PL

Pierwsza część podręcznika fizjoterapii oddechowej już dostępna!

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło oddać w Państwa ręce pierwszą część podręcznika fizjoterapii oddechowej. Bardzo wyraźnie podkreślamy, że zakres niniejszej pracy to fizjoterapia oddechowa a nie tylko pulmonologiczna. Problemy oddechowe dotyczą olbrzymiej rzeszy pacjentów, od dzieci, przez niemal wszystkie specjalności medyczne w tym: ortopedię, neurologię, choroby wewnętrzne a szczególnie kardiologię i oczywiście pulmonologię. Chroniczne, poważne problemy z samym układem oddechowym ma minimum pięć milionów Polaków. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że potrzeby w zakresie fizjoterapii oddechowej są na równi lub większe od potrzeb w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Literatura tematu fizjoterapii oddechowej w Polsce jest skromna. Nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Jako fizjoterapeuci uświadamialiśmy sobie ten problem od dawna. Jako osoby odpowiedzialne za rozwój i kształcenie w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów ponad rok temu podjęliśmy starania, aby wypełnić lukę, jaka istnieje w polskim piśmiennictwie na ten temat. Żeby stworzyć dobry podręcznik (którego kolejne wydania będą tylko kwestią czasu) musi być spełniony podstawowy warunek – fantastyczni autorzy. Autorzy, o dużym doświadczeniu, odważnie wdrażający nowe zdobycze wiedzy w praktycznej pracy z chorymi. Udało się nam zachęcić do współpracy dwie świetne fizjoterapeutki, pracujące klinicznie jak i zajmujące się nauką w ośrodkach w Polsce i Wielkiej Brytanii – dr Agnieszkę Lewko i dr Annę Pyszorę.

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 pokazuje nam niestety, że poziom wiedzy z zakresu fizjoterapii oddechowej jest niewielki w całym środowisku medycznym, a zarządzający opieką zdrowotną w Polsce wiedzą na ten temat jeszcze mniej. W nielicznych ośrodkach pacjenci z COVID są poddawani fizjoterapii i dopiero są inicjowane programy dla pacjentów w warunkach ambulatoryjnych i domowych. Powszechnie dostępna fizjoterapia oddechowa stała się potrzebą cywilizacyjną, a dostrzeżenie jej możliwości może poprawiać jakość i długość życia wielu ludzi w naszym kraju.

Zachęcamy do pobrania i lektury!

Maciej Krawczyk – Prezes KRF
Zbigniew Wroński – Wiceprezes ds. nauki i edukacji

Badanie fizjoterapeutyczne pacjenta z dysfunkcją układu oddechowego - pobierz pdf!