PL

Klasyfikacja ICD-11 została oficjalnie wdrożona

Po kilku latach konsultacji i zatwierdzeniu przez państwa członkowskie WHO, w dniu 11 lutego br. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 została oficjalnie wdrożona. To oznacza, że klasyfikacja ICD-11 jest teraz oficjalnie stosowaną klasyfikacją do krajowego i międzynarodowego rejestrowania i raportowania m. in. przyczyn chorób i zgonów. ICD zapewnia wspólny język, który umożliwia pracownikom ochrony zdrowia dzielenie się wystandaryzowanymi informacjami na całym świecie. Jedenasta wersja klasyfikacji zawiera około 17 000 niepowtarzalnych kodów i ponad 120 000 terminów, które można zakodować. Po raz pierwszy w historii nowa wersja ICD jest całkowicie elektroniczna, co ma znacząco ułatwić jej stosowanie.

ICD jest stosowana w różnym zakresie w ponad 100 krajach na całym świecie. Wszystkie państwa zachęcane są do przejścia na najnowszą wersję. Niektóre państwa, w tym Polska, które stosują starszą wersję klasyfikacji ICD-10, rozpoczęły już proces tłumaczenia i wdrażania ICD-11. W państwach, w których nie stosowano wcześniej ICD procedura wdrażania nowej klasyfikacji jest szybsza.

Na ten moment ICD-11 dostępna jest w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, arabskim i chińskim, a w przygotowaniu jest kolejnych 20 wersji językowych, w tym wersja polska. Z nowej klasyfikacji korzysta już 35 państw na świecie.

Klasyfikacja powinna zostać wdrożona w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat.

Dowiedz się więcej: https://www.who.int/news/item/11-02-2022-icd-11-2022-release