PL

Fejkowy fizjoterapeuta? Trzeba działać!

Fejkowy fizjoterapeuta? Trzeba działać! 

Zdarzają się sytuacje, gdy np. w internecie ktoś promuje swoją działalność jako fizjoterapeutyczną. Czasem okazuje się, że nie ma do tego uprawnień. By chronić zawód i przede wszystkim by chronić pacjentów przed takimi nadużyciami, należy reagować. Przedstawiamy możliwe ścieżki.

Izba, każdy fizjoterapeuta, jak i każdy obywatel, na takich samych zasadach może złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykonywania zawodu bez uprawnień. KIF posiada narzędzia względem swoich członków, natomiast wobec osób spoza zawodu mogą zadziałać jedynie organy ścigania tj. prokuratura lub policja.

Wskazujemy, co możesz zrobić i jak my możemy reagować, by sprawą zajęła się prokuratura.

  1. Jeżeli widzisz, że ktoś podaje się za fizjoterapeutę, masz wątpliwości czy czynności przypisane wyłącznie fizjoterapeutom wykonuje bez uprawnień – sprawdź, czy figuruje w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów: https://kif.info.pl/rejestr/
  2. Jeżeli taka osoba nie widnieje w Rejestrze, postaraj się zabezpieczyć dowody np. zapisz zdjęcia czy nagrania wideo podejrzewanych osób, zrób tzw. zrzuty ekranu stron internetowych potwierdzających Twoje podejrzenia.
  3. Złóż zawiadomienie do prokuratury – bezpośrednio (pobierz wzór zgłoszenia do prokuratury wraz z instrukcją uzupełnienia: https://pomoc.kif.info.pl/wzory-dla-zawiadomienia-o-popelnieniu-przestepstwa/) lub za pośrednictwem KIF:

Prześlij do KIF zgłoszenie zawierające imię i nazwisko osoby, adres miejsca udzielania świadczeń, adres i kopie stron internetowych, gdzie osoba bez posiadania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty oferuje świadczenia z zakresu fizjoterapii. Formularz zgłoszenia informacji do KIF (do pobrania: https://pomoc.kif.info.pl/wzory-dla-zawiadomienia-o-popelnieniu-przestepstwa/) po uzupełnieniu wyślij mailowo do KIF: [email protected] lub papierowo na adres siedziby (Aleje Jerozolimskie 93, 02-001 Warszawa).

Po złożeniu zawiadomienia prokurator decyduje o dalszej drodze postępowania. Bez względu na drogę zgłoszenia, jeśli prokurator zdecyduje o wszczęciu postępowania, zostaniesz wezwany/wezwana jako świadek i będziesz mógł/mogła uzupełnić swoje wyjaśnienia.

Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa, KIF nie może informować o podejmowanych krokach, zgłoszeniach do prokuratury, statusie spraw dotyczących konkretnych osób i sytuacji.