I Ty możesz zostać FizjoBohaterem!
Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry – tylko w naszym kraju notujemy co roku nowych 3500-4000 zachorowań. Jeśli czerniak zostanie wcześnie rozpoznany istnieje blisko 100 proc. szans na jego całkowite wyleczenie czerniaka. To sprawia, że rola fizjoterapeutów we wczesnej diagnostyce czerniaka jest kluczowa.
Jesteśmy 3. pod względem liczebności zawodem medycznym i na co dzień uczestniczymy w procesie leczenia i przywracania sprawności pacjentów w każdej z dziedzin medycyny.
To co nas wyróżnia to stały i bliski kontakt z pacjentem oraz praca z jego odsłoniętym ciałem.
W połączeniu z wszechstronną wiedzą medyczną oraz uważnością daje to możliwość łatwego i szybkiego sposobu oceny stanu skóry pacjenta i zmian w jej obrębie, szczególnie tych, które są trudne do zauważenia np. na plecach.
Wiemy, że wielu z nas widząc znamiona lub zmiany na skórze pacjenta, dokonuje ich wstępnej oceny, często sugerując kontrolę u lekarza. Fizjoterapeuta zawracając uwagę pacjenta na znamię, powinien zachęcić go do niezwłocznej konsultacji z odpowiednim specjalistą. Oczywiście rozpoznanie może postawić wyłącznie dermatolog lub chirurg onkolog po przeprowadzeniu badania dermatoskopowego oraz potwierdzającej biopsji, ale to od uważności fizjoterapeuty może zależeć szybkość reakcji pacjenta, a w konsekwencji – uratowanie czyjegoś życia. Ty też możesz zostać FizjoBohaterem!
Krajowa Izba Fizjoterapeutów, w ramach współpracy z Akademią Czerniaka, włączyła się do akcji „Cała Polska sprawdza znamiona”. Celem tej akcji jest podniesienie świadomości społecznej w kwestiach ochrony skóry i badania znamion. Wspólnie przygotowaliśmy film, który opowiada o roli fizjoterapeutów we wczesnej diagnostyce czerniaka, a także edukuje społeczeństwo w zakresie profilaktyki i zasad ochrony skóry. To ważne, bo za chwilę rozpoczyna się sezon wakacyjny, kiedy nasza skóra jest znacznie bardziej narażona na promienie słoneczne, a to jeden z czynników znacząco wpływających na wzrost zachorowalności na czerniaka.
O szczególnej misji fizjoterapeutów w tej akcji mówi przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski – kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
(…) biorąc pod uwagę, jak dużym zaufaniem społecznym darzeni są fizjoterapeuci, mamy przeświadczenie, że mogą Państwo stać się przekonującymi ambasadorami właściwych postaw w obszarze troski o zdrowie skóry, zachęcając do profilaktyki tego nowotworu swoich pacjentów. Szczerze do tego zapraszamy. Będziemy niezwykle szczęśliwi i wdzięczni, że mamy Państwa po naszej stronie i wspólnie możemy kontynuować walkę z czerniakiem. Walkę o zdrowie i życie, w której niezwykle liczy się czas – podkreśla prof. Rutkowski.
W filmie wystąpiła także fizjoterapeutka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. Adama Grucy w Otwocku – mgr Karolina Gwiazdowska – Czubak. Serdecznie dziękujemy zarówno Karolinie, jak i kierownictwu placówki za poświęcenie czasu i udostępnienie pomieszczeń szpitala na nagrania.
Zachęcamy do promocji filmu w mediach społecznościowych – udostępniajcie go nie tylko na swoich prywatnych profilach, ale także na stronach gabinetów czy placówek. Promujcie FizjoBohaterów – oni nie noszą peleryn, ale ratują życie!
Poniżej prezentujemy grafikę, która przedstawia podstawowe zasady wczesnej diagnostyki czerniaka.
————————————————————————————————————————————————————————
Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, powstała z inicjatywy środowiska medycznego oraz pacjentów, a jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka. Poprzez popularyzację profilaktyki wśród społeczeństwa, prezentuje skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry oraz realizuje działania mające zagwarantować pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby. Prowadzi także bieżący dialog ze środowiskiem medycznym, aby stale pogłębiać jego wiedzę z zakresu tej choroby i zapewnić dostęp do najnowszych informacji na temat badań oraz metod leczenia.