PL

Województwo małopolskie

Uroczyste zakończenie studiów w Nowym Sączu – absolwenci fizjoterapii gotowi na zawodową drogę!

W piątek, 11 lipca 2025 r. przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów uczestniczyli w uroczystości absolutoryjnej w Nowym Sączu. Studenci kierunku fizjoterapia Akademii Nauk Stosowanych oficjalnie zakończyli studia. Podczas akademii przemówienie gratulacyjne wygłosił prezes KRF dr Tomasz Dybek. Agata Słowik, koordynator województwa małopolskiego wraz z członkiem KRF Karoliną Ferenc, wręczyły absolwentom drobne upominki. Uroczystość wzbogacona była o: prezentacje najlepszych prac magisterskich, wręczenie nagród za działalność w kołach naukowych, wyróżnienia za osiągnięcia sportowe, uhonorowanie najwyższych średnich ocen, humorystyczny pokaz zdjęć z całego okresu studiów. W kuluarach toczyły się rozmowy na temat rozwijania współpracy między KIF a uczelnią, refundacji projektów naukowych, wsparcia specjalizacji z fizjoterapii, standardów nauczania i jakości kształcenia. Gratulujemy absolwentom i życzymy sukcesów na nowej drodze zawodowej. Zapraszamy do kontaktu z Krajową Izbą Fizjoterapeutów oraz zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem Fizjoterapeuty pt. „Jak uzyskać PWZFz?”, dostępnym na stronie: https://glosfizjoterapeuty.pl/2022/09/z-poradnika-fizjoterapeuty-jak-uzyskac-pwzfz/

XII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie – święto aktywnego seniora!

W dniach 12–14 czerwca 2025 r. Kraków ponownie stał się centrum życia senioralnego – wszystko za sprawą XII Międzynarodowych Senioraliów, największego w Europie wydarzenia dedykowanego osobom starszym. W imprezie udział wzięło ponad 7000 seniorów z 135 gmin i 15 województw, jak również goście z 10 krajów, m.in. . Australii, USA, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Organizatorzy – Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego – zadbali o niezwykle bogaty program: od rejsów tanecznych po Wiśle i barwnej parady z Fiatami 126p, przez koncerty gwiazd, pokazy mody i targi zdrowia, aż po Marszobieg im. dr. Krzysztofa Czarnobilskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła również Krajowa Izba Fizjoterapeutów, co podkreśla znaczenie profilaktyki zdrowotnej i roli fizjoterapii w życiu osób starszych. Senioralia pokazały, że wiek to tylko liczba, a aktywność, radość życia i międzypokoleniowa integracja mają ogromną moc społeczną.

„Środa z fizjoprofilaktyką” w Tarnowie – o zdrowych stopach dzieci i młodzieży

W ramach ogólnopolskiej akcji „Środa z fizjoprofilaktyką”, 25 czerwca 2025 r. w Tarnowie odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce wad stóp u dzieci i młodzieży. Wydarzenie zorganizowano w siedzibie Delegatury Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Celem inicjatywy było zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia wczesnej profilaktyki w zakresie prawidłowego rozwoju stóp u najmłodszych oraz roli fizjoterapii w zapobieganiu wadom postawy. Podczas wydarzenia dzieci mogły skorzystać z bezpłatnego badania stóp na podoskopie, które umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stóp, a także pozwala na wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych lub terapeutycznych. Z bezpłatnych badań skorzystało wiele dzieci, co pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy oraz jak istotna jest edukacja prozdrowotna już od najmłodszych lat. W wydarzeniu udział wzięły: Dorota Ogarek – członkini Krajowej Rady Fizjoterapeutów, specjalistka fizjoterapii oraz Elżbieta Kurowska – fizjoterapeutka specjalizująca się w terapii wad postawy.

Udział przedstawicieli KIF w uroczystości absolutoryjnej na Akademii Tarnowskiej

24 czerwca 2025 r. koordynatorzy wojewódzcy KRF – Agata Słowik i Bogdan Boba – wraz z Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego, Natalią Polak, uczestniczyli w uroczystości absolutoryjnej kierunku fizjoterapia na Akademii Tarnowskiej w Tarnowie. Podczas wydarzenia, po przemówieniach władz uczelni, odczytano list Prezesa KRF Tomasza Dybka skierowany do absolwentów, „Rotę ślubowania” oraz wręczono symboliczne upominki Absolwenci w ciepłych słowach dziękowali wykładowcom i przedstawicielom samorządu, a także z humorem podsumowali pięć lat wspólnej nauki. Po części oficjalnej przedstawiciele KIF udzielali informacji dotyczących uzyskania Prawa Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz) oraz prowadzili rozmowy z absolwentami i pracownikami uczelni na temat nowych inicjatyw izby, finansowania badań naukowych oraz przyznawania odznaczeń za wieloletnią pracę w zawodzie. Na zakończenie, zgodnie z akademicką tradycją, w geście radości i dumy birety absolwentów poszybowały wysoko w górę, symbolicznie rozpoczynając ich zawodową drogę.

