Fizjoterapeuci pracują w uzdrowiskach, do których wkrótce wrócą pacjenci. W obecnej sytuacji priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kuracjuszom, jak opiekującym się nimi fizjoterapeutom.
Aktualne zalecenia i rekomendacje wydają się niedostosowane do specyfiki lecznictwa uzdrowiskowego. W związku z tym Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o pilne opublikowanie wytycznych w zakresie przeprowadzenia testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla pacjentów skierowanych do lecznictwa uzdrowiskowego już od dnia 1 czerwca br. oraz wytycznych w obszarze samej realizacji świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Epidemia wymusiła wdrożenie nowego reżimu sanitarnego przy realizacji świadczeń, w ramach którego może być niemożliwe przeprowadzenie niektórych zabiegów bodźcowych z wykorzystaniem naturalnych surowców oraz implementację nowej organizacji pracy, która radykalnie podnosi koszty prowadzenia działalności.
Domagamy się także jak najszybszego podjęcia prac, których efektem będzie reforma lecznictwa uzdrowiskowego. Eksperci Krajowej Izby Fizjoterapeutów, którzy przygotowali raport z rekomendacjami dotyczącymi funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego, deklarują chęć uczestnictwa w opracowaniu nowych rozwiązań.
Z przyjemnością informujemy, iż Zarządzeniem NR 49/2020/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowaniu katalogu procedur ICD-9 w kierunkach leczniczych uzdrowisk oraz standaryzacji prowadzenia zabiegów i wykorzystania naturalnych surowców leczniczych w jego pracach w charakterze doradcy lub eksperta mogą brać przedstawiciele Krajowej Rady Fizjoterapeutów: Ewa Rybicka oraz Dariusz Fielek.