PL

Województwo warmińsko-mazurskie

Kwiecień miesiącem Świadomości Autyzmu

Co roku w kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały miesiąc poświęcony jest propagowaniu wiedzy na ten temat. Polską odpowiedzią na budowanie empatii i tolerancji wobec odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu są „Niebieskie Igrzyska” – wydarzenie, którego celem jest kształtowanie właściwych postaw prospołecznych, przeciwdziałanie wykluczeniu oraz promocja aktywności fizycznej. Na zaproszenie Karoliny Skrzeczkowskiej – wicedyrektor Przedszkola Wesoły Promyczek w Olsztynie w pomoc przy organizacji „Niebieskich Igrzysk” włączył się również Warmińsko-Mazurski Oddział Terenowy Biura KIF, a koordynator wojewódzka, Agnieszka Domurad, miała możliwość uczestniczyć w finale, który odbył się 11 kwietnia br., zamykając tegoroczne obchody niebieskiego święta. Zgodnie z duchem igrzysk na otwarciu zapłonął znicz olimpijski i odśpiewano hymn. Wspierający wydarzenie zawodnicy z klubów sportowych AZS UWM Olsztyn, ARRACHION Olsztyn, DKS Dobre Miasto i FIGHT CENTER Dobre Miasto zachęcali maluchy do aktywności fizycznej. Nie zabrakło też dziecięcej rywalizacji sportowej i występów artystycznych. Autyzm nie musi wykluczać! Dlatego serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość włączenia się w to niezwykle budujące wydarzenie, to było dla nas bezcenne doświadczenie!

Dialog i rozwój: KIF integruje studentów z samorządem zawodowym

W pierwszym dniach kwietnia Warmińsko-Mazurski Oddział Terenowy Biura KIF zorganizował tydzień aktywności dedykowanych studentom. Celem podjętych w jego trakcie inicjatyw było zapoznanie adeptów fizjoterapii z działalnością samorządu zawodowego oraz nawiązanie współpracy w zakresie rozwoju i promocji fizjoterapii w regionie. Koordynator wojewódzka Agnieszka Domurad poprowadziła webinarium tematyczne „Twój samorząd bliżej Ciebie”, skierowane do studentów V roku Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie, w trakcie którego szczegółowo omówiono rolę i znaczenie samorządu zawodowego fizjoterapeutów, jego zadania, strukturę oraz korzyści płynące z przynależności do KIF.  Uczestnicy mieli też okazję zapoznać się ze szczegółami procedury ubiegania się o PWZFz oraz istotnymi aspektami związanymi z ich przyszłą pracą zawodową. W trakcie studenckiego tygodnia odbyło się również spotkanie bezpośrednie, a Warmińsko-Mazurskie Biuro Terenowe KIF odwiedzili przedstawiciele samorządu studenckiego Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie: Anna Winiarska, Hanna Peślak, Mateusz Stępień i Jakub Stefańczyk oraz Maciej Dziarmaga reprezentujący Europejską Akademię Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie. Spotkanie miało na celu zrozumienie potrzeb młodego pokolenia oraz zdefiniowanie możliwości współpracy między studentami, a regionalnym odziałem KIF. Dyskusja dotyczyła szerokiego wachlarza tematów, w tym programu i zakresu praktyk, organizacji szkoleń oraz wydarzeń, które mogłyby przyczynić się do promocji fizjoterapii w Polsce. Omawiano też wspólne działania mające na celu wsparcie studentów na drodze ich edukacji oraz kariery zawodowej. Koordynator Agnieszka Domurad wyraziła gotowość do angażowania studentów w projektowanie i realizację inicjatyw, które mają na celu promowanie zawodu oraz podnoszenie jakości fizjoterapii w Polsce. Studenci, z kolei, przedstawili swoje pomysły na rozwój branży, a także zaprezentowali konkretne potrzeby, które mogą zostać uwzględnione przez KIF w przyszłych planach działania. Spotkanie zakończyło się propozycją powołania działającej przy oddziale regionalnym sekcji studenckiej oraz wyrażeniem wzajemnego zainteresowania dalszą współpracą i wspólnymi planami na przyszłość. Tydzień zorganizowany przez Biuro Regionalne KIF okazał się więc niezwykle owocnym doświadczeniem dla obu stron i zapoczątkował działania integrujące środowisko studentów fizjoterapii z Krajową Izbą Fizjoterapeutów.

Warsztaty profilaktyczne dla pracowników administracji samorządowej w Olsztynie

Praca w administracji samorządowej ma charakter biurowy i wiąże się z wielogodzinnym wykonywaniem obowiązków zawodowych w pozycji siedzącej, a skutki takiego stanu rzeczy mają negatywny wpływ na narząd ruchu i bywają bardzo uciążliwe. Dzięki współpracy między Wydziałem Zdrowia Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Terenowym Biura KIF, pracownicy urzędu mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z metodami zapobiegania oraz rozwiązania problemów zdrowotnych mogących się pojawić podczas wykonywania ich codziennych obowiązków zawodowych. 15 stycznia w salach konferencyjnych urzędu odbyły się warsztaty profilaktyczne, które poprowadziły fizjoterapeutki Marzena Zielińska członek KRF i Alicja Kubacka. Zajęcia miały charakter teoretyczno-praktyczny, a ich celem było przekazanie wiedzy na temat zapobiegania bólom pleców i problemom natury uroginekologicznej. W trakcie warsztatów prowadzące odpowiedziały na pytania i rozwiały wątpliwości, jakie towarzyszą codziennym decyzjom zdrowotnym urzędników. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z poradnikiem profilaktycznym KIF i Ministerstwa Zdrowia „Aktywna Przerwa w pracy”. Wydziałowi Zdrowia dziękujemy za zaproszenie, fizjoterapeutkom za zaangażowanie, a urzędnikom za aktywne uczestnictwo. Mamy nadzieję, że uzyskane w trakcie spotkania wskazówki oraz zaprezentowane zestawy ćwiczeń pozwolą na wprowadzenie w życie zmian, które korzystnie wpłyną na jakość życia i efektywność pracy.

Olsztyńskie Dni Seniora

Druga połowa listopada w stolicy Warmii i Mazur to czas, w którym lokalne środowiska podejmują działania mobilizujące seniorów do zdrowego i aktywnego życia oraz zachęcają do międzypokoleniowej solidarności, a wszystko to za sprawą obchodów Olsztyńskich Dni Seniora. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane przez prezydenta Olsztyna – Roberta Szewczyka, Radę Olsztyńskich Seniorów oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie odbyło się przy aktywnym współudziale fizjoterapeutów. Agnieszka Domurad i Magdalena Krezymon poprowadziły stoisko demonstracyjne KIF „Poczuj się jak senior”, a Bartosz Breczko wystąpił z wykładem „Postaw na zdrowie”. Bogaty program kulturalny obfitował w atrakcje udawadniające, że aktywne życie nie zna granic wiekowych, a chcieć to znaczy móc! Wieczorki autorskie, występy artystyczne, animacje taneczne, prelekcje i spotkania ze specjalistami z zakresu profilaktyki zdrowotnej to tylko niektóre z punktów programu przygotowanego w ramach Olsztyńskich Dni Seniora. Joannie Wółkiewicz i Ryszardowi Szymańskiemu z Rady Olsztyńskich Seniorów gratulujemy wspaniałej inicjatywy i dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim osobom 60+ przypominamy, że w zdrowym ciele – zdrowy duch, dlatego zachęcamy do wychodzenia z domu i systematycznej aktywności fizycznej.