PL

Genewa WCPT 2019 – relacja Joanna Tokarska

Joanna Tokarska

Kongres WCPT to miejsce, w którym spotyka się cały fizjoterapeutyczny świat, a uczestniczący w nim ludzie nadają głębszy sens globalnej jedności zawodowej.

Jak mówią organizatorzy: „Spotykamy się, poznajemy, dzielimy wiedzą, rozmawiamy, śmiejemy, biesiadujemy, tworzymy trwałe przyjaźnie – dlatego stajemy się lepsi.”

Bez względu na to, czy uczestnik Kongresu jest studentem, początkującym fizjoterapeutą, doświadczonym klinicystą, managerem, nauczycielem, badaczem, czy politykiem – każdy ma możliwość poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych kompetencji z obszaru swoich zainteresowań. W tym roku program opracowano tak, aby uwzględniał najnowsze osiągnięcia w dziedzinie opieki nad pacjentem – zarówno w aspektach organizacji i zarządzania usługami, jak i w kontekście dorobku badań naukowych. Ponieważ jednym z celów Kongresu było nawiązywanie kontaktów, organizator zapewnił ponad 30 sesji stworzonych specjalnie w tym celu. W trakcie Kongresu można było uczestniczyć w różnych formach sesji: od klasycznych wykładów aż po małe warsztaty oparte na dyskusjach uczestników.

Uczestnicy mogli wybierać spośród tych form:

  • Focused symposium – jedne z kluczowych sesji kongresowych. Dzięki prowadzeniu wykładów przez znanych mówców, przyciągały dużą publiczność oraz sprzyjały ożywionej dyskusji. Trwające 1,5 godziny sympozjum prowadzone było przez uznanego eksperta w swojej dziedzinie, który przewodził sesji 3-4 międzynarodowych mówców. Ich zadaniem było naświetlenie najnowszych praktyk, badań naukowych, edukacji i kwestii zawodowych. Wszystkie tematy przedstawiano z globalnej perspektywy. Prezentacje z różnych krajów i regionów WCPT tworzyły podwaliny pod przyszłe interakcje i inicjatywy.
  • Discussion session – sesje dyskusyjne dawały możliwość uczestnikom wypowiedzenia własnej opinii. To właśnie one stanowiły największą wartość tej formy spotkania.
  • Networking session – ponad 80% uczestników deklaruje nawiązywanie kontaktów jako jedną z głównych korzyści z uczestnictwa w Kongresie WCPT. Sesje networkingowe dotyczyły aktualnych problemów, wyzwań, szans i kierunków w poszczególnych obszarach zainteresowań uczestników. Sesje stanowiły nieformalną okazję do spotkania i rozmowy z kolegami, którzy mają wspólne zainteresowania. Stanowiły one idealną arenę do odkrywania możliwości współpracy i planowania przyszłych projektów.
  • Seminar i WCPT seminar – klasyczne seminaria z udziałem ekspertów z różnych dziedzin cieszyły się niesłabnącą popularnością. Szczególne zainteresowanie wzbudzały sesje firmowane przez WCPT dotyczące globalnych zmian w systemie ochrony zdrowia.
  • Platform – Classic, Platform – Rapid, Platform – State of Art – klasyczne sesje wykładowe ułożone w bloki tematyczne.
  • Sesje plakatowe – w trakcie Kongresu przewidziano przerwy, w trakcie których można było uczestniczyć w sesjach plakatowych. Każdego dnia prezentowano 500 plakatów z wizualizacjami badań, przy których można było spotkać twórców danego badania i podpytać o jego szczegóły. Ilość przedstawionych plakatów była przytłaczająca, dlatego warto do nich wrócić w formie wirtualnej poprzez stronę www.wcpt.org.
  • Hala targowa – otwarta dla uczestników przez cały czas trwania Kongresu. Tutaj   prezentowały się organizacje i firmy z całego świata, a wśród nich Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Na poszczególnych stoiskach można było nawiązywać kontakty zawodowe, a także uzyskać wiedzę praktyczną. Warto podkreślić, że to właśnie polskie stoisko KIF uznane zostało za najlepsze w kategorii dużych stoisk .

Podczas trwania targów odbywały się również sesje prowadzone przez wystawców w specjalnie zorganizowanej w tym celu strefie „przy kuchennym stole”. Można było wtedy wysłuchać ciekawych wystąpień oraz nawiązać kontakty z przedstawicielami fizjoterapeutów z całego świata.

Porcja zdobytej wiedzy oraz liczba nawiązanych kontaktów okazała się wręcz przytłaczająca. Aby w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje Kongres, należało wcześniej zapoznać się z programem opublikowanym na stronie internetowej WCPT oraz od razu wybrać interesującą nas sesję. Dzięki kongresowej aplikacji na urządzenia mobilne można było zaprojektować własny plan dnia, a o poszczególnych sesjach przypominał nam alarm.

Warto również pamiętać, że na szczególnie atrakcyjne sesje, jak te firmowane przez samo WCPT, trzeba było przyjść wcześniej i zająć kolejkę. Często dostawało się na nie tylko kilkadziesiąt pierwszych osób.

Mamy nadzieję, iż z roku na rok coraz więcej osób z Polski będzie uczestniczyć w Kongresie WCPT – zarówno w roli uczestników, jak i prelegentów. Czego życzymy polskim fizjoterapeutom.