Nowy rok rozpoczęliśmy kolejnym spotkaniem informacyjnym dla fizjoterapeutów, które odbyło się w dniu 9 stycznia 2020 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Pomimo deszczowej pogody przybyło liczne grono zainteresowanych słuchaczy, zarówno czynnych zawodowo fizjoterapeutów jak i studentów.
Spotkanie poprowadził prezes KRF – dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, wraz z wiceprezesem KRF – Pawłem Adamkiewiczem. Towarzyszyli im przedstawiciele KRF z województwa małopolskiego: Filip Windak oraz Mariusz Janusz.
Początek spotkania przebiegał dość burzliwie, ponieważ pierwsze pytanie dotyczyło ustaleń KRF ze związkami zawodowymi w kwestii wyrównania płacy minimalnej. Wzbudziło to duże kontrowersje wśród pracodawców zatrudniających w ośrodkach fizjoterapeutów z tytułem magistra i technika. Merytoryczne argumenty ze strony prowadzącego uspokoiły emocje i umożliwiły spokojną dyskusję, która wyraźnie pokazała, jak trudno jest wypracować rozwiązanie korzystne dla wszystkich.
W następnej części wykładu omawiano konieczność podwyższenia wyceny wizyty terapeutycznej, co w znacznym stopniu poprawiłoby sytuację fizjoterapeutów oraz ośrodków, w których są zatrudniani. Nowoczesna fizjoterapia powinna być nastawiona na bezpośredni kontakt z pacjentem, ponieważ tylko w ten sposób można dopasować odpowiednie zabiegi do potrzeb. Bardzo ważna jest wiedza i edukacja. Nie zabrakło pytań dotyczących konieczności oceny aktywności pacjenta, bazując na testach zawartych w wytycznych KRF, które uzupełniają wizytę i umożliwiają zaproponowanie najkorzystniejszej terapii. Pomocna w tym będzie również nowa aplikacja Finezjo, służąca do prowadzenia dokumentacji medycznej, dostępna dla fizjoterapeutów nieodpłatnie.
W ostatniej części pytania zadawali studenci zainteresowani nowymi zasadami egzaminów oraz specjalizacjami kierunkowymi, o których konieczności powstania coraz więcej się mówi w naszym środowisku.
Spotkanie było bardzo merytoryczne i owocne, zakończyło się po trzech godzinach. Wszyscy obecni wskazywali też na konieczność wspólnego działania, więc można je podsumować korzystając ze znanego powiedzenia: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.”