesi NFZ Jakub Szulc i Marek Augustyn przedstawili założenia zmian w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej, które mają zostać wprowadzone zarządzeniem Prezesa NFZ i rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Na posiedzenie zaproszono przedstawicieli organizacji zrzeszających fizjoterapeutów. Głos w dyskusji zabrała wiceprezes KRF Hanna Kowalewska.

My jako Krajowa Izba Fizjoterapeutów mamy rozwiązania, które przedstawialiśmy zarówno w Departamencie Zdrowia MZ jak też w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chciałabym zaznaczyć, że mamy 80 tys. fizjoterapeutów ze średnią wieku 37 lat – jest to bardzo duży potencjał. KIF wnioskowała i dalej wnioskuje, aby zmiany wprowadzane dwoma aktami prawnymi, czyli rozporządzeniem Ministra Zdrowia jak również zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu weszły w jednym czasie. Umożliwiłoby to fizjoterapeutom, którzy prowadzą praktyki fizjoterapeutyczne, bezpośrednie kontraktowanie rehabilitacji domowej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyszlibyśmy takim rozwiązaniem również naprzeciw problemowi, o którym mówili panowie posłowie, czyli monopolizacji rynku. Mielibyśmy po prostu czystą sytuację – małe regiony, na których zamieszkują fizjoterapeuci, którzy chcieliby wykonywać praktyki fizjoterapeutyczne, świadcząc usługi domowe, byłyby przez nich zabezpieczone, a pacjent byłby zaopiekowany, bez monopolu dużych firm domówkowych. Należy też wskazać to, że w tej chwili takie usługi wykonuje 400 podmiotów z czego około 25% jeden przedsiębiorca. Na terenie całego kraju jeden przedsiębiorca prawie w każdym województwie wykonuje usługi fizjoterapii domowej. Chciałabym też zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzenie zarządzania Prezesa Narodowego Funduszu jest argumentowane tym, że ruch, który ma pojawić się w wyniku zarządzenia zwiększy dostępność w ambulatoriach – z tym stwierdzeniem absolutnie Krajowa Izba Fizjoterapeutów się nie zgadza, ponieważ bez dodatkowego finansowania usług w ambulatorium nie jest możliwe zmniejszenie kolejek. I tu mam pytanie do przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, czy przewidują zwiększenie finansowania na ambulatorium. Bo jeśli nie, no to ja nie widzę drogi do tego, żeby kolejki się zmniejszyły. Nie będzie to możliwe bez dodatkowego finansowania usług w ambulatorium – podkreśliła wiceprezes KRF Hanna Kowalewska.

Nagranie wideo z posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia: iTV Sejm – transmisje archiwalne – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Do prac nad zmianami w projekcie rozporządzenia MZ resort włączył zespół roboczy, składający się z przedstawicieli różnych organizacji medycznych i stowarzyszeń – pierwsze spotkanie odbyło się 26 listopada. Nakreślono plan dalszych działań. W składzie tej grupy roboczej znajdują się reprezentanci KIF: członek KRF, doradca prezesa, przewodniczący zespołu tematycznego ds. fizjoterapii refundowanej ze środków publicznych Karol Wojciechowski oraz dyrektor ds. prawnych i procedur w biurze KIF r. pr. dr Dobrawa Biadun.