PL

PATRONAT Cała Polska sprawdza znamiona: Rola fizjoterapeuty we wczesnej diagnostyce czerniaka

„Rola fizjoterapeuty we wczesnej diagnostyce czerniaka!”

Krajowa Izba Fizjoterapeutów pragnie poinformować o objęciu patronatem honorowym Prezesa KRF  kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona” w ramach, której przygotowane zostaną materiały informacyjno-edukacyjne dla fizjoterapeutów pt. „Rola fizjoterapeuty we wczesnej diagnostyce czerniaka!”.

Kampania realizowana jest przez Akademię Czerniaka a jej działania zaplanowane są na cały 2023 r.

O DZIAŁANIACH SKIEROWANYCH SZCZEGÓLNIE DLA FIZJOTERAPEUTÓW BĘDZIEMY INFORMOWAĆ NA BIEŻĄCO!

Czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań w Polsce. Paradoksalnie są to też najłatwiejsze w rozpoznaniu nowotwory, gdyż najczęściej rozwijają się na powierzchni skóry – wystarczy przynajmniej raz w roku obejrzeć swoje znamiona u lekarza specjalisty i obserwować czy nie pojawiły się nowe.

Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Co roku lekarze notują w Polsce ok. 3700-4000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 40% mniejszej częstości zachorowań. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20. roku życia.

Dlaczego należy badać znamiona?

– Zwykły pieprzyk może okazać się czerniakiem rozwijając się w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie nas lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia zmiany przypominającej znamię, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie! – tłumaczy prof. dr hab. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.

ABCDE czerniaka, czyli jak rozpoznać czerniaka

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:

A – asymetria

B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia

C – czerwony, czarny, niejednolity kolor

D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

Akademia Czerniaka w ramach Kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona” pragnie edukować społeczeństwo, w tym wybrane grupy zawodowe, nt. profilaktyki pierwotnej i wtórnej czerniaka (wczesne rozpoznanie daje 100 procent szans na jego wyleczenie).

W ramach kampanii powstały trzy filmy edukacyjne przedstawiające m.in. mechanizm powstawania czerniaka oraz działanie filtrów przeciwsłonecznych, a także gra typu memory, dzięki której zapamiętamy jakie cechy znamion powinny nas zaniepokoić. Materiały te w przystępny sposób przybliżają jak rozwija się choroba i jak można się przed nią uchronić.

Gra: https://www.akademiaczerniaka.org/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/gra-memory

Filmy: https://www.youtube.com/playlist?list=PLe5q_qihiDN2E-goFRYWg3tx4pMlakMAP

Więcej informacji:

https://www.akademiaczerniaka.org/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/cala-polska-sprawdza-znamiona

https://www.akademiaczerniaka.org/