Dostępność świadczeń dla pacjentów, troska o jakość, walka z fałszywymi informacjami to główne tematy poruszane podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, do których odnosił się samorząd fizjoterapeutów. Uczestnikami spotkania byli m.in. przedstawiciele wszystkich samorządów zawodów medycznych i rzecznik praw pacjenta. Krajową Izbę Fizjoterapeutów reprezentował Rafał Trąbka – wiceprezes KRF.
Podczas dyskusji wiceprezes KRF zwracał uwagę na niewydolność systemu, która powoduje wydłużanie czasu oczekiwania na fizjoterapię.
Podczas oczekiwania na fizjoterapię stan zdrowia pacjenta może się znacząco zmienić. Dlatego skierowania na fizjoterapię, wystawiane przez lekarzy, często jako fizjoterapeuci korygujemy, gdy pojawiają się wątpliwości, czy dane skierowanie jest adekwatne do obecnej sytuacji pacjenta. Każdą taką zmianę procedur czy zabiegów oczywiście musimy odpowiednio udokumentować. Chodzi o to, aby pacjent był leczony możliwie szybko, zgodnie z aktualnymi objawami. – argumentował wiceprezes KRF.
Zaznaczył, że KIF prowadzi z Ministerstwem Zdrowia rozmowy o konieczności podjęcia przez resort działań mogących usprawnić proces udzielania świadczeń. Podkreślił również potrzebę koordynacji w zakresie współpracy z lekarzami.
Rozmawiano o jakości, bezpieczeństwie leczenia i pacjenta, a także o regulacjach zwiększających to bezpieczeństwo. Była mowa również o bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i życia pacjentów zjawisku dezinformacji (tzw. infodemii), które pojawia się głównie w internecie. Zwracano uwagę na znaczenie edukacji i rolę upowszechniania rzetelnej wiedzy medycznej, opartej o EBM, przekazywanej w sposób prosty i przystępny w kontekście walki z fake newsami i spiskowymi teoriami.
Posiedzenie zespołu odbyło się w dniu 20 lipca 2023 r. – oto link do relacji wideo: https://www.senat.gov.pl/transmisje/podreczne-archiwum-ostatnich-transmisji/