PL

Wspólny komunikat KIF i przedstawicieli fizjoterapeutów protestujących wobec zmian wynikających z zarządzenia Prezesa NFZ

Podczas spotkania 15 listopada w biurze KIF Prezydium KRF i eksperci KIF wraz z fizjoterapeutami, którzy 6 listopada protestowali przed Sejmem, omawiali zapisy zarządzenia Prezesa NFZ wprowadzające zmiany w fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej, wzbudzające obawy w środowisku fizjoterapeutów. Zgodzono się, co do zasadności podejmowanych działań na rzecz przesunięcia o pół roku obowiązywania zmian wynikających z zarządzenia Prezesa NFZ oraz co do konieczności wdrożenia niezbędnych, optymalnych dla pacjentów i fizjoterapeutów zmian, poprzez znajdujący się w dalszym opracowaniu projekt rozporządzenia MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. 

W spotkaniu w biurze KIF z ramienia izby wzięli udział: prezes KRF dr Tomasz Dybek, wiceprezes KRF Hanna Kowalewska, wiceprezes KRF Agnieszka Krawętkowska, wiceprezes KRF dr hab. Elżbieta Skorupska, członek KRF i przewodniczący zespołu tematycznego ds. Fizjoterapii refundowanej ze środków publicznych Karol Wojciechowski, jak również pracownicy odpowiedzialni za kwestie z zakresu prawa oraz komunikacji. Obecni na spotkaniu fizjoterapeuci (przedstawiciele protestujących 6 listopada przed Sejmem) to: Karol Zawadka, ⁠Mateusz Masternak, Jacek Oto, ⁠Anna Dolińska, Paulina Kozyra.

Spotkanie było efektem ustaleń rozmowy w KIF, która miała miejsce bezpośrednio po proteście przed Sejmem 6 listopada (więcej: https://kif.info.pl/spotkanie-w-kif-z-przedstawicielami-osob-protestujacych-pod-sejmem-6-listopada/). Obecni wówczas w biurze KIF uczestnicy protestu przyjęli zaproszenie i po kilku dniach przesłali listę reprezentantów oraz zadeklarowali gotowość do merytorycznej dyskusji.

Podczas prawie dwugodzinnej dyskusji 15 listopada rozmawiano o problemach i możliwościach rozwiązań, które KIF proponuje i będzie proponowała na kolejnych spotkaniach z organizatorami systemu ochrony zdrowia. Uznano konieczność zebrania rzetelnych danych dot. zatrudnienia fizjoterapeutów, które będą pomocne w negocjacjach z resortem zdrowia i NFZ.

Przedstawiciele KRF podsumowali dotychczasowe działania, postulaty, omówili uwagi wniesione do zarządzenia Prezesa NFZ (https://kif.info.pl/wp-content/uploads/2024/11/DPP.121.2024.1_zalacznik.docx) oraz stanowisko izby (https://kif.info.pl/informacje/sprzeciw-kif-wobec-propozycji-zmian-nfz-w-fizjoterapii-ambulatoryjnej-i-domowej/), jak również uwagi do rozporządzenia Ministra Zdrowia (https://kif.info.pl/wp-content/uploads/2024/10/uchwala_835_II-KRF-plus-zalacznik.pdf)

Wskazali, że zarządzenie prezesa NFZ miało pierwotnie wprowadzać zmiany już w od października br., jednak KIF stanowczo opowiadał się za przesunięciem ich.

Podczas spotkania wypracowano stanowisko dotyczące wspólnych działań na rzecz opóźnienia terminu obowiązywania zmian wynikających z obu aktów prawnych (zarządzenie Prezesa NFZ i rozporządzenie Ministra Zdrowia – w zmodyfikowanej, akceptowalnej dla fizjoterapeutów wersji).

Fizjoterapeuci przedstawili zagrożenia wynikające z zapisów zarządzenia Prezesa NFZ oraz omówili pomysł rozwiązania powyższego problemu m.in. poprzez wprowadzenie produktu skojarzonego (rehabilitacja domowa dla ambulatorium), czyli możliwości realizowania przez ambulatoria świadczeń z zakresu rehabilitacji domowej. Wg. nich produkt skojarzony mógłby zostać wyceniany na równi ze stawkami zespołów rehabilitacji domowej, co zapewniłoby ciągłość udzielania świadczeń.

Na spotkaniu ustalono, że przez Portal Fizjoterapeuty przeprowadzone zostanie anonimowe badanie ankietowe dot. formy zatrudnienia fizjoterapeutów. Zgodzono się, że rzetelne dane, uzyskane bezpośrednio od fizjoterapeutów, dotyczące m.in. realizacji świadczeń domowych, są niezwykle istotne w kontekście wprowadzanych i projektowanych przepisów. Pozyskana wiedza o stanie faktycznym posłuży w trwających negocjacjach prowadzonych z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ankieta jest już dostępna, można ją wypełniać do 22 listopada do godz. 23.59: https://logowanie.kif.info.pl/

Następne spotkanie, po uzyskaniu wyników ankiety, planowane jest 26 listopada.