Przedstawiciele fizjoterapeutów, jako jedni z pierwszych polskich pacjentów, zaszczepili się przeciw COVID-19. 28 grudnia 2020 roku, po uprzednim badaniu lekarskim, przyjęli szczepionkę Pfizera-BioNTech w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Czują się dobrze i nie obserwują u siebie żadnych skutków ubocznych.
– Zdecydowałem się przyjąć szczepionkę w poczuciu odpowiedzialności za moich pacjentów, ale również rodzinę i najbliższych. Jestem czynnym fizjoterapeutą, codziennie mam długotrwały i intensywny kontakt z wieloma ludźmi. Dla mnie zaszczepienie siebie jest najwyższym wyrazem troski właśnie o te osoby. Głównie myślę o pacjentach i kolegach, z którymi pracuję, ale także o członkach rodziny, szczególnie tych najstarszych. Nie ukrywam, że kierują mną też osobiste pobudki: chciałbym dokończyć projekty, które prowadzę, a niestety codziennie słyszymy, że wirus nadal zbiera śmiertelne żniwo – powiedział dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
– W mojej ocenie skutki choroby wywołanej przez obecne szczepy koronawirusa są dużo bardziej nieprzewidywalne niż skutki, nawet negatywne, szczepienia. W przypadku szczepień znany jest profil bezpieczeństwa, a katalog negatywnych konsekwencji zamknięty. W przypadku COVID-19 wciąż nie wiemy, jakiego spustoszenia może dokonać w naszym organizmie. Najważniejszy „skutek” szczepionki to oczywiście ochrona i to jest dla mnie priorytet, szczególnie, że na co dzień pracuję z seniorami, a to często osoby osłabione i schorowane z wieloma dolegliwościami. – podkreślał Jacek Koszela, wiceprezes KRF.
– Pracuję z pacjentami w śpiączkach i z ciężkimi problemami neurologicznymi. Dla nich zakażenie może oznaczać wyrok śmierci. Dla mnie zaszczepienie w pierwszym możliwym terminie było swego rodzaju nakazem natury etycznej. Inaczej nie pozwala mi sumienie. Jestem odpowiedzialny za moich pacjentów, mam im pomagać i wspierać, a nie stanowić zagrożenie – podsumował Paweł Adamkiewicz, wiceprezes KRF.
Komisja Europejska wydała 21 grudnia 2020 roku zgodę na dystrybucję szczepionki Pfizera-BioNTech w krajach UE. Kilka godzin wcześniej “zielone światło” dla tej szczepionki dała również Europejska Agencja Leków (EMA). Pierwsze szczepienia rozpoczęły się jednocześnie we wszystkich krajach UE. Akcja szczepień ma ruszyć pełną parą w styczniu i będzie trwać przez cały rok 2021.