PL

Nowe funkcje platformy PEDro

Platforma PEDro jest źródłem informacji dla praktyki fizjoterapeutycznej od ponad 22 lat, zaś od roku dostępna jest również w języku polskim. PEDro to bezpłatna baza danych, zawierającą ponad 54 000 prac, które oceniają interwencje fizjoterapeutyczne. Indeksowane są w niej jedynie publikacje, w których zastosowano najbardziej rygorystyczne metody badawcze: eksperymenty kontrolowane z randomizacją, przeglądy systematyczne i wytyczne do praktyk klinicznych o potwierdzonej skuteczności.

Od niedawna platforma PEDro posiada nowe funkcje. Ze strony głównej użytkownik może przenieść się do jednej z podstron:

SZUKAJ

PEDro posiada trzy strony wyszukiwania badań: wyszukiwanie zaawansowane, proste i dla odbiorców (dla pacjentów i osób korzystających z fizjoterapii). Ta ostatnia pozwala na wyszukiwanie przy użyciu mniej fachowego języka. Pracownicy ochrony zdrowia zachęcani są do korzystania z wyszukiwania zaawansowanego. Dla mniej wprawionych badaczy strona PEDro uruchomiła instrukcję „Pomoc w wyszukiwaniu”, która przeprowadza użytkownika przez cały proces wyszukiwania, uczy w jaki sposób działa wyszukiwarka, jakich słów należy używać, w jaki sposób łączyć wyszukiwane terminy i gdzie można znaleźć pełne teksty publikacji.

PRZEGLĄDAJ

Podstrona „Przeglądaj” zapewnia comiesięczny dostęp do wyselekcjonowanego zbioru najnowszych publikacji pogrupowanych wg piętnastu obszarów praktyki klinicznej. Badania udostępniane w danych obszarach uaktualniane są raz w miesiącu. Każdy użytkownik bezpłatnie może zasubskrybować „Dowody w twojej skrzynce”, wybierając interesującą go dziedzinę lub dziedziny. Po każdej aktualizacji w skrzynce mailowej użytkownika pojawią się najnowsze badania jedynie z interesujących obszarów.

DOWIEDZ SIĘ

Podstrona „Dowiedz się” daje dostęp m.in. do samouczków umożliwiających rozwój umiejętności w zakresie Evidence-Based Practise, wspomnianej już instrukcji „Pomoc w wyszukiwaniu”, czy statystyk PEDro, wg których w 2021 r. użytkownicy z ponad 200 państw przeszukiwali PEDro w celu znalezienia odpowiedzi na pytania kliniczne łącznie ponad 4,2 mln, co oznacza, że przeciętnie co 7 sekund rozpoczynano nowe wyszukiwanie.

OPRACOWANIA

Na tej podstronie można znaleźć bezpłatne narzędzia pomagające w korzystaniu z platformy i wdrażaniu praktyki opartej na dowodach. Oprócz skali PEDro znajduje się tu kalkulator przedziału ufności czy filtry programów bibliotecznych pozwalające na importowanie z PEDro zapisanych wyników wyszukiwania do popularnych programów przeznaczonych do zarządzania bibliografiami.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów jest partnerem PEDro od grudnia 2019 r. Stworzenie polskiej wersji językowej platformy jest jednym z efektów współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie z filią w Białej Podlaskiej w ramach projektu „PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej” (dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki, SONP/SP/461408/2020). Tłumaczenie strony było możliwe dzięki zaangażowaniu autora i kierownika projektu dr. hab. prof. AWF Macieja Płaszewskiego, wiceprezesa KRF ds. nauki i edukacji dr Zbigniewa Wrońskiego i Weroniki Krzepkowskiej z Działu ds. Międzynarodowych KIF. Pracę polskiego zespołu koordynowała współzałożycielka PEDro – prof. Anne Moseley z Uniwersytetu w Sydney.

Polska wersja strony PEDro dostępna jest pod adresem: https://pedro.org.au/polish

NEWSLETTER