Działania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia nigdy nie są motywowane inicjatywą czy wpływem jednej konkretnej osoby czy instytucji – zawsze są wypadkową aktywności wielu organizacji i osób. Z inicjatywy Krajowej Izby Fizjoterapeutów zwołano spotkanie konsultacyjne, w którym wzięła udział najszersza możliwa reprezentacja przedstawicieli zawodu. KIF przestawiła także zagadnienia w oparciu o opinie i postulaty, które wpłynęły bezpośrednio do biura samorządu od fizjoterapeutów z całej Polski. Wypracowanie tzw. warunków brzegowych, czyli kompromisu akceptowanego przez całe środowisko, pozwoli skuteczniej rozmawiać z decydentami. Wypracowane wspólnie stanowisko zostało przekazane przez nasze środowisko na ręce NFZ, do wiadomości MZ, AOTMIT, posłów, senatorów oraz Prezydenta RP. Planujemy także skoordynowane działania w mediach.
NFZ nie ma propozycji dobrych zmian dla fizjoterapii. Obecne projekty i koncepcje ograniczą pacjentom dostęp do świadczeń fizjoterapii, a kilku tysiącom fizjoterapeutów zagrożą utratą pracy lub ograniczeniem zarobków.
W naszej ocenie moment jest przełomowy i wspólnie powinniśmy walczyć o poprawę sytuacji fizjoterapeutów i pacjentów oraz rozwój fizjoterapii. Wspólne działania będą prowadziły:
- Krajowa Izba Fizjoterapeutów,
- Polskie Towarzystwo Fizjoterapii,
- Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii,
- Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska,
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii,
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia,
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii,
- Konsultant Krajowy w dziedzinie fizjoterapii.
Porozumienie zostało podpisane przez wszystkich uczestników spotkania, z wyjątkiem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu, ale nie przedstawili merytorycznego stanowiska.
Wspólnie wypracowane propozycje są bardzo mocnym głosem polskich fizjoterapeutów i wyrazem jego konsolidacji.
W załączeniu treść stanowiska środowiska fizjoterapeutów.