PL

Prezes KRF spotkał się z prof. Marianem Zembalą – dyrektorem ŚCCS w Zabrzu.

W piątek 3 września 2021 r. Maciej Krawczyk – Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów spotkał się z znanym kardiologiem prof. Marianem Zembalą – Dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Profesor Zembala to niezwykła osobowość, która już za życia stała się legendą, będąc prekursorem przeszczepów serca w Polsce oraz autorem wielu nowych metod leczenia. Ale być może nie każdy wie, że jest to także niezwykle ważna postać dla całej polskiej fizjoterapii.

„Kiedy otrzymałem od Pana Profesora zaproszenie na spotkanie uznałem to nie tylko za osobisty zaszczyt, ale także wyróżnienie dla całego naszego środowiska. Przypomnijmy, że to w trakcie kadencji Profesora Zembali jako Ministra Zdrowia 25 września 2015 r. została uchwalona przez sejm RP ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, w praktyce otwierając erę samodzielności zawodowej w fizjoterapii. Profesor poparł wtedy jako minister projekt ustawy oraz wprowadził liczne zapisy wspierające pozycję naszego zawodu w systemie ochrony zdrowia. Bez żadnej przesady możemy uznać go za jednego z ojców nowoczesnej fizjoterapii w Polsce” – powiedział po spotkaniu Maciej Krawczyk.

Prof. Marian Zembala jest specjalistą w dziedzinie kardiochirurgii, transplantologii klinicznej oraz chirurgii ogólnej. Od początku związany z Zabrzem, pracował w zespole prof. Zbigniewa Religi, uczestnicząc w pierwszej udanej transplantacji serca. Od 1993 pełni funkcję dyrektora ŚCCS. Prywatnie jest miłośnikiem żeglarstwa oraz muzyki.

Z okazji spotkania Prezes KRF wręczył Profesorowi, jako pasjonatowi żeglarstwa, model słynnego żaglowca „Atlantic”. Półtoragodzinne wizyta była jednak przede wszystkim ważnym spotkaniem roboczym, którego głównym tematem było wprowadzenie w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nowej specjalizacji „chirurgicznego asystenta lekarza”. W spotkaniu wzięli także udział: koordynator zespołu fizjoterapeutów mgr Mariusz Stachowiak, mgr Magdalena Majerska oraz dr Zygmunt Kloze (na zdjęciu). Przy tej okazji zorganizowano także krótkie spotkanie z całym zespołem fizjoterapeutów ŚCCS, który słynie w całej Polsce z pionierskiego podejścia do fizjoterapii i wdrażania nowatorskich interwencji fizjoterapeutycznych w najbardziej złożonych procesach leczniczych.

NEWSLETTER