PL

Regiony

Parkitka dla zdrowia

W dniu 14.06.2023 r. w Częstochowie koordynatorzy Krajowej Rady Fizjoterapeutów woj. śląskiego: Karolina Kucharczyk i Marcin Rutkowski wraz z przedstawicielami Śląskiej Akademii Parkinsona: dr n. med. Dagmarą Wasiuk-Zowadą oraz dr n. med. Justyną Szefler-Derelą uczestniczyli w akcji “Parkitka dla zdrowia”. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie. Spotkanie zrealizowano w ramach współpracy ze Śląskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematyka dotyczyła fizjoterapii osób z chorobą Parkinsona pod hasłem: „Fizjoterapia szansą na wydłużenie i lepszą jakość życia”. Podczas wydarzenia pacjenci mogli skorzystać z porad fizjoterapeuty oraz zaczerpnąć wiedzy z zakresu działalności Śląskiej Akademii Parkinsona.

Zakończyła się Ogólnopolska Konferencja SKN w Białej Podlaskiej

W dniu 02 czerwca 2023 r. na Wydziale Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych pn. „Zagadnienia kultury fizycznej i zdrowia w badaniach młodych naukowców”, objęta honorowym patronatem Prezesa KRF. Celem konferencji było stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji osiągnięć naukowych studentów oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie fizjoterapii, kultury fizycznej i zdrowia. Zaprezentowano wiele interesujących prac naukowych, a najlepsze wystąpienia zostały wyróżnione i nagrodzone. Nie zabrakło również interesujących rozmów promujących rolę i zadania samorządu zawodowego oraz projekt szkoleń dla fizjoterapeutów FIZJO-LEARNING. Było nam niezmiernie miło uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Spotkanie ze studentami Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

Kolejne spotkanie koordynatora województwa dolnośląskiego Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Marzeny Kobylańskiej ze studentami kierunku fizjoterapii odbyło się w dniu 19 maja 2023 r., tym razem byli to studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy. W ramach spotkania przyszli fizjoterapeuci mogli poznać główne zadania naszego samorządu zawodowego, poszczególnych organów Krajowej Izby Fizjoterapeutów, a także poznać korzyści czekające na nich po uzyskaniu Prawa Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. W trakcie spotkania padało wiele pytań odnośnie funkcjonowania Izby, co świadczy o dużej odpowiedzialności przyszłych fizjoterapeutów, którzy chcą być przygotowani do właściwej pracy w zawodzie już od momentu ukończenia studiów. Składamy serdeczne podziękowania za perfekcyjne przygotowanie spotkania dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej dr Monice Sobolak oraz kierownikowi Zakładu Fizjoterapii dr Katarzynie Lisowskiej. W spotkaniu uczestniczyła również prodziekan dr Monika Stanaszek. Jeszcze raz bardzo dziękujemy studentom fizjoterapii Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy za udział w spotkaniu.

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup, czyli „Środa z fizjoprofilaktyką” w małopolskim NFZ

W środę, 31.05.2023 r. w Krakowie przedstawicielki Krajowej Rady Fizjoterapeutów – Joanna Bukowska oraz Dorota Ogarek zainaugurowały współpracę ze Małopolskim Oddziałem NFZ w ramach akcji poświęconej profilaktyce chorób i promocji zdrowia “Środy z fizjoprofilaktyką”. Tematem spotkania była profilaktyki wad postawy. W ramach akcji fizjoterapeuci podpowiadają, jak zadbać o zdrowy kręgosłup dorosłych i dzieci, omawiają wyniki pomiarów, które można wykonać w kiosku profilaktycznym i doradzają, jak wybrać najlepszą aktywność fizyczną dla siebie. Współpraca z NFZ ma na celu edukację pacjentów w kwestii zapobiegania występowania różnorodnych schorzeń. Poprzez wdrożone działania pragniemy także podnosić świadomość społeczną roli fizjoterapeuty w procesie ich leczenia. Spotkania w Małopolskim Oddziale NFZ będą organizowane cyklicznie, w każdą ostatnią środę miesiąca.

Spotkanie ze studentami UJ CM

W dniu 30.05.2023 r. miała miejsce hybrydowa Debata Branżowa w ramach spotkań „Oblicza Kariery Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum”. Celem przyświecającym organizowaniu Oblicz Kariery jest przybliżenie studentom UJ CM idei świadomego kształtowania swojej ścieżki zawodowej. W spotkaniu uczestniczyli studenci V roku kierunku fizjoterapia, działacze studenckich kół naukowych, samorządu i władz uczelni oraz zaproszeni goście. Krajową Izbę Fizjoterapeutów reprezentowała Agata Słowik, koordynator woj. małopolskiego Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Na spotkaniu omawiano szanse i wyzwania stojące przed absolwentami na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Przybliżono działalność Krajowej Izby Fizjoterapeutów, omówiono procedurę starania się o PWZFz i zachęcono do uczestnictwa w projekcie FIZJA. Studenci, oprócz udziału w dyskusji i możliwości uzyskania odpowiedzi na interesujące pytania, mogli zapoznać się z korzyściami płynącymi z przynależności do KIF, ofertą zaproszonych podmiotów leczniczych i instytucji na dedykowanych stoiskach informacyjno- promocyjnych.

Trwają bezpłatne spotkania edukacyjne z fizjoterapeutą w Rzeszowie

W czwartek. 25 maja br. odbyło się w Rzeszowie kolejne spotkanie edukacyjne w ramach cyklu “Edukacja pacjenta z Fizjo-Sport” – “Dbaj o zdrowie z fizjoterapeutą”, organizowane przez FIZJO-SPORT Centrum Fizjoterapii. Wydarzenie zostało objęte patronatem KIF. Krajową Izbę Fizjoterapeutów reprezentowała Aneta Tama, koordynator województwa podkarpackiego KRF. „Edukacja pacjenta z Fizjo-Sport” – “Dbaj o zdrowie z fizjoterapeutą” to cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych z fizjoterapeutą z zakresu fizjoterapii i higieny ruchu, dotyczących zdrowego kręgosłupa, oceny ruchu, wad postawy, fizjoterapii stomatologicznej, urologicznej, świadomego treningu oraz mobilności biegacza. Spotkanie w dniu 25 maja poświęcone było ocenie ruchu u biegacza. Omówiono następujące tematy: elastyczności i mobilności mięśni, kontrola ruchu u biegacza, koordynacja i siła, kontrola i precyzja wykonywanych wzorców ruchowych od niskiej do wysokiej intensywności. Następne spotkanie – „Fizjoterapia Uroginekologiczna” zaplanowane zostało na koniec czerwca br.