PL

Obchody Światowego Dnia Fizjoterapii

8 września przypada Światowy Dzień Fizjoterapii. KIF już kilka dni wcześniej startuje z obchodami w całej Polsce, pod hasłem “Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość”. Planowane są działania edukacyjne skierowane do pacjentów, jak też stanowiące ukłon w kierunku samych fizjoterapeutów. Dużo będzie działo się w regionach, w siedzibie izby planowana jest konferencja i ekspercki panel dyskusyjny.

Światowa Konfederacja Fizjoterapii wytypowała jako tegoroczny motyw przewodni problem bólu dolnego odcinka kręgosłupa. M.in. na tym skupią się działania edukacyjne prowadzone przez biura regionalne KIF. Przewidziane są warsztaty, wydarzenia plenerowe, sportowe jak też spotkania dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty.

Z uwagi na to, że 8 września to niedziela, KIF konferencje merytoryczną pod hasłem “Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość”, organizuje 6 września. O godz. 12.00 odbędzie się I część konferencji, podczas której powołany zostanie zespół rozpoczynający prace nad stworzeniem algorytmów postępowania w fizjoterapii. II część konferencji będzie stanowił panel dyskusyjny – eksperci skoncentrują się na przyszłości fizjoterapii pod kątem m.in. nowoczesnych metod, nowinek technologicznych i kontekstu demograficznego. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu KIF na Facebooku i na kanale YouTube. (Szczegóły dot. zagadnień, gości, ekspertów podamy wkrótce, w oddzielnym komunikacie).

Informacje o wydarzeniach w poszczególnych regionach publikowane są na indywidualnych podstronach:
Oddziały Terenowe Biura KIF – Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Zachęcamy do korzystania z wiedzy ekspertów, do obejrzenia/wysłuchania oraz udostępniania podcastu “O fizjoterapii przy kawie”, promującego w przystępny sposób wiedzę o fizjoterapii i fizjoprofilaktyce:
https://youtube.com/playlist?list=PLK01BN1d6D1cpFIHkFTbyoQ2-go9FhSwP&si=QJFiuEm3NrABfQb5
https://open.spotify.com/show/4vTrkFH12aWpj52D6dZj4g?si=0c3130411c75428d

Deklarujemy pełną otwartość na współpracę z mediami (rekomendacje i kontakt do rozmówców z poszczególnych dziedzin, współpraca merytoryczna w ramach promowania postaw prozdrowotnych).




Światowy Dzień Fizjoterapii przypada 8 września i obchodzony jest od 1996 roku, kiedy to został ustanowiony przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT) – obecnie World Physiotherapy. Data ta nie jest przypadkowa, bo 8 września 1951 roku powstała Światowa Konfederacja Fizjoterapii.

Celem święta jest podkreślenie znaczenia fizjoterapii i jej promocja pośród całego społeczeństwa i w każdym zakątku świata. Dzień ten jest okazją do docenienia pracy, jaką fizjoterapeuci wykonują dla swoich pacjentów i społeczności, promowania zawodu, rozwijania swojej specjalistycznej wiedzy i podnoszenia kompetencji. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia. Fizjoterapeuci na całym świecie korzystają ze specjalnie na tę okazję przygotowywanych materiałów informacyjnych i promocyjnych.

World PT Day 2024: information sheets (Polish) | World Physiotherapy

Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Według danych Global Burden of Disease w 2020 r. 619 milionów osób doświadczyło bólu dolnego odcinka kręgosłupa, czyli 1 na 13 osób. Przewiduje się, że do 2050 r. liczba przypadków dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa wzrośnie do 843 milionów. Do głównych czynników ryzyka zalicza się czynniki ergonomiczne związane z pracą, otyłość i palenie tytoniu. Częstość występowania dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa wzrasta wraz z wiekiem do 80. roku życia, przy czym najwięcej przypadków występuje w wieku 50-55 lat. Ból dolnego odcinka kręgosłupa częściej dotyczy kobiet. Regiony o najczęstszym występowaniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa to Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Australazja.

Wzrost liczby przypadków bólu dolnego odcinka kręgosłupa będzie napędzany wzrostem liczby ludności, z wyjątkiem Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie głównym czynnikiem będzie starzenie się społeczeństwa. Kraje o najwyższym standaryzowanym pod względem wieku wskaźniku bólu dolnego odcinka kręgosłupa to Węgry i Czechy. Kraje o najniższych wskaźnikach to Mjanma i Malediwy.

W Polsce w 2020 roku ponad 6,7 miliona osób doświadczyło bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii podkreślana jest rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w profilaktyce i leczeniu dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa.

Ćwiczenia mogą zapobiegać nawrotom dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa i są jedną z najbardziej pomocnych metod jego leczenia. Fizjoterapeuta wdraża odpowiednie działania, które pomogą uporać się z bólem, pomoże w powrocie do zdrowia i umożliwi powrót do wykonywania ulubionych czynności. Pacjenci zachęcani są do konsultacji z fizjoterapeutami w kontekście dopasowania najlepszych ćwiczeń.