Gdański bieg lekarzy i fizjoterapeutów.

15 maja br. na terenie kampusu AWFiS w Gdańsku odbył się bieg lekarzy i fizjoterapeutów. Tegoroczne zawody były wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy brali w nich udział fizjoterapeuci. Krajowa Izba Fizjoterapeutów objęła patronatem to wydarzenie, które było współorganizowane przez Pomorski Oddział Terenowy Biura KIF, Okręgową Izbę Lekarską oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Podczas imprezy zawodnicy pokonywali dystans 5 km lub 10 km. W specjalnie zorganizowanym Biegu Malucha na dystansie ok. 200 metrów miały szansę wykazać się również dzieci do 10 roku życia.

Zawody w kategorii fizjoterapeutów wygrała Agata Wasilewska z Gdańska. W kategorii student fizjoterapii najlepszy czas osiągnął Jakub Struniawski. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów!

5 Mistrzostwa Fizjoterapeutów w Półmaratonie rozstrzygnięte!

17 października 2021 r.  w Krakowie, podczas kolejnej edycji Półmaratonu Królewskiego, odbyły się 5. Mistrzostwa Fizjoterapeutów w Półmaratonie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów objęła to wydarzenie, które było współorganizowane przez Oddział Małopolski Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Na starcie pod Areną Tauron stawiło się ponad 50 fizjoterapeutek i fizjoterapeutów z całej Polski. Po odebraniu pakietów startowych zawodnicy ruszyli na trasę ponad dwudziestokilometrowego biegu.

Zwycięzcami rywalizacji wśród fizjoterapeutów zostali:

W kategorii kobiet:

1. Patrycja Świerczek – czas 1:33:18
2. Olga Łakomy – czas 1:37:01
3. Justyna Woźniak – czas 1:39:11
4. Ewa Woźnicka – czas 1:39:46
5. Joanna Zabłocka – czas 1:43:04
6. Aleksandra Krężel – czas 1:43:16

W kategorii mężczyzn:

1. Łukasz Wietecki – czas 1:13:14
2. Michał Kaczmarek – czas 1:13:29
3. Adam Satława – czas 1:20:29
4. Marek Gawin – czas 1:23:00
5. Artem Miagkyj – czas 1:23:03
6. Maciej Dąbrowski – czas 1:23:17

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dobrej formy i sukcesów sportowych w kolejnych zawodach!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji!

Fizjoterapeuci wspierali uczestników kolarskich zawodów “Velo Baltic”.

“Velo Baltic” to oficjalna nazwa serii kolarskich wyścigów szosowych, które odbywają się na Pomorzu Zachodnim. W sezonie 2021 odbyły się następujące wyścigi:

  • Połczyn-Zdrój – 27 czerwca,
  • Białogard – 31 lipca,
  • Szczecinek – 22 sierpnia,
  • Koszalin (Tour de Koszalin) – 18 września.

Na każdym z wyścigów obecny był namiot Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w którym fizjoterapeuci udzielali porad, rozdawali materiały poświęcone fizjoterapii oraz edukowali w zakresie fizjoprofilaktyki. Organizatorem imprezy była Fundacja Promowania Sportu, która prowadzi lokalne działania poprawiające kondycję fizyczną społeczeństwa. Wyścigi przyciągnęły pasjonatów kolarstwa i zdrowego stylu życia nie tylko z całego Pomorza Zachodniego, ale również i województw ościennych. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z imprez.

Połczyn-Zdrój

Białogard

Szczecinek

Koszalin

Eski czyli temat skoliozy w przedstawieniu teatralnym

W ramach festiwalu Paragraf/Artykuł w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbyła się premiera spektaklu dokumentalnego pt. “Eski”. Głównym tematem przedstawienia jest ciało w skoliozie, a na scenariusz składają się autentyczne rozmowy z kobietami posiadającymi skrzywienie boczne kręgosłupa, a także osobami, które wspomagają je w terapii np. z rodzicami, lekarzami czy fizjoterapeutami. W sztuce wystąpiły aktorki Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w tym jedna fizjoterapeutka.

Jak mówią twórczynie spektaklu: “Choć historie związane ze skoliozą bohaterek mają różne oblicza, tak samo jak różne są ich skrzywienia, można odnaleźć w ich opowieściach wspólne elementy. Dotyczą one zarówno procesów terapeutycznych, jak i odczuć i emocji związanych z doświadczaniem ciała w skoliozie. Garb noszony na ich plecach to również ciężar doświadczeń związany z chorowaniem. Choć słowa dotyczą konkretnie ciała w skoliozie, spektakl opowiada o ciele w ogóle – o uniwersalnej formie, w którą każdy i każda z nas jest „spakowany”, i z którą każdy i każda z nas musi się mierzyć, bez możliwości wyboru.

Partnerem sztuki, która była wystawiana 25 i 26 czerwca była Krajowa Izba Fizjoterapeutów.
Więcej o spektaklu można przeczytać tutaj: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/eski/

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć ze spektaklu (autorem zdjęć jest Tobiasz Papuczys).

Na planie filmu promującego fizjoterapię

6 maja Krajowa Izba Fizjoterapeutów opublikowała w swoich mediach społecznościowych film pt. “Jak możesz poprawić swoją sprawność po COVID-19?”

Film opowiada historię pacjenta (w tej roli Mirosław Zbrojewicz), który nie może wrócić do pełnej sprawności po przebyciu zakażenia koronawirusem. Pacjent zgłasza się do fizjoterapeutki (to nie aktorka tylko osoba naprawdę wykonująca ten zawód). W 1-minutowym filmie prezentujemy wizytę, wywiad i badanie funkcjonalne, a także planowanie indywidualnej terapii i jej przebieg. O tym projekcie pisaliśmy już wcześniej kif.info.pl/film-o-nas-dla-nas-i-naszych-pacjentow

Agencja odpowiedzialna za produkcję filmu wykonała tzw. “making-of” czyli relację z tego, co działo się na planie zdjęciowym. Dzięki temu mamy wyjątkową okazję, aby podejrzeć pracę profesjonalistów z ekipy oraz ekspertów KIF na planie. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

World Coma Day 2021 – poruszająca historia fizjoterapeuty z Polski i jego pacjenta

Co roku 22 marca obchodzimy World Coma Day (Światowy Dzień Śpiączki). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach kampanii na rzecz leczenia śpiączki, ukazującej śpiączkę jako uleczalną jednostkę kliniczną. 
 
W tym roku w ramach obchodów tego ważnego święta w Polsce zaprezentowana została historia wybudzonego ze śpiączki pacjenta Kliniki Neurorehabilitacji, którym opiekował się fizjoterapeuta dr Roman Olejniczak. Zapraszamy do obejrzenia poruszającego filmu, który pokazuje postępy w terapii oraz unikalną relację między pacjentem i fizjoterapeutą.


Jeśli zaciekawiła Was ta historia, zapraszamy do przeczytania artykułu o pasji i pracy Romana Olejniczaka, który ukazał się w ostatnim numerze “Głosu Fizjoterapeuty”: glosfizjoterapeuty.pl/2021/03/oprocz-rodziny-nie-ma-nic-piekniejszego-niz-neurologia