PL

Spotkanie prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów z Minister Zdrowia

10 października odbyło się spotkanie dr hab. Agnieszki Stępień, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, z Jolantą Sobierańską-Grendą, Minister Zdrowia. Tematem rozmowy były najważniejsze, od lat oczekujące na rozwiązanie, kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu fizjoterapeutów, a także z warunkami pracy i możliwościami rozwoju zawodowego osób wykonujących ten zawód.

Podczas spotkania podkreślono, że zapewnienie pacjentom wysokiej jakości opieki wymaga spójnego, zintegrowanego systemu ochrony zdrowia. W tym systemie fizjoterapia powinna zajmować należne jej miejsce jako pełnoprawna i nieodłączna część procesu leczenia – zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.

Wśród omawianych tematów znalazły się najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed fizjoterapią w Polsce:

  • Wzmocnienie roli fizjoterapeuty poprzez rozwój kompetencji oraz włączenie wizyty fizjoterapeutycznej do opieki koordynowanej w POZ,
  • Tworzenie warunków do rozwoju praktyk fizjoterapeutycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia,
  • Szerszy dostęp do kształcenia podyplomowego, tak aby każdy fizjoterapeuta miał możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego,
  • Wprowadzenie patronażu fizjoterapeutycznego dla noworodków,
  • Uregulowanie zasad realizacji fizjoterapii domowej, szczególnie ważnej dla pacjentów niesamodzielnych i przewlekle chorych.

Poruszane zagadnienia bezpośrednio wpływają na jakość opieki nad pacjentami, ale też na codzienne funkcjonowanie fizjoterapeutów w całym kraju.
Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się kolejnym krokiem na drodze do rzeczywistych, systemowych zmian. Takich, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał fizjoterapii i zapewnią jej właściwe miejsce w strukturze ochrony zdrowia.
Dziękujemy za otwartość na dialog, gotowość do współpracy oraz zrozumienie, że rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej wymaga wspólnego działania, szacunku i partnerstwa.