PL

Województwo lubelskie

Zmiana w składzie Sądu Dyscyplinarnego KIF

28 listopada 2024 r., w siedzibie Krajowej Izby Fizjoterapeutów w Warszawie, Jolanta Potapska odebrała powołanie na stanowisko sędziego Sądu Dyscyplinarnego KIF. Sąd Dyscyplinarny jest jednym z organów KIF, a w jego skład wchodzi 16 członków II Kadencji. Jolanta Potapska została powołana w związku z wygaśnięciem mandatu sędziego Wojciecha Gawlika. Akt powołania wręczyła wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Hanna Kowalewska.

Vivat Academia!

08 października 2024 r. w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Prorektora ds. Filii AWF prof.dr.hab. Jerzego Sadowskiego, następnie Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Bartosz Molik oficjalnie otworzył kolejny rok akademicki. W czasie wydarzenia nie zabrakło wielu podniosłych chwil, zostały przyznane odznaczenia dla pracowników, wręczone dyplomy dla doktora nauk o kulturze fizycznej oraz ukończenia studiów dla najlepszych absolwentów. Nowy etap życia rozpoczęli studenci pierwszego roku, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i wraz z rodziną akademicką odśpiewali uroczyste „Gaudeamus”. Wykład inauguracyjny pt. ,,Mistrzostwo kryje się w każdym dziecku – Bio-banding w odkrywaniu indywidualnego potencjału wygłosił prof. dr hab. Jan Konarski. Krajową Radę Fizjoterapeutów reprezentowała na uroczystości Ewelina Okoniewska – koordynator wojewódzki.

Warsztaty w Lublinie

W sobotę 5 października 2024 r. w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty pod ręką – sobota z KIF w Twoim regionie”. Jego tematem były „Elementy integracji strukturalnej głowy i szyi”. Warsztaty otworzyła Ewelina Okoniewska – koordynator wojewódzki Krajowej Rady Fizjoterapeutów, a część merytoryczną oraz praktyczną poprowadziła mgr Roksana Wrona. Biorący udział w wydarzeniu fizjoterapeuci zostali zapoznani z koncepcją i założeniami integracji strukturalnej. Pogłębili zagadnienia dotyczące anatomii okolicy głowy, twarzy i szyi. Prowadząca przybliżyła im również temat przyczyn pojawiania się asymetrii na linii brwi oraz mechanizmu powstawania zmarszczek, a także oceny ustawienia żuchwy i równoważenia stawu skroniowo-żuchwowego. Każdy z fizjoterapeutów miał również możliwość w praktyce utrwalić omawiane zagadnienia.

Za nami XVIII „Jesienne Dni Fizjoterapii”

W dniach 27-29 września w Nałęczowie odbyła się konferencja XVIII „Jesienne Dni Fizjoterapii” z sesją studencką. Organizatorami wydarzenia były regionalne odziały Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – Mazowieckie, Lubelskie i Podkarpackie oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, dr Tomasz Dybek, był również gościem konferencji. Tegoroczny temat „Jesiennych Dni Fizjoterapii” brzmiał: „Fizjoterapia w chorobach cywilizacyjnych. Wyzwania XXI wieku.”  Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w warsztatach oraz spotkaniu integracyjnym. W sobotę bardzo ciekawy wykład pod tytułem   „Neurochirurgia – historia, przeszłość, stan obecny, perspektywy na przyszłość” wygłosił prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek. Następujące po nim wystąpienia przedstawiały wielowymiarowe znaczenie fizjoterapii w kontekście zagrożeń cywilizacyjnych. Zwieńczeniem intensywnego dnia był bankiet, który stanowił doskonałą okazję do wymiany poglądów i ciekawych dyskusji. W niedzielne przedpołudnie uczestnicy brali udział w warsztatach „Tendinopataia stożka rotatorów – diagnostyka i leczenie fizjoterapeutyczne”, które prowadził mgr Kamil Zaworski. W czasie konferencji nie zabrakło punktu informacyjnego Lubelskiego Oddziału Terenowego KIF, w którym Ewelina Okoniewska, Emilia Karczewska i Marta Kuta – członkowie KRF z województwa lubelskiego, angażowały się w rozmowy z uczestnikami o przyszłości samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Światowy Dzień Fizjoterapii na Lubelszczyźnie: warsztaty i integracja

W sobotę, 7 września 2024 r., fizjoterapeuci z Lubelszczyzny brali udział w obchodach Światowego Dnia Fizjoterapii. Tegoroczna odsłona wydarzenia miała charakter warsztatowo-integracyjny. W malowniczym Ranczo-Pisklaki uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Ciało w ruchu – ćwiczenia i profilaktyka dla zdrowego kręgosłupa” prowadzonych przez Martę Kutę. Następnie fizjoterapeuci wyruszyli na spływ kajakowy rzeką Tanew w czasie, którego mogli podziwiać walory przyrodnicze Roztocza. Kolejnym elementem obchodów były warsztaty plenerowe: „Dolegliwości bólowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa, czy można ich uniknąć? Rozważania teoretyczno-praktyczne. Przyczyny, objawy, prewencja. Zastosowanie kinesiotapingu – aplikacje kliniczne” prowadzone przez Emilię Karczewską. Zwieńczenie obchodów stanowiły niezwykle ciekawe rozmowy przy grillu, które dotyczyły przyszłości fizjoterapii i istotnych spraw związanych z profesją. Dziękujemy wszystkim za udział i fantastyczną atmosferę.