Spotkanie z przyszłymi fizjoterapeutami – współpraca na rzecz rozwoju zawodu

Na zaproszenie Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, koordynatorzy Krajowej Rady Fizjoterapeutów województwa małopolskiego – Agata Słowik i Bogdan Boba – mieli okazję spotkać się 30 maja 2025 roku ze studentami V roku kierunku Fizjoterapia. Spotkanie było okazją do przekazania studentom istotnych informacji na temat działalności Krajowej Izby Fizjoterapeutów, korzyści wynikających z przynależności do niej oraz roli, jaką pełnią jej organy. Przybliżono sylwetki członków zarządu, w tym prezesa i wiceprezesów, omawiając zakres ich kompetencji. Poruszono również zagadnienia związane z procedurą uzyskiwania numeru prawa wykonywania zawodu (PWZFz), a także przedstawiono benefity, z których mogą korzystać zarejestrowani fizjoterapeuci w ramach składki członkowskiej. Dyskutowano o szkoleniach organizowanych przez KIF, konkursach na prace magisterskie i doktorskie oraz możliwościach dofinansowania badań naukowych w ramach programów Grant Senior i Grant Junior. Studenci aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania dotyczące rynku pracy, form zatrudnienia oraz aktualnych aktów prawnych regulujących zawód fizjoterapeuty. Po prelekcji koordynatorzy spotkali się z władzami uczelni oraz opiekunem studentów V roku, a rozmowy zakończyły się deklaracją dalszej współpracy na rzecz rozwoju fizjoterapii i wsparcia przyszłych specjalistów w ich zawodowej ścieżce.

Krakowski Piknik Rodzinny – integracja, edukacja i zdrowie w Parku Strzeleckim

W sobotę, 24 maja 2025 roku, krakowski Park Strzelecki zamienił się w tętniące życiem centrum spotkań i edukacji. Integracyjny Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania Publicznego, połączony z obchodami Dnia Dziecka, zgromadził przedstawicieli różnych profesji oraz mieszkańców Krakowa, tworząc wyjątkową przestrzeń do rozmów, zabawy i promocji zdrowego stylu życia. Krajową Izbę Fizjoterapeutów reprezentowali prezes KRF Tomasz Dybek, wiceprezes KRF Hanna Kowalewska oraz koordynator wojewódzki KRF Bogdan Boba. Wsparcie organizacyjne zapewniła również pracownica małopolskiego biura, Anna Jaśkowiec. Stoisko KIF cieszyło się dużym zainteresowaniem, a odwiedzający mieli okazję porozmawiać z ekspertami o profilaktyce zdrowotnej, znaczeniu aktywności fizycznej oraz sposobach dbania o prawidłową postawę ciała. Dzieci mogły uczestniczyć w licznych atrakcjach, takich jak gry i zabawy sportowe, animacje, warsztaty plastyczne i edukacyjne. Szczególną uwagę zwróciła nowa inicjatywa Krajowej Izby Fizjoterapeutów – akcja „Zostań Superbohaterem”, skierowana do dzieci i młodzieży. Jej celem jest promocja aktywności fizycznej oraz edukacja na temat zdrowia i prawidłowej postawy ciała. Podczas pikniku uczestnicy mieli okazję poznać bliżej specyfikę pracy przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, szczególnie tych związanych z ochroną zdrowia. Wśród obecnych znaleźli się nie tylko fizjoterapeuci, ale także lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, diagności laboratoryjni oraz ratownicy medyczni, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wydarzenie nie tylko promowało zdrowy styl życia, ale również sprzyjało budowaniu pozytywnego wizerunku fizjoterapii wśród najmłodszych i ich rodziców. Było także doskonałą okazją do nawiązania i zacieśnienia współpracy między przedstawicielami różnych izb zawodowych, podkreślając znaczenie wspólnych działań na rzecz społeczeństwa.