PL

KIF edukuje samorządy w kwestii rehabilitacji pacjentów po COVID-19

Krajowa Izba Fizjoterapeutów kontynuuje akcję edukacyjną w środowisku samorządowców na temat rehabilitacji pacjentów po przebytym COVID-19. Podczas „Hybrydowego Seminarium Szkoleniowego, dotyczącego zakażeń wirusowych w dobie pandemii COVID-19”, które odbyło się w Olsztynie w dniach 16 i 17 września, KIF zachęcała do wykorzystania umiejętności i doświadczenia fizjoterapeutów w samorządowych programach polityki zdrowotnej

Pandemia COVID-19 wymusza na samorządach zmianę dotychczasowej strategii działania również w obszarze ochrony zdrowia. Ogranicza możliwości finansowe, zmienia naszą codzienność, stawia ogromne wyzwania w każdej dziedzinie. Bardzo ważnym i aktualnym aspektem jest szczególne zabezpieczenie potrzeb osób z grup ryzyka związanych z pandemią COVID-19, a także przywracanie do zdrowia pacjentów po przebytej infekcji SARS-COV-2.

Samorząd terytorialny jest dla fizjoterapeutów naturalnym sprzymierzeńcem w działaniach mających na celu utrzymanie jak najwyższej sprawności mieszkańców (tych zdrowych oraz pacjentów). Niezmiernie istotne jest propagowanie w środowiskach lokalnych efektywnych rozwiązań, uwzględniających nowe możliwości współpracy z fizjoterapeutami oraz praktykami fizjoterapeutycznymi, a także modelowe programy obejmujące rehabilitację pacjentów po COVID-19. Okazją do dyskusji było hybrydowe seminarium szkoleniowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich wraz ze Stowarzyszeniem CEESTAHC w Olsztynie w dniach 16-17 września 2021 roku.

Podczas spotkania Paweł Adamkiewicz – Wiceprezes KRF ds. Promocji Zawodu i gabinetów prywatnych, omówił wyzwania dla polityki zdrowotnej, również lokalnej, jakie niesie ze sobą rosnąca liczba ozdrowieńców z powikłaniami po przebyciu zakażenia COVID-19 oraz możliwe rozwiązania (programy polityki zdrowotnej) z wykorzystaniem praktyk fizjoterapeutycznych i prowadzenia dokumentacji medycznej w aplikacji Finezjo. Zaprezentowano również bezpłatne projekty multimedialne przygotowane przez KIF specjalnie z myślą o pacjentach dotkniętych chorobą wywołaną przez wirusa SARS-COV-2 lub bezczynnością wynikającą z ograniczeń aktywności takich jak:

Samorządy mogą bezpłatnie skorzystać z tych programów i rozpowszechniać je w społecznościach za pośrednictwem lokalnych mediów, platform społecznościowych oraz szeroko rozumianego internetu.

Wydarzenie okazało się sukcesem frekwencyjnym – bezpośrednio w spotkaniu uczestniczyło stacjonarnie 35 przedstawicieli samorządów, a poprzez platformę on-line – kolejnych 30.

Wykłady kliniczne dostępne będą na stronie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich oraz Stowarzyszenia CEESTAHC.

hybrydowewarsztaty_SZMP_20210916_17_Olsztyn_agenda
NEWSLETTER