PL

Wizyta w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie

Barometr Zawodów, czyli raport prognozujący zapotrzebowanie na pracowników w wybranych profesjach, wskazuje, że braki kadrowe na szczeblu krajowym najdotkliwiej odczuwają branże: budowlana, edukacyjna, produkcyjno-przetwórcza i medyczno-opiekuńcza. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, regionalne urzędy pracy podejmują działania promujące ważne społecznie zawody deficytowe, takie jak zawód fizjoterapeuty.

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie powadzi warsztaty doradcze z wykorzystaniem modelu wirtualnej rzeczywistości, dedykowane uczniom szkół podstawowych i średnich oraz każdemu, kto mierzy się z wyborem zawodu i chciałby zgłębić wiedzę odnośnie danej profesji.

Założeniem „Wirtualnego Świata Zawodów” jest ułatwienie młodzieży podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych poprzez podniesienie ich świadomości z zakresu specyfiki i rzeczywistych warunków pracy w wybranych profesjach. Dzięki goglom VR sztucznie wykreowana trójwymiarowa rzeczywistość pozwala na „zanurzenie się” w wirtualnym świecie 45 zawodów, wśród których nie mogło zabraknąć zawodu fizjoterapeuty.

W ramach współpracy z organami administracji samorządowej, koordynator wojewódzka Agnieszka Domurad miała niepowtarzalną możliwość doświadczyć wirtualnej rzeczywistości na własnej skórze. Gogle VR przeniosły ją do gabinetu terapeutycznego, gdzie uczestniczyła w skróconej wersji wizyty fizjoterapeutycznej z elementami diagnostyki, terapii i profilaktyki. Miała też możliwość podpatrzeć „od kuchni” pracę fizjoterapeuty na szpitalnej sali chorych, a sympatyczny głos lektora udzielił jej informacji, jakie kompetencje ma fizjoterapeuta, jak nim zostać i gdzie można pracować po uzyskaniu PWZFz. To było bardzo ciekawe i budujące doświadczenie.

Nauka przez zabawę zawsze się sprawdza, a wykorzystanie technologii VR w doradztwie zawodowym dla młodzieży to strzał w dziesiątkę!

Inicjatorowi projektu (WUP Rzeszów) gratulujemy pomysłu, a Olsztyńskiemu Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej – wzorcowej realizacji warsztatów, inspirowanych tym pomysłem.

Serdecznie dziękujemy Agnieszce Świdyńskiej, doradcy zawodowemu CIiPKZ w Olsztynie, za wprowadzenie w wirtualny świat zawodów, wymianę doświadczeń i pomysły na promocję zawodu fizjoterapeuty.

NEWSLETTER