Cały czas rozmawiamy z Ministerstwem Zdrowia oraz CMKP o finansowaniu specjalizacji. Fizjoterapeuci, jako jeden z nielicznych zawodów medycznych, nadal muszą płacić za specjalizację! W efekcie wśród ponad 75 tysięcy członków samorządu, specjalizacją może się pochwalić zaledwie nieco ponad 1000 osób! Z tego też powodu finansowanie specjalizacji z budżetu jest jednym z kluczowych zadań II kadencji samorządu. Przypominamy, że w grudniu 2022 r., podczas spotkania z KRF, obiecał to wiceminister Piotr Bromber: https://kif.info.pl/wiceminister-bromber-zapowiedzial-finansowanie-specjalizacji-dla-fizjoterapeutow/
16 maja 2023 r. z inicjatywy Krajowej Izby Fizjoterapeutów odbyło się kolejne spotkanie dotyczące specjalizacji w fizjoterapii, na które zaproszono gości, ekspertów oraz przedstawicieli samorządu. Spotkanie odbyło się w biurze KIF w alejach Jerozolimskich 93.
Zaproszeni goście:
- profesor Jan Szczegielniak – konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii,
- Edyta Gadomska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia,
- Marta Opałka – Naczelnik Biura Programów, Akredytacji i Kontroli Szkolenia, Pełnomocnik Dyrektora ds. kształcenia podyplomowego ratowników medycznych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego,
- Agnieszka Stępień – Główny specjalista w Zespole ds. Akredytacji Biuro Programów, Akredytacji i Kontroli Szkolenia w CMKP.
Samorząd fizjoterapeutów reprezentowało Prezydium KRF w pełnym składzie:
- dr Tomasz Dybek – prezes KRF,
- dr Dominika Batycka-Stachnik – wiceprezes KRF,
- mgr Hanna Kowalewska – wiceprezes KRF,
- dr Rafał Trąbka wiceprezes KRF.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii
- Michał Łaz – prezes zarządu OSSF,
- Karol Wojciechowski – wiceprezes OSSF,
oraz członkowie zespołu tematycznego ds. specjalizacji, powołanego przy Krajowej Radzie Fizjoterapeutów w składzie:
- dr hab. n. med. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka – przewodnicząca ZT ds. specjalizacji,
- dr n. o zdr. Joanna Bukowska – zastępczyni przewodniczącej,
- dr n. med. Elżbieta Szczygieł,
- dr n. med. Katarzyna Gierat Haponiuk,
- dr Anna Lewandowska,
- dr n. o kult. fiz. Agnieszka Piwoda,
- dr Dorota Ratuszek-Sadowska,
- mgr Izabela Dudek.
Podczas spotkania poruszono kwestie administracyjne związane z obsługą programu specjalizacji w ośrodkach akredytowanych oraz wskazano trudności, jakie pojawiają się z ubieganiem się ośrodków o zdobycie akredytacji. Konsultant krajowy, prof. Jan Szczegielniak, przedstawił dane dotyczące specjalizacji w fizjoterapii w Polsce oraz trendy jej rozwoju. Uczestnicy spotkania wymienili się merytorycznymi uwagami dotyczącymi przyszłości specjalizacji oraz kierunku, w jakim będzie się ona rozwijać. Ustalono także, że będą organizowane cykliczne spotkania z MZ w sprawie specjalizacji dla fizjoterapeutów.