PL

Obchody Światowego Dnia Fizjoterapii – województwo śląskie

W ramach obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii, które w tym roku upłyną pod hasłem „Rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w profilaktyce i leczeniu dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa”, Śląski Oddział Terenowy Biura KIF organizuje:

7 września, w sobotę, w godz. 10.00-14.00 spotkanie informacyjno-edukacyjne w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji “REPTY”, ul. Śniadeckiego, Tarnowskie Góry. Na specjalnie zorganizowanym stoisku KIF fizjoterapeuci będą udzielać porad dot. roli fizjoterapii w różnych jednostkach chorobowych (neurologia, ortopedia, onkologia, uroginekologia, pediatria), zaprezentują ćwiczenia i inne sposoby profilaktyki oraz wręczą materiały edukacyjne.

8 września, w niedzielę rano spotkanie integracyjne w Górach Opawskich, wraz z koleżankami i kolegami z woj. opolskiego (zbiórka godz. 8.45-9.00 na parkingu przy Leśnej Polanie w Pokrzywnej):

  • wejście na Szczyt Srebrnej i Biskupiej Kopy.
  • spotkanie w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Za Tamą w Jarnołtówku, gdzie będzie można poznać ABC hodowli koni, zasady hipoterapii oraz skorzystać z przejażdżki konnej samodzielnie lub z instruktorem (dzieci i dorośli).

Zapisy pod nr tel. 571 604 675 lub mailowo: [email protected]

Zgłoszenia przyjmujemy do 5 września. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

Światowy Dzień Fizjoterapii przypada 8 września. KIF już kilka dni wcześniej startuje z obchodami w całej Polsce, pod hasłem “Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość”. W całym kraju planowane są działania edukacyjne skierowane do pacjentów, jak też stanowiące ukłon w kierunku samych fizjoterapeutów. Dużo będzie działo się w regionach, w siedzibie izby planowana jest konferencja i ekspercki panel dyskusyjny.

Z uwagi na to, że 8 września to niedziela, KIF konferencje merytoryczną pod hasłem “Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość”, organizuje 6 września w swojej siedzibie. O godz. 12.00 odbędzie się I część konferencji, podczas której powołany zostanie zespół rozpoczynający prace nad stworzeniem algorytmów postępowania w fizjoterapii. II część konferencji będzie stanowił panel dyskusyjny – eksperci skoncentrują się na przyszłości fizjoterapii pod kątem m.in. nowoczesnych metod, nowinek technologicznych i kontekstu demograficznego. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu KIF na Facebooku i na kanale YouTube. (Szczegóły dot. zagadnień, gości, ekspertów podamy wkrótce, w oddzielnym komunikacie).

Informacje o wydarzeniach w poszczególnych regionach publikowane są na indywidualnych podstronach:
Oddziały Terenowe Biura KIF – Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Zachęcamy do korzystania z wiedzy ekspertów, do obejrzenia/wysłuchania oraz udostępniania podcastu “O fizjoterapii przy kawie”, promującego w przystępny sposób wiedzę o fizjoterapii i fizjoprofilaktyce:
https://youtube.com/playlist?list=PLK01BN1d6D1cpFIHkFTbyoQ2-go9FhSwP&si=QJFiuEm3NrABfQb5
https://open.spotify.com/show/4vTrkFH12aWpj52D6dZj4g?si=0c3130411c75428d

Deklarujemy pełną otwartość na współpracę z mediami (rekomendacje i kontakt do rozmówców z poszczególnych dziedzin, współpraca merytoryczna w ramach promowania postaw prozdrowotnych).

Światowa Konfederacja Fizjoterapii wytypowała jako tegoroczny motyw przewodni problem bólu dolnego odcinka kręgosłupa.




Światowy Dzień Fizjoterapii przypada 8 września i obchodzony jest od 1996 roku, kiedy to został ustanowiony przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT) – obecnie World Physiotherapy. Data ta nie jest przypadkowa, bo 8 września 1951 roku powstała Światowa Konfederacja Fizjoterapii.

Celem święta jest podkreślenie znaczenia fizjoterapii i jej promocja pośród całego społeczeństwa i w każdym zakątku świata. Dzień ten jest okazją do docenienia pracy, jaką fizjoterapeuci wykonują dla swoich pacjentów i społeczności, promowania zawodu, rozwijania swojej specjalistycznej wiedzy i podnoszenia kompetencji. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia. Fizjoterapeuci na całym świecie korzystają ze specjalnie na tę okazję przygotowywanych materiałów informacyjnych i promocyjnych.

World PT Day 2024: information sheets (Polish) | World Physiotherapy

Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Według danych Global Burden of Disease w 2020 r. 619 milionów osób doświadczyło bólu dolnego odcinka kręgosłupa, czyli 1 na 13 osób. Przewiduje się, że do 2050 r. liczba przypadków dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa wzrośnie do 843 milionów. Do głównych czynników ryzyka zalicza się czynniki ergonomiczne związane z pracą, otyłość i palenie tytoniu. Częstość występowania dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa wzrasta wraz z wiekiem do 80. roku życia, przy czym najwięcej przypadków występuje w wieku 50-55 lat. Ból dolnego odcinka kręgosłupa częściej dotyczy kobiet. Regiony o najczęstszym występowaniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa to Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Australazja.

Wzrost liczby przypadków bólu dolnego odcinka kręgosłupa będzie napędzany wzrostem liczby ludności, z wyjątkiem Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie głównym czynnikiem będzie starzenie się społeczeństwa. Kraje o najwyższym standaryzowanym pod względem wieku wskaźniku bólu dolnego odcinka kręgosłupa to Węgry i Czechy. Kraje o najniższych wskaźnikach to Mjanma i Malediwy.

W Polsce w 2020 roku ponad 6,7 miliona osób doświadczyło bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii podkreślana jest rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w profilaktyce i leczeniu dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa.

Ćwiczenia mogą zapobiegać nawrotom dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa i są jedną z najbardziej pomocnych metod jego leczenia. Fizjoterapeuta wdraża odpowiednie działania, które pomogą uporać się z bólem, pomoże w powrocie do zdrowia i umożliwi powrót do wykonywania ulubionych czynności. Pacjenci zachęcani są do konsultacji z fizjoterapeutami w kontekście dopasowania najlepszych ćwiczeń.

NEWSLETTER