PL

Genewa WCPT 2019 – relacja Weronika Krzepkowska

Weronika Krzepkowska

Przygotowania do Kongresu rozpoczęły się już we wrześniu 2018 roku, po podpisaniu umowy partnerskiej z organizatorem. Zespół ds. Międzynarodowych, w ścisłej współpracy z Biurem KIF, rozpoczął zbieranie pomysłów i dzień po dniu realizował projekt. Chcieliśmy przede wszystkim pokazać nowoczesne oblicze polskiej fizjoterapii na kilku płaszczyznach. Zależało nam, aby zaprezentować wysoki poziom kształcenia fizjoterapeutów w Polsce, wypromować krajowych producentów renomowanego sprzętu rehabilitacyjnego oraz wiodące placówki fizjoterapeutyczne. Dodatkowo uznaliśmy, że warto zadbać również o prezentację organizacji pacjentów, głównie skoncentrowanych na chorobach rzadkich. Do współpracy zaprosiliśmy prawie sto uczelni z całej Polski kształcących fizjoterapeutów, a także kilkadziesiąt podmiotów i producentów, których zadaniem było przygotowanie promocyjnego filmu oraz ulotki.

Materiały zbieraliśmy przez kilka miesięcy, dbając o najdrobniejszy szczegół i najwyższą jakość. Przy okazji konferencji u Rzecznika Praw Pacjenta przeprowadziliśmy również kilkanaście wywiadów z przedstawicielami organizacji pacjentów, z których następnie zmontowaliśmy jeden film.

Tuż pod podjęciu decyzji o uczestnictwie w Kongresie, KIF ogłosił wsparcie finansowe dla fizjoterapeutów, których abstrakty zakwalifikują się do sesji plakatowych i ustnych. Absolwenci z lat 2016-2018, których abstrakty zostały przyjęte do sesji plakatowych, mogli liczyć na pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i rejestracji. Takie samo finansowanie zostało przyznane wszystkim, niezależnie od wie

ku, których prace przyjęto do sesji wystąpień ustnych. Ze wsparcia skorzystało aż 12 fizjoterapeutów, których osiągnięcia zostały docenione przez komisję naukową WCPT. Polski wkład naukowy podczas Kongresu był niewątpliwie ogromnym powodem do dumy –  reprezentacja polskich fizjoterapeutów w sesjach plakatowych i ustnych liczyła łącznie 23 osoby! Uczestnicy Kongresu mogli podziwiać aż 21 plakatów z polskimi badaniami oraz wysłuchać 6 ustnych prezentacji. Mamy nadzieję, że na kolejnym Kongresie pochwalimy się jeszcze liczniejszymi osiągnięciami naukowymi w dziedzinie fizjoterapii!

Równolegle z akcją zbierania materiałów od partnerów, ruszyły prace nad przygotowaniem projektu stoiska KIF, opracowywaniem broszur, katalogów i produkcją materiałów promocyjnych. Na tak wyjątkowej i międzynarodowej arenie, jakim jest Kongres WCPT, gdzie zjeżdżają się goście z najdalszych zakątków świata, za priorytet postawiliśmy sobie prezentację Polski z najlepszej strony, przez pryzmat naszej gościnności oraz najwyższej troski o szczegóły.

Do Genewy pojechało z nami 100 kilogramów pysznych, polskich krówek – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i rozeszły się w mgnieniu oka (może dlatego, że przez producenta nazwa została przetłumaczona na „milk lipstick”)! Uczestnikom rozdaliśmy także 1200 toreb z angielską fizjoterapeutyczną chmurą słów, 2000 długopisów – okrzykniętych mianem „the best pen ever”, a także 1200 katalogów i broszur informacyjnych. Ze szczególnym zaciekawieniem goście z całego świata sięgali po notesy magnetyczne, z przygotowanym specjalnie na tę okazję pięknym polskim wzorem ludowym.

W trakcie Kongresu przeprowadziliśmy 25-minutowy warsztat – „ICF w praktyce klinicznej”. Czterech prelegentów przygotowało świetny, dynamiczny wykład dla wypełnionej po brzegi sali, a po zakończeniu pytaniom słuchaczy nie było końca. Relacja z warsztatu – w osobnym filmie!

Udział w Kongresie był niesamowitym doświadczeniem, a ilość przeprowadzonych rozmów, zrobionych zdjęć, uściśniętych dłoni – niepoliczalna. Z największym podziwem spotkała się historia polskiej fizjoterapii i okoliczności powstania Izby. Ludzie z całego świata dopytywali się, jak nam się udało tyle osiągnąć i w jaki sposób zaszliśmy tak daleko. Z niedowierzaniem patrzyli na liczby – ponad 61 000 zarejestrowanych fizjoterapeutów w Polsce, ponad 65% z tytułem magistra! Zrobiliśmy dobre wrażenie i to zdecydowanie!

Przez nasze stoisko przewinęło się setki uczestników z całego świata, którzy dzięki prowadzonej akcji informacyjno-edukacyjnej wiele dowiedzieli się zarówno o fizjoterapii jak i samej Polsce. Nasza obecność na Kongresie nie przeszła bez echa – stoisko KIF zostało wyróżnienie! Dyplom przyznawany był nie tylko za wygląd czy funkcjonalność, ale też za interakcję i życzliwość wobec uczestników! Z dumą informujemy, że cel został osiągnięty!