PL

O fizjoterapii na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu głos fizjoterapeutów wybrzmiał w dyskusjach panelowych w ramach Forum Ochrony Zdrowia. Reprezentanci KIF uczestniczyli w debatach, przysłuchiwali się, brali udział w spotkaniach dotyczących współpracy i wymiany doświadczeń. 

W panelu „Odwróćmy piramidę” prelegentką była dr hab. Elżbieta Skorupska, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

– Odwrócona piramida jest nowym rozwiązaniem Ministerstwa Zdrowia, mającym poprawić funkcjonowanie ochrony zdrowia. Jednym z dyskutowanych problemów jest zwiększenie znaczenia POZ i AOS w opiece zdrowotnej. Niepokoi to medyków ze względu na braki kadrowe. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi środowisko fizjoterapeutów, proponując odciążenie pewnych obszarów medycyny. Jako fizjoterapeuci wskazujemy na możliwości zwiększenia naszych działań w pediatrii, kardiologii, chorobach mięśniowo-szkieletowych. Możemy też mieć swój udział w leczeniu bólu przewlekłego, który jest globalnym problemem zdrowotnym i został uznany za odrębną jednostkę chorobową. W wytycznych WHO wskazano wiodącą rolę fizjoterapeuty w opiece nad pacjentem w pewnej podgrupie chorych z bólem przewlekłym. Zgłaszane problemy kadrowe można rozwiązać poprzez włączenie do współpracy innych specjalistów ochrony zdrowia, np. Fizjoterapeutów. Fizjoterapia może mieć znaczący udział w odwróconej piramidzie – powiedziała wiceprezes KRF.

Członkini Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów KRF dr hab. Edyta Smolis-Bąk wypowiadała się w dyskusji o tym, jak zmierzyć się z epidemią chorób serca.

– Badania naukowe potwierdzają, że pacjent, który podlega rehabilitacji ma znacznie mniej powikłań i czas jego hospitalizacji skraca się. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do fizjoterapii w kardiologii – praktycznie ich nie mamy. To są stany ostre, niestabilne. My rozpoczynamy fizjoterapię u pacjentów po zawałach czy po zabiegach kardiochirurgicznych już w dobie zerowej po incydencie – podkreśliła ekspertka.

W panelu „Kompetencje przyszłości: Jakie umiejętności powinny rozwijać uczelnie?” fizjoterapeutów reprezentowała dr hab. Małgorzata Domagalska-Szopa.

– Największym wyzwaniem kształcenia w zawodach medycznych jest obecnie kształtowanie tzw. kompetencji miękkich przyszłych medyków, głównie tych społecznych. Pewnym wskazaniem mogłoby tu być stworzenie modelu kompetyjnego w poszczególnych zawodach medycznych. Skoro na uczelniach jest np. studium języków obcych, nie widzę przeszkód, by powołano studium komunikacji medycznej. Drugie wyzwanie to kształtowanie umiejętności w zakresie wykorzystywania IT i nowoczesnych technologii w medycynie. Warto byłoby to po prostu wpisać w podstawę programową – zaznaczyła ekspertka.

Prezes KRF dr Tomasz Dybek zwraca uwagę, że istotne jest, by KIF była obecna w dyskusjach publicznych, działając na rzecz fizjoterapeutów.

– Fizjoterapeuta jest ważnym ogniwem w systemie, istotna jest współpraca między medykami, przenikanie się kompetencji. W przestrzeni publicznej nie może zabraknąć głosu fizjoterapeutów, głosów eksperckich, znakomitych specjalistów w swoich dziedzinach. Pokazujemy, że fizjoterapia rozwija się, jest coraz bardziej potrzebna pacjentom, zwłaszcza w kontekście zmian demograficznych – podsumował prezes KRF.

Forum Ekonomiczne odbyło się już XXXIII raz.