Tegoroczne kolarskie Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów odwołane

Koleżanki i Koledzy,
sądziliśmy, że jednoroczna przerwa w realizacji naszej zabawy pod szyldem Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie spowodowana pandemią wystarczy. Widzimy jednak, że niestety i bieżący rok musimy uznać jako stracony w kontekście rozegrania kolejnej edycji naszych mistrzostw. Wieści docierające do nas w ciągu ostatnich dni utwierdziły nas w przekonaniu, że jedyną słuszną decyzją jest odstąpienie od organizacji Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów w 2021 roku. Nikt nie może przewidzieć, czy imprezy, w ramach których były rozgrywane nasze mistrzostwa w odmianie szosowej i górskiej, w ogóle się odbędą.

Chcemy jednak w tym miejscu zdopingować Was do aktywnego spędzania wolnego czasu, aby odreagować i odpocząć od mało komfortowych warunków pracy w czasie pandemii. Korzystajcie z naszego profilu na Facebook’u „Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie” facebook.com/Mistrzostwa-Polski-Fizjoterapeutów-w-kolarstwie – chwalcie się swoimi treningami, osiągnięciami i zdjęciami. Życzymy Wam nieustająco zdrowia i dobrej formy!

Dariusz Fielek
Dariusz Milko
Jędrzej Wierzchowski

Czy polska fizjoterapia ma się czego wstydzić?

Gościem „Rozmów Fizjologicznych” u fizjoterapeuty i popularnego blogera Piotra Piaskowskiego była Weronika Krzepkowska z Działu ds. Międzynarodowych KIF. Nagranie rozmowy dostępne jest na blogu: www.fizjologika.pl/polska-fizjoterapia oraz na kanale „Rozmowy Fizjologiczne” na SoundCloud, Spotify oraz Apple Podcast.

W podcaście rozmawiano przede wszystkim o miejscu polskiej fizjoterapii na arenie międzynarodowej oraz o możliwościach i ograniczeniach polskich fizjoterapeutów na tle ich kolegów z innych zakątków świata. Rozmowa dotyczyła także aktywności Działu ds. Międzynarodowych KIF, możliwości korzystania z przygotowywanych przez dział materiałów i inicjatyw, a także przyszłych planów.

Czy polska fizjoterapia ma się czego wstydzić? Czy polscy fizjoterapeuci wyróżniają się na arenie międzynarodowej i czy mają się czym chwalić? Jakie międzynarodowe strony warto śledzić i w jakim kierunku rozwija się rehabilitacja na świecie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada Weronika Krzepkowska. Zachęcamy do odsłuchania tej ciekawej rozmowy.

Młodzi olimpijczycy na start!

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Młodych Fizjoterapeutów to cykliczna impreza, organizowana co 2 lata na warszawskiej AWF. Tegoroczna, już siódma edycja, odbyła się 16 listopada na Hali Lekkoatletycznej warszawskiej uczelni. W tym roku to wydarzenie zbiegło się w czasie z jubileuszem 35-lecia Wydziału Rehabilitacji AWF, co znacząco podniosło i tak wysoką rangę spotkania. Otwarcie Olimpiady zgromadziło wiele osób zasłużonych dla rozwoju fizjoterapii – wśród przemawiających znalazł się też  dr hab. n. med. Maciej Krawczyk – prezes KIF.

W teście sprawdzającym wiedzę młodych fizjoterapeutów uczestniczyło 185 osób, reprezentujących 21 uczelni z całej Polski. Wysoki poziom merytoryczny testu zagwarantowała Rada Naukowa złożona z dziekanów wydziałów kształcących fizjoterapeutów. Nagrodzono 9 laureatów, po trzech z każdej kategorii – student, licencjat, magister, a dodatkowo 45 osób otrzymało nagrody pocieszenia. Drużynowo najlepiej zaprezentowała się AWF z Krakowa. Wszystkim laureatom Olimpiady serdecznie gratulujemy!

Po zakończeniu testu, młodzi fizjoterapeuci mieli okazję wysłuchać kilku interesujących wykładów m.in. dotyczących terapii manualnej, leczenia bólu pośladka, ubezpieczeń dla fizjoterapeutów, alpakoterapii czy rolowania. Maciej Krawczyk, prezes KIF,, wygłosił wykład pt. “Polska i europejska fizjoterapia – teraźniejszość i perspektywy”, w którym omówił zróżnicowane uwarunkowania i otoczenie prawne fizjoterapii w różnych krajach europejskich.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów była patronem honorowym Olimpiady. Na stoisku informacyjnym KIF prowadziliśmy akcję informacyjną skierowaną do studentów. Najwięcej pytań dotyczyło formalności związanych z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu, rejestru praktyk oraz zakładania profilu na portalu Znajdź Fizjoterapeutę.

Organizatorzy, zachęceni sukcesem 7 Olimpiady, zapraszają na kolejną edycję wydarzenia, które odbędzie się w 2021 roku.

Podsumowanie Mistrzostw Polski fizjoterapeutów w kolarstwie.

Historia Mistrzostw rozpoczęła się rok temu wyścigiem na szosie w Inowrocławiu. W 2019 zorganizowaliśmy kontynuację dobrze przyjętych mistrzostw w jeździe szosowej, a dodatkowo zainaugurowaliśmy rywalizację w kolarstwie górskim.

W obu odsłonach uczestniczyło łącznie 38 fizjoterapeutek i fizjoterapeutów. W Inowrocławiu zgłosiło się do rywalizacji 28 zawodników, a w Jakuszycach 17. Cztery osoby z tej grupy brały udział w obu startach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje koleżanka Justyna Stępowska z Bydgoszczy, która jako jedyna przedstawicielka płci pięknej podjęła wyzwanie zarówno na szosie, jak i w górach.

Pozostałe trzy osoby z wyżej wymienionej czwórki Masters to: Andrzej Gwóźdź, Radosław Grzywacz oraz jeden z organizatorów imprez – Jędrzej Wierzchowski. Pozostali organizatorzy – Dariusz Fielek i Dariusz Milko – też planowali start w obu wyścigach, ale względy organizacyjne i kontuzje uniemożliwiły spełnienie tych planów startowych. Oto rozstrzygnięcia obu wyścigów.

Oficjalne wyniki Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie szosowym na dystansie 66 km, rozgrywanych w ramach II Memoriału im. Wiesława Szczepańskiego – 4.08.2019, Inowrocław

Panie
Iwona Marynowska – Mistrzyni
Martyna Wasilewska
Justyna Stępowska
Panowie
Michał Ziułek – Mistrz
Adam Wolański
Mateusz Wyszyński

Podkreślamy z dumą, że nasz Mistrz został jednocześnie zwycięzcą Memoriału, a wicemistrz stanął na trzecim miejscu podium w całych zawodach.

Oficjalne wyniki Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie górskim na dystansie 41 km, rozgrywanych w ramach V Rowerowego Biegu Piastów – 28.09.2019, Jakuszyce W:

Panie
Adrianna Sadowa – Mistrzyni
Justyna Stępowska

Panowie
Karol Januszkiewicz – Mistrz
Bartosz Moskwa
Paweł Tutaj

Z dumą informujemy, że nasi Mistrzowie: koleżanka Adriana Sadowa oraz Karol Januszkiewicz, w swoich kategoriach wiekowych uplasowali się na 3-ich miejscach wśród wszystkich 300 uczestników Rowerowego Biegu Piastów na dystansie „Mega”.

Warto podkreślić, że organizatorom mistrzostw zależało na realizacji szczytnych idei:

 • popularyzacja zawodu fizjoterapeuty na arenie ogólnopolskiej,
 • dawanie pozytywnego przykładu, jak zdrowo i aktywnie spędzać czas wolny,
 • integracja środowiska fizjoterapeutów.

Godne podkreślenia jest to, że w obu imprezach wspólnie startowali członkowie różnych towarzystw zrzeszających fizjoterapeutów: PTF i SFP. Duże wsparcie przy organizacji wyścigów uzyskaliśmy od Krajowej Izby Fizjoterapeutów, która ufundowała profesjonalne koszulki startowe oraz upominki. Sądząc po komentarzach, jakie czytamy po wyścigach oraz po atmosferze panującej na spotkaniach podsumowujących obie imprezy, należy uznać, że jest duża potrzeba organizowania tego rodzaju wydarzeń, promujących fizjoterapię i zdrowy styl życia.

Na koniec kierujemy szczególne podziękowania dla organizatorów obu imprez: Jędrzeja Wierzchowskiego, Dariusza Fielka i Dariusza Milko.

Fizjoterapeuci biegali i pomagali w krakowskim półmaratonie.

W niedzielę 13 października, w trakcie 6 PZU Półmaratonu Królewskiego, rozstrzygnęliśmy rywalizację w IV Mistrzostwach Polski Fizjoterapeutów w Półmaratonie. W tegorocznej edycji zawodów wzięło udział 90 fizjoterapeutek i fizjoterapeutów. Rywalizacja była zacięta, każdy chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Oto lista biegaczek i biegaczy, którzy zajęli czołowe miejsca:

Panie:

 1. Justyna Woźniak 1:34:36
 2. Iwona Sulowska 1:36:22
 3. Patrycja Świerczek 1:37:42
 4. Iwona Kulik 1:38:20
 5. Ewa Woźnicka 1:44:20
 6. Adrianna Sielicka 1:44:31

Panowie:

 1. Michał Kaczmarek 1:16:37
 2. Michał Borowiec 1:18:52
 3. Marek Wiła 1:26:24
 4. Tomasz Kowalczyk 1:28:10
 5. Tomasz Sienicki 1:28:38
 6. Marcin Grabiec 1:29:37

Finaliści otrzymali puchary oraz nagrody o łącznej wartości ponad 3000 zł. Sponsorami nagród były organizacje i firmy: Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Meden-Inmed, Life-Care. Co ważne, fizjoterapeuci nie tylko startowali w biegu, ale także aktywnie wspierali innych zawodników i promowali fizjoprofilaktykę. Na stoisku wykonali kilkadziesiąt bezpłatnych konsultacji fizjoterapeutycznych dla zawodników biegu głównego (6. PZU Półmaraton Królewski).

Szczególne podziękowania kierujemy do Filipa Windaka i Zdzisława Grucy – koordynatorów Mistrzostw Fizjoterapeutów, którzy zapewnili wzorową organizację zawodów.

Wyniki I Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie górskim

28 września 2019 roku, w niezwykle malowniczej scenerii Gór Izerskich, odbyły się Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie górskim. Była to druga tura kolarskich zawodów mistrzowskich, zorganizowanych specjalnie dla naszej profesji, rozgrywanych w ramach V Rowerowego Biegu Piastów w Jakuszycach (poprzedzał ją wyścig szosowy w Inowrocławiu). Patronat nad imprezą objęła Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

W zawodach uczestniczyli fizjoterapeuci z całej Polski, więc od rana można było wyczuć dreszczyk rywalizacji i podwyższony poziom adrenaliny. Wystartowaliśmy o 10.20 razem z innymi zawodnikami dystansu „Mega” (300 zawodników) w Rowerowym Biegu Piastów. Pomimo obaw, na metę dotarli wszyscy startujący fizjoterapeuci bez żadnych uszczerbków na zdrowiu. Pogoda mobilizowała do aktywności fizycznej – było pochmurnie i dosyć zimno (rano około 7 stopni), ale najważniejsze, że nie padało. Wariant trasy „Mega” liczył 42 km i był wymagający kondycyjnie, ale niezbyt trudny technicznie. Niemal cała trasa prowadziła po szerokich, naprzemiennie asfaltowych i szutrowych duktach, zaś największą trudnością był podjazd długości 8 km z okolic Świeradowa – Zdroju w kierunku Polany Jakuszyckiej.

Oto wyniki rywalizacji fizjoterapeutów.

Rywalizacja Pań.

Mistrzynią Polski Fizjoterapeutów w kolarstwie górskim została Adrianna Sadowa (bardzo dobry czas 02:20:00), która jednocześnie uplasowała się na trzecim miejscu w swojej kategorii wiekowej całego Rowerowego Biegu Piastów na dystansie „Mega”. Drugie miejsce zajęła Justyna Stępowska. Gratulujemy koleżankom wspaniałego wyniku!

Rywalizacja Panów.

Tytuł Mistrza Polski Fizjoterapeutów wywalczył Karol Januszkiewicz (świetny czas 01:41:59), który osiągnął również bardzo dobry wynik w Rowerowym Biegu Piastów, zajmując w swojej kategorii wiekowej trzecie miejsce (trasa „Mega”). Wicemistrzem został Bartosz Moskwa, a na trzecim miejscu podium stanął Paweł Tutaj.

Dodatkowo w klasyfikacji fizjoterapeutów Mężczyźni M35-50 pierwsze trzy miejsca zajęli odpowiednio: Tomasz Januszkiewicz, Sebastian Kaźmierczak, Adam Bartoszek, zaś na czele kategorii Mężczyźni M50 przyjechali Andrzej Gwóźdź i Jędrzej Wierzchowski.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim fizjoterapeutkom i fizjoterapeutom dziękujemy za udział, fantastyczną zabawę i stworzenie niezapomnianej atmosfery